UVA at Harbor Park
ODU Baseball Voucher Books
Uploaded Ad
Monarch Maniacs

ODU Men's Swimming Finishes 2nd at Bucknell Invite; Women Finish 3rd

Courtesy: ODU Athletics
         
Release: November 20, 2005
Send this article to a friend Print RSS
Article Image

Nov. 20, 2005

LEWISBURG, PA--The 5-0 Old Dominion men's swimming and diving team captured second place on Sunday at the Bucknell Invitation with a total team score of 840. CAA rival James Madison took first place with 905, host Bucknell was third with 790.5, and Binghamton finished in fourth with a total team tally of 741.5

ODU's women swimmers and divers finished in third place at the meet with a team score of 626. Once again, James Madison took first place with 1,246 points, Bucknell finished in second with 991, and Binghamton rounded out the field with 422 points.

On the men's side, sophomore Patrik Balint (Budapest, Hungary) swept both individual backstroke events, taking the 100 backstroke (50.76) and 200 backstroke (1:48.63), and also swam on the winning 200 medley relay team with Brian Julich (Sanford, NC), Tyler Haverty (Virginia Beach, VA/Cape Henry) and Daniel Lundberg (Fjaras, Sweden). Senior Nate Tschohl (Chesapeake, VA/Hickory) took the 200 butterfly (1:53.50). Haverty was also a preliminary winner in the 100 freestyle, swimming that in 46:81. Junior Noah Scully also contributed to the Monarchs second place finish by capturing the 1 meter diving event with a score of 267.75

For the women, sophomore Diana Hurst (Richmond, VA) won two distance freestyle events, the 1650 freestyle (10:27.23) and 500 freestyle (5:05.64). Freshman Jennifer Sargent (Chesterfield, VA) swept both breaststroke contests, taking the 100 breaststroke (1:07.28), and 200 breaststroke (2:24.06). She also was a preliminary winner in the 200 IM (2:12.32).

Old Dominion returns to action Saturday December 3rd as they travel to Washington, DC to match up with George Washington and Howard in a tri meet.

ODU Event Winners:

1650 Free: Diana Hurst (10:27.23) 1650 Free: Michael DeNise (9:54.58) 100 Back: Patrik Balint (50.76) 100 Breast: Jennifer Sargent (1:07.28) 200 Fly: Nate Tschohl (1:53.50) 1 mtr Dive: Noah Scully (267.75) 200 Medley Relay: Patrik Balint, Brian Julich, Tyler Haverty, Daniel Lundberg 200 Backstroke: Patrik Balint (1:48.63) 200 Breaststroke: Jennifer Sargent (2:24.06) 500 Free: Diana Hurst (5:05.64)

Licensed to Bucknell University Hy-Tek's Meet Manager 11/20/2005 08:24 PM BU Trials and Finals Meet - 11/19/2005 to 11/20/2005 Results

Event 1 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 James Madison University 'A' 1:38.56 1:36.91 40 1) Filak, Christine A 2) Heil, Meghan 3) Loucks, Megan L 4) Keel, Allison M 24.42 24.71 24.50 23.28 2 Bucknell University 'A' 1:38.85 1:39.60 34 1) Horstmann, Susan FR 2) Krakowski, Mary SR 3) Reed, Lauren SR 4) Scheffter, Rebecca JR 25.65 24.41 25.16 24.38 3 James Madison University 'B' NT 1:40.92 32 1) Luscombe, Sara 2) Kraemer, Amy 3) Baguchinsky, Kimberly 4) Shell, Sarah 25.67 25.55 24.80 24.90 4 Bucknell University 'B' 1:41.40 1:41.21 30 1) Lovallo, Alex FR 2) Butrie, Lauren SO 3) Munson, Katherine JR 4) Goeller, Laura JR 25.67 25.45 24.56 25.53 5 Old Dominion University 'A' 1:41.12 1:42.63 28 1) Sargent, Jennifer 2) Abraham, Berengere 3) Brezinsky, Bonnie 4) Hallquist, Leslie 26.09 25.98 25.82 24.74 6 Binghamton University 'A' 1:45.22 1:44.89 26 1) Payabyab, Eden SR 2) Schiano, Marie FR 3) Brown, Jodi FR 4) Zhu, Angela FR 25.98 26.09 26.45 26.37 7 Old Dominion University 'B' 1:43.34 1:45.43 24 1) Murphy, Laura 2) Deschler, Amy 3) Hoffman, Amy 4) Smidlien, Emily 27.26 26.44 25.93 25.80 8 Bucknell University 'C' NT x1:46.05 1) Wichryk, Emily SO 2) List, Alex JR 3) O'Neill, Meghan FR 4) Seaman, Nikki FR 26.61 26.77 26.70 25.97 9 Binghamton University 'B' 1:49.22 1:49.81 22 1) Green, Jenny JR 2) Jennings, Heather FR 3) Dormer, Bridget SO 4) Fulgieri, Nicole SR 27.55 27.30 27.97 26.99 10 Binghamton University 'C' 1:56.22 x1:51.72 1) Harris, Kelly FR 2) Golden, Caitlin FR 3) Palmquist, Janna JR 4) Adamski, Michelle FR 27.67 28.37 28.55 27.13

Event 2 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Binghamton University 'A' 1:26.47 1:24.96 40 1) Tayla, Kaan SO 2) Stone, Trevor JR 3) Koralewski, Brian FR 4) Rimbach, Wade SR 26.39 21.58 37.22 2 James Madison University 'A' 1:27.63 1:25.52 33 1) Dunn, RJ J 2) Medhurst, Chris 3) Smullen, Dan 4) Chartier, John M 21.74 21.40 21.33 21.05 2 Old Dominion University 'A' 1:25.99 1:25.52 33 1) Lundberg, Johann 2) Julich, Brian 3) Balint, Patrik 4) Haverty, Tyler 21.88 21.86 20.82 20.96 4 Bucknell University 'A' 1:26.16 1:27.39 30 1) Peterman, John SO 2) Steadman, Grant SO 3) Bennett, Brad SO 4) Rawhauser, Ian JR 22.37 21.68 22.06 21.28 5 James Madison University 'B' 1:28.00 1:28.12 28 1) Rogers, Scott 2) Fowler, Josh L 3) Fox, Matt 4) Martin, Tom 22.21 21.63 22.31 21.97 6 Old Dominion University 'B' 1:27.89 1:28.52 26 1) Worrell, Bradford 2) Hess, Robert 3) Lundberg, Daniel 4) Tinney, Ryan 22.31 21.82 22.66 21.73 7 Bucknell University 'B' 1:28.70 1:29.43 24 1) Deighan, Mike FR 2) Kawczenski, Mark FR 3) Hanes, Nick FR 4) Cole, Brian SR 22.82 21.92 22.25 22.44 8 James Madison University 'C' 1:29.00 x1:31.16 1) Chudoba, Alex 2) Carhart, Evan D 3) Bauman, Mark R 4) Smyth, Russell 22.94 23.00 22.38 22.84 9 Binghamton University 'C' 1:32.47 1:31.82 22 1) Palumbo, Andrew FR 2) Kwiatkowski, Bryan SO 3) Hart, Pat JR 4) Hobe, Dylan SO 23.30 23.03 22.99 22.50 10 Binghamton University 'B' 1:29.47 x1:33.02 1) Kozlowski, K C SR 2) Kaplowitz, Jason FR 3) Popper, Michael FR 4) Lapp, Jason SO 23.91 23.74 22.90 22.47 -- Bucknell University 'C' NT DQ 1) Metcalf, Joseph SO 2) Crandell, Matt JR 3) McGraw, Mathew SO 4) Cazes, Clifton JR 22.64 22.61 23.22 22.70

Event 3 Women 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hurst, Diana Odu 10:27.23 17:22.06 20 29.08 30.84 31.47 31.68 31.79 31.87 31.86 31.64 31.45 31.46 31.40 31.43 31.36 31.19 31.45 31.77 32.14 32.17 32.09 31.92 31.90 31.63 31.68 31.29 31.95 31.92 32.03 31.59 31.62 31.67 31.91 31.75 31.06 2 Schofield, Rebecca L Jmu 10:44.72 17:31.87 17 28.73 31.23 31.40 31.75 31.77 31.67 31.97 31.81 31.96 31.95 31.75 31.84 32.06 32.10 31.67 31.99 32.33 32.25 32.11 32.36 32.32 32.34 32.20 32.34 32.39 32.08 32.19 32.19 32.01 32.14 32.08 31.85 31.04 3 Timby, Lauren Odu 10:57.67 17:45.72 16 28.97 31.43 31.68 32.07 32.25 32.55 32.76 32.33 32.67 32.58 32.49 32.76 32.76 32.55 32.01 32.39 32.52 32.61 32.53 32.89 32.67 32.48 32.09 32.31 32.56 32.59 32.52 32.49 32.48 32.34 32.43 32.13 31.83 4 Brown, Meghan SO Buck 10:40.00 17:50.05 15 30.12 32.20 32.78 32.61 32.32 32.59 32.35 32.60 32.49 32.39 32.47 32.48 32.22 32.16 32.34 32.44 32.34 32.32 32.56 32.39 32.54 32.59 32.50 32.35 32.61 32.69 32.63 32.90 32.53 32.80 32.89 32.81 32.04 5 Smidlien, Emily Odu 11:11.45 17:54.22 14 30.28 32.54 32.49 32.86 32.40 32.75 32.78 32.97 32.53 32.72 32.00 32.55 32.60 32.76 32.84 32.90 32.84 33.20 33.09 32.79 32.92 32.79 33.11 32.18 32.65 32.98 32.91 32.91 32.36 32.54 32.70 32.19 30.09 6 Neligan, Brittany SO Buck 10:45.12 18:04.17 13 30.44 32.41 32.49 32.61 32.61 32.48 32.49 32.58 32.62 32.45 32.42 32.65 32.28 32.63 32.60 33.06 33.04 33.12 33.23 33.26 33.39 33.13 33.11 33.03 33.39 33.18 33.30 33.53 33.22 33.21 33.44 33.59 33.18 7 Lukens, Elizabeth FR Buck 11:10.00 18:06.04 12 30.80 33.29 33.52 33.29 32.93 33.05 33.11 32.88 32.88 32.94 32.82 33.02 32.97 33.15 33.13 32.99 33.06 32.79 32.94 32.87 33.07 33.02 33.09 32.99 33.00 33.11 33.06 33.04 32.93 33.15 32.72 32.67 31.76 8 Goodwillie, Ashton Jmu 10:58.22 18:14.13 11 30.83 33.52 33.54 33.46 33.60 33.55 33.62 33.83 33.40 33.73 32.91 33.45 33.30 33.47 33.83 33.72 33.39 33.84 33.33 33.19 33.12 32.94 32.49 32.06 32.56 32.98 33.25 32.93 33.15 32.51 33.16 32.99 32.48 9 St Claire, Ally FR Buck 10:47.09 18:15.71 10 29.90 32.54 32.86 33.25 32.90 33.25 33.38 33.23 33.30 33.59 33.54 33.12 33.31 33.79 33.40 33.31 34.03 33.73 33.29 33.80 33.46 33.45 33.48 33.65 33.51 33.74 33.45 33.41 33.14 33.22 32.85 33.00 31.83 10 deMaris, Grace M Jmu 11:05.63 18:18.19 9 29.61 32.25 32.87 32.85 32.76 33.08 33.16 33.44 33.44 33.40 33.63 33.94 33.60 33.62 33.37 33.51 33.52 33.75 33.68 33.90 33.80 33.86 33.88 33.66 33.65 33.80 33.95 33.55 33.07 33.03 33.17 32.92 32.47 11 Hoffman, Amy Odu 11:13.24 18:20.63 7 31.16 33.02 33.06 33.23 33.39 33.82 33.69 33.68 33.49 33.46 33.73 33.78 33.67 33.56 33.55 33.65 33.25 33.35 33.59 33.50 33.33 33.11 33.69 33.82 33.83 33.56 33.66 34.19 33.49 33.59 33.88 33.02 29.83 12 Donley, Carlyn JR Buck 11:00.00 18:23.39 5 31.32 32.94 33.38 33.46 33.60 33.77 33.80 33.74 33.71 33.72 33.58 33.63 33.66 33.62 33.45 33.49 33.45 33.72 33.69 33.66 33.44 33.57 33.43 33.77 33.43 33.67 33.34 33.48 33.46 33.37 33.21 33.43 32.40 13 Hogg, Kendra Odu 11:12.23 18:31.57 4 31.65 33.27 33.72 33.73 33.81 33.70 34.11 34.11 34.07 33.95 34.32 33.95 34.10 34.00 33.92 33.60 33.71 33.97 34.05 33.77 34.06 34.07 34.05 33.84 33.32 33.62 33.75 33.79 33.67 33.51 33.41 33.21 31.76 14 Lyons, Katalin SO Buck 10:50.49 18:34.94 3 30.89 33.17 33.60 33.51 33.52 33.55 33.70 33.95 34.16 34.03 33.98 34.13 34.44 33.02 33.65 33.73 33.77 33.58 33.29 33.60 33.90 33.86 34.10 34.00 34.80 34.07 34.36 34.59 34.43 34.34 34.03 34.16 33.03 15 O'Neill, Meghan FR Buck 11:06.00 18:41.84 2 30.96 33.10 33.35 33.54 33.83 33.69 33.73 33.71 33.75 33.75 33.74 33.71 33.83 34.01 33.98 33.89 34.18 34.31 33.96 34.02 34.34 34.08 34.47 34.18 34.81 34.96 34.62 34.75 34.60 34.52 34.55 34.85 34.07 16 Lincoln, Chelsea B Jmu 11:08.00 18:43.58 1 30.46 33.45 33.96 34.39 34.08 34.21 34.47 34.46 33.99 34.30 33.57 33.56 33.76 33.60 33.74 33.51 34.07 34.05 34.07 34.14 33.97 34.36 34.22 34.44 34.71 34.85 34.53 34.55 34.61 34.68 34.47 34.25 34.10 17 Sweeney, Nicole SO BING 11:15.73 18:57.43 31.98 33.67 34.25 34.05 34.24 34.31 34.65 34.72 34.27 34.50 34.69 34.69 34.64 34.76 34.71 34.63 34.47 34.85 34.90 34.55 34.33 34.64 34.64 34.59 34.63 34.81 35.11 35.08 34.62 34.50 34.59 34.38 33.98 18 List, Alex JR Buck 11:08.80 19:02.76 31.40 33.54 34.02 33.84 34.06 33.94 34.06 33.99 33.74 34.04 34.12 34.00 34.03 34.14 34.11 34.29 33.98 34.65 34.47 34.66 34.78 34.90 34.64 34.88 35.92 37.13 36.29 36.01 35.51 36.29 36.24 36.10 34.99 19 Molzon, Elizabeth SO Buck 11:38.97 19:29.27 31.59 34.17 34.71 34.93 35.03 35.30 35.37 35.12 35.30 35.34 35.64 35.04 35.20 35.39 35.46 35.68 35.81 35.86 35.82 35.87 36.00 35.71 35.93 36.17 36.23 36.15 36.14 35.98 36.03 35.96 35.82 35.64 34.88 20 Brown, Molly SO BING 11:48.56 19:35.49 32.16 34.64 34.76 35.79 36.02 35.46 35.33 35.66 35.37 36.27 35.45 35.80 35.97 35.42 35.86 35.58 36.31 36.16 35.40 35.87 35.85 36.19 35.89 36.03 36.31 36.38 35.68 36.39 35.97 35.64 36.18 35.87 33.83

Event 4 Men 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 DeNise, Michael Odu 9:54.58 16:15.49 20 26.89 29.31 30.01 29.95 29.87 30.01 29.40 29.92 29.80 29.97 29.68 29.70 29.77 29.95 29.05 29.69 29.29 29.50 29.94 30.29 29.49 29.59 29.79 29.58 29.21 29.34 30.29 30.13 30.26 28.45 29.42 29.39 28.56 2 Moore, Joe Jmu 10:07.59 16:18.27 17 26.25 28.61 29.22 29.30 29.33 29.23 29.61 29.74 29.80 29.87 29.87 29.78 29.97 29.98 29.81 30.00 29.94 29.93 30.03 29.73 30.05 30.20 30.11 29.95 29.79 29.55 29.92 29.91 30.15 29.77 29.94 29.51 29.42 3 Tschohl, Jared Jmu 10:18.02 16:51.42 16 26.51 29.49 30.16 30.44 30.51 30.98 30.75 30.82 30.62 30.76 30.56 30.96 31.14 31.31 31.35 31.19 31.39 31.36 31.04 30.60 30.96 30.93 31.05 30.72 30.88 31.00 30.77 30.95 30.83 30.49 30.47 30.73 29.70 4 Stummer, Patrick FR Buck 10:05.00 16:56.97 15 28.38 30.71 30.90 31.59 31.33 31.14 31.15 31.30 31.37 31.09 30.82 31.02 30.96 30.79 30.91 30.84 30.86 31.07 31.05 30.86 30.98 30.91 30.96 30.85 30.85 30.81 30.84 30.55 30.84 30.70 30.57 30.50 29.47 5 McGregor, Brendan FR Buck 10:14.14 17:00.08 14 27.86 30.69 30.77 31.18 31.08 31.29 31.20 31.45 31.08 31.17 30.97 30.90 31.26 30.91 30.82 31.07 31.07 31.02 31.30 31.16 30.93 31.12 31.13 31.05 30.96 30.96 30.84 31.12 30.99 30.84 31.05 30.93 29.91 6 Wingert, Andrew Jmu 10:18.14 17:07.98 13 27.99 30.89 31.24 31.22 31.14 31.24 31.28 31.28 31.59 31.27 30.94 31.06 30.97 31.07 31.20 31.46 31.26 31.11 31.04 31.01 30.70 30.96 31.13 30.90 31.22 31.26 31.44 31.72 31.70 31.73 31.94 31.85 31.17 7 Lerotis, Theo SO Buck 9:57.00 17:12.59 12 26.82 29.96 30.49 30.44 30.55 30.55 31.03 31.13 31.26 31.21 31.53 31.32 31.33 31.42 31.51 31.46 31.73 31.76 31.96 31.90 31.84 31.85 31.90 31.83 31.67 31.74 31.76 31.89 31.87 31.89 31.79 31.75 31.45 8 Steadman, Brooks SR Buck 10:25.00 17:40.48 11 27.96 30.22 31.43 32.06 31.72 31.91 31.65 31.59 32.14 32.17 32.39 32.39 32.51 32.12 32.23 32.56 32.46 32.45 32.76 32.84 32.32 32.46 33.03 32.31 32.55 32.43 32.50 32.65 33.15 32.64 32.63 32.49 31.76 9 Sowell, Tyler SO Buck 10:26.65 17:48.27 10 29.04 31.10 31.47 31.67 31.66 31.77 32.25 31.82 32.29 32.42 32.04 32.92 32.56 32.46 32.81 32.35 32.52 32.28 32.12 32.54 32.39 32.48 32.77 32.38 33.28 32.60 33.04 33.25 33.13 33.19 33.47 33.55 32.65 10 Ayers, Jeff FR Buck 10:41.80 18:00.63 9 29.77 31.85 32.43 32.53 32.33 32.37 32.51 32.58 32.32 32.74 32.71 32.94 32.69 32.66 33.11 32.92 33.12 33.22 33.27 32.81 33.05 33.25 33.12 32.93 33.44 33.42 33.24 33.48 32.80 33.20 33.29 33.06 31.47 -- Jones, James Odu 10:29.00 DQ

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Keel, Allison M Jmu 1:54.01 1:54.18 20 26.95 29.30 29.36 28.57 2 Altman, Lectie SR Buck 1:57.60 1:54.55 17 26.84 28.74 29.45 29.52 3 Sarricks, Erin P Jmu 1:56.03 1:55.73 16 26.98 29.13 29.75 29.87 4 Abraham, Berengere Odu 1:57.29 1:56.68 15 27.11 29.43 30.15 29.99 5 Scheffter, Rebecca JR Buck 1:56.18 1:58.02 14 27.41 29.77 30.46 30.38 6 Richardson, Nancy Jmu 1:57.62 1:58.53 13 27.51 29.79 30.57 30.66 7 Schofield, Rebecca L Jmu 1:55.26 1:59.19 12 27.94 30.11 30.80 30.34 8 Timby, Lauren Odu 1:57.65 1:59.68 11 28.02 30.40 30.72 30.54 B - Final 9 Heil, Meghan Jmu 1:58.12 1:56.96 10 26.95 29.24 30.17 30.60 10 Grubic, Aleksandra FR BING 1:59.14 1:57.15 9 27.58 30.77 30.10 28.70 11 Horstmann, Susan FR Buck 1:58.78 1:57.69 7 27.77 29.78 30.20 29.94 12 Marchall, CJ J Jmu 1:58.77 1:58.09 5 27.30 29.69 30.71 30.39 13 Loucks, Megan L Jmu 1:58.86 1:58.25 4 28.16 29.95 30.17 29.97 14 Russell, Allison M Jmu 1:58.19 1:59.03 3 27.46 30.16 30.13 31.28 15 Smidlien, Emily Odu 2:00.30 2:00.48 2 28.25 30.63 31.15 30.45 16 Butrie, Lauren SO Buck 2:00.58 2:00.51 1 27.66 30.56 31.22 31.07

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Keel, Allison M Jmu 1:56.05 1:54.01 26.03 29.02 29.64 29.32 2 Schofield, Rebecca L Jmu 1:58.51 1:55.26 27.24 29.12 29.57 29.33 3 Sarricks, Erin P Jmu NT 1:56.03 26.96 29.12 29.79 30.16 4 Scheffter, Rebecca JR Buck 1:57.34 1:56.18 27.07 29.15 29.97 29.99 5 Abraham, Berengere Odu 1:57.87 1:57.29 27.07 29.00 30.16 31.06 6 Altman, Lectie SR Buck 1:58.00 1:57.60 27.71 29.79 29.84 30.26 7 Richardson, Nancy Jmu NT 1:57.62 27.28 29.57 30.35 30.42 8 Timby, Lauren Odu 1:59.98 1:57.65 27.15 29.76 30.28 30.46 ------------------------------------------------------------------------- 9 Heil, Meghan Jmu 1:59.28 1:58.12 27.24 29.49 30.45 30.94 10 Russell, Allison M Jmu 2:00.25 1:58.19 27.86 30.25 29.92 30.16 11 Marchall, CJ J Jmu NT 1:58.77 27.55 29.58 30.70 30.94 12 Horstmann, Susan FR Buck 1:57.76 1:58.78 28.05 30.13 30.57 30.03 13 Loucks, Megan L Jmu 2:01.25 1:58.86 27.43 29.73 30.52 31.18 14 Grubic, Aleksandra FR BING 1:57.92 1:59.14 27.06 29.87 30.83 31.38 15 Smidlien, Emily Odu 2:01.98 2:00.30 27.85 30.55 31.31 30.59 16 Butrie, Lauren SO Buck 2:00.08 2:00.58 27.91 30.36 30.93 31.38 ------------------------------------------------------------------------- 17 deMaris, Grace M Jmu 2:01.40 2:00.65 27.78 30.07 31.20 31.60 18 Kraemer, Amy Jmu 2:02.52 2:01.13 27.72 30.73 31.13 31.55 ------------------------------------------------------------------------- 19 Payabyab, Eden SR BING 2:04.04 2:01.33 28.98 31.18 30.72 30.45 20 Cook, Susan H Jmu 2:02.77 2:01.52 28.24 30.49 31.27 31.52 21 Shell, Sarah Jmu NT 2:01.87 27.92 31.03 31.52 31.40 22 Lyons, Katalin SO Buck 2:03.87 2:03.89 28.88 31.43 31.75 31.83 23 Baguchinsky, Kimberly Jmu NT 2:04.17 28.64 32.24 32.30 30.99 24 Hogg, Kendra Odu 2:03.45 2:04.36 29.56 31.58 31.80 31.42 25 Brown, Meghan SO Buck 2:02.20 2:04.83 28.69 31.43 32.50 32.21 26 Donley, Carlyn JR Buck 1:59.04 2:05.17 29.07 31.33 32.41 32.36 27 Brown, Jodi FR BING 2:05.66 2:05.69 29.68 31.61 32.77 31.63 28 List, Alex JR Buck 2:05.51 2:05.88 29.24 31.63 32.63 32.38 29 O'Neill, Meghan FR Buck 2:02.96 2:07.50 29.38 32.20 32.87 33.05 30 Green, Jenny JR BING 2:09.97 2:10.95 30.50 32.78 33.96 33.71 31 Brown, Molly SO BING 2:16.13 2:13.70 31.34 34.27 35.06 33.03 32 Golden, Caitlin FR BING 2:21.92 2:19.89 31.05 34.92 37.21 36.71

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Holmes, David JR BING 1:42.29 1:40.44 20 23.57 25.83 25.79 25.25 2 Haverty, Tyler Odu 1:43.73 1:43.71 17 24.04 26.74 26.49 26.44 3 Freitag, Brian M Jmu 1:47.37 1:45.21 16 25.08 26.61 26.70 26.82 4 Rawhauser, Ian JR Buck 1:47.61 1:45.62 15 24.69 26.70 26.76 27.47 5 Tinney, Ryan Odu 1:45.81 1:46.17 14 24.45 26.73 27.70 27.29 6 Bauer, Todd SR Buck 1:46.77 1:47.03 13 25.36 27.38 27.09 27.20 7 Carhart, Evan D Jmu 1:45.86 1:47.07 12 24.70 26.93 27.58 27.86 8 Moore, Joe Jmu 1:45.82 1:47.69 11 24.89 27.40 27.66 27.74 B - Final 9 Amato, Chris FR Buck 1:47.61 1:46.38 10 25.27 27.30 26.97 26.84 10 Peterman, John SO Buck 1:47.70 1:46.50 9 25.06 27.27 27.27 26.90 11 Bauman, Mark R Jmu 1:48.65 1:48.36 7 24.74 27.16 28.02 28.44 12 Farrell, Joseph Odu 1:49.13 1:48.98 5 25.76 27.91 27.56 27.75 13 Worrell, Bradford Odu 1:50.07 1:49.23 4 25.19 27.93 28.19 27.92 14 Chudoba, Alex Jmu 1:49.22 1:50.88 3 25.42 28.13 28.91 28.42 15 Williams, Ryon Jmu 1:50.19 1:51.35 2 26.30 28.06 28.70 28.29 16 Wingert, Andrew Jmu 1:48.12 1:53.84 1 25.35 28.83 30.22 29.44

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Holmes, David JR BING 1:39.46 1:42.29 24.27 26.39 26.20 25.43 2 Haverty, Tyler Odu 1:47.78 1:43.73 23.91 26.68 26.49 26.65 3 Tinney, Ryan Odu 1:47.78 1:45.81 24.12 26.20 26.95 28.54 4 Moore, Joe Jmu 1:48.59 1:45.82 24.22 26.56 27.37 27.67 5 Carhart, Evan D Jmu 1:48.06 1:45.86 24.83 27.00 27.07 26.96 6 Bauer, Todd SR Buck 1:47.32 1:46.77 25.48 27.42 26.97 26.90 7 Freitag, Brian M Jmu NT 1:47.37 25.48 27.25 27.25 27.39 8 Rawhauser, Ian JR Buck 1:45.01 1:47.61 24.74 27.17 27.92 27.78 ------------------------------------------------------------------------- 9 Amato, Chris FR Buck 1:48.32 J1:47.61 24.68 27.03 27.45 28.45 10 Peterman, John SO Buck 1:47.70 1:47.70 24.36 27.17 27.87 28.30 11 Wingert, Andrew Jmu 1:52.34 1:48.12 24.64 26.94 27.88 28.66 12 Bauman, Mark R Jmu 1:49.81 1:48.65 25.09 27.78 27.69 28.09 13 Farrell, Joseph Odu 1:51.87 1:49.13 25.82 27.88 27.81 27.62 14 Chudoba, Alex Jmu 1:49.96 1:49.22 24.91 27.54 28.51 28.26 15 Worrell, Bradford Odu 1:50.50 1:50.07 25.52 27.74 28.57 28.24 16 Williams, Ryon Jmu NT 1:50.19 25.73 27.93 28.39 28.14 ------------------------------------------------------------------------- 17 Stummer, Patrick FR Buck 1:48.70 1:50.34 25.78 28.02 28.43 28.11 17 Tschohl, Jared Jmu 1:54.03 1:50.34 25.26 27.42 28.78 28.88 Swim-Off Required ------------------------------------------------------- 19 Julich, Brian Odu 1:47.78 1:50.38 25.37 27.40 28.21 29.40 20 Britvan, Michael SO BING 1:50.02 1:50.42 25.32 27.77 28.29 29.04 21 Popper, Michael FR BING 1:52.50 1:51.93 25.38 27.82 29.42 29.31 22 Steadman, Brooks SR Buck 1:52.61 1:56.75 26.05 29.20 30.81 30.69 23 Kaplowitz, Jason FR BING 1:55.50 1:58.09 26.21 29.41 30.36 32.11 24 Fedorchak, Mark FR BING 2:10.08 2:04.45 27.45 31.47 32.94 32.59 -- Rogers, Scott Jmu 1:51.63 DQ 24.00 27.31 48.61 40.36

Event 6S Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Rawhauser, Ian JR Buck NT 1:47.52 24.37 27.18 27.68 28.29 2 Amato, Chris FR Buck NT 1:47.97 24.86 27.48 27.90 27.73

Event 7 Women 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Altman, Lectie SR Buck 58.33 57.18 20 27.83 29.35 2 Filak, Christine A Jmu 59.40 57.78 17 28.41 29.37 3 Luscombe, Sara Jmu 1:00.10 1:00.19 16 29.03 31.16 4 McGovern, Sherin E Jmu 1:03.18 1:01.44 15 29.93 31.51 5 Munson, Katherine JR Buck 1:01.46 1:01.66 14 30.01 31.65 6 Marchall, CJ J Jmu 1:02.57 1:02.38 13 30.24 32.14 7 Walters, Gailey L Jmu 1:02.00 1:02.71 12 30.27 32.44 8 Deschler, Amy Odu 1:03.38 1:03.38 11 30.78 32.60 B - Final 9 Reed, Lauren SR Buck 1:03.51 1:03.12 10 31.11 32.01 10 Fulgieri, Nicole SR BING 1:03.96 1:03.69 9 31.04 32.65 11 Schiano, Marie FR BING 1:04.42 1:04.77 7 31.44 33.33 12 Adamski, Michelle FR BING 1:05.58 1:04.82 5 31.97 32.85 13 Faurie, Christine FR Buck 1:05.32 1:04.92 4 31.64 33.28 14 Murphy, Laura Odu 1:05.67 1:05.89 3 32.28 33.61 15 Lewis, Samantha SO BING 1:06.71 1:06.11 2 32.32 33.79 16 Williams, Sarah Odu 1:07.00 1:07.78 1 33.15 34.63

Event 7 Women 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Altman, Lectie SR Buck 58.56 58.33 28.57 29.76 2 Filak, Christine A Jmu 59.35 59.40 28.56 30.84 3 Luscombe, Sara Jmu 1:01.15 1:00.10 29.25 30.85 4 Munson, Katherine JR Buck 1:02.66 1:01.46 29.78 31.68 5 Walters, Gailey L Jmu 1:04.11 1:02.00 30.08 31.92 6 Marchall, CJ J Jmu NT 1:02.57 30.43 32.14 7 McGovern, Sherin E Jmu 1:06.19 1:03.18 30.44 32.74 8 Deschler, Amy Odu 1:03.34 1:03.38 31.06 32.32 ------------------------------------------------------------------------- 9 Reed, Lauren SR Buck 1:04.85 1:03.51 31.11 32.40 10 Fulgieri, Nicole SR BING 1:04.43 1:03.96 30.77 33.19 11 Schiano, Marie FR BING 1:04.27 1:04.42 31.41 33.01 12 Faurie, Christine FR Buck 1:04.88 1:05.32 31.72 33.60 13 Adamski, Michelle FR BING 1:08.35 1:05.58 32.03 33.55 14 Murphy, Laura Odu 1:04.32 1:05.67 31.98 33.69 15 Lewis, Samantha SO BING 1:06.98 1:06.71 32.49 34.22 16 Williams, Sarah Odu 1:04.03 1:07.00 32.32 34.68 ------------------------------------------------------------------------- 17 Jennings, Heather FR BING 1:07.26 1:07.13 32.75 34.38 18 Harris, Kelly FR BING 1:07.09 1:07.70 31.81 35.89 ------------------------------------------------------------------------- 19 Hassell, Megan Odu 1:09.35 1:10.28 34.50 35.78

Event 8 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Balint, Patrik Odu 52.51 50.76 20 24.98 25.78 2 Fowler, Josh L Jmu 51.84 51.32 17 24.69 26.63 3 Koizim, Brian JR BING 53.14 53.30 16 25.81 27.49 4 Lundberg, Johann Odu 54.36 53.89 15 26.07 27.82 5 Gallagher, Dan Odu 54.15 53.95 14 26.39 27.56 6 Stone, Trevor JR BING 54.18 53.97 13 26.00 27.97 7 Kretzer, Mark SR Buck 54.72 54.24 12 26.15 28.09 8 Hanes, Nick FR Buck 54.35 54.79 11 27.01 27.78 B - Final 9 Kawczenski, Mark FR Buck 54.72 54.51 10 26.31 28.20 10 Lorenz, Sean FR BING 56.50 56.07 9 27.49 28.58 11 Martin, Tom Jmu 56.88 56.08 7 27.38 28.70 12 Britvan, Michael SO BING 1:00.97 56.99 5 27.73 29.26 13 Koralewski, Brian FR BING 57.17 57.39 4 28.42 28.97 14 Kwiatkowski, Bryan SO BING 56.61 57.48 3 27.74 29.74 15 Fox, Matt Jmu 57.45 58.14 2 28.01 30.13 16 McGregor, Brendan FR Buck 58.16 58.73 1 28.35 30.38

Event 8 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Fowler, Josh L Jmu 52.22 51.84 24.82 27.02 2 Balint, Patrik Odu 52.17 52.51 25.59 26.92 3 Koizim, Brian JR BING 53.78 53.14 25.87 27.27 4 Gallagher, Dan Odu 53.48 54.15 26.59 27.56 5 Stone, Trevor JR BING 56.58 54.18 26.39 27.79 6 Hanes, Nick FR Buck 54.38 54.35 26.93 27.42 7 Lundberg, Johann Odu 54.76 54.36 26.39 27.97 8 Kretzer, Mark SR Buck 55.00 54.72 26.32 28.40 ------------------------------------------------------------------------- 9 Kawczenski, Mark FR Buck 54.10 J54.72 26.31 28.41 10 Lorenz, Sean FR BING 56.75 56.50 27.84 28.66 11 Kwiatkowski, Bryan SO BING 57.82 56.61 27.16 29.45 12 Martin, Tom Jmu 56.42 56.88 27.39 29.49 13 Koralewski, Brian FR BING 57.50 57.17 27.92 29.25 14 Fox, Matt Jmu 1:00.91 57.45 27.60 29.85 15 McGregor, Brendan FR Buck 58.41 58.16 27.96 30.20 16 Britvan, Michael SO BING 59.45 1:00.97 29.56 31.41 ------------------------------------------------------------------------- 17 Crandell, Matt JR Buck NT 1:02.20 30.20 32.00 18 Rimbach, Wade SR BING 57.18 1:03.38 28.04 35.34

Event 8S Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kretzer, Mark SR Buck NT 54.38 26.61 27.77 2 Kawczenski, Mark FR Buck NT 54.77 26.84 27.93

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Sargent, Jennifer Odu 1:06.51 1:07.28 20 32.07 35.21 2 Woodward, Nikki JR Buck 1:09.32 1:07.95 17 32.22 35.73 3 Jarvis, Amber M Jmu 1:09.11 1:08.57 16 32.46 36.11 4 Wichryk, Emily SO Buck 1:11.10 1:09.53 15 32.82 36.71 5 Goeller, Laura JR Buck 1:09.23 1:09.58 14 33.03 36.55 6 Seaman, Nikki FR Buck 1:10.73 1:10.68 13 33.12 37.56 7 Sisco, Kate Jmu 1:10.81 1:11.43 12 34.05 37.38 8 Brezinsky, Bonnie Odu 1:09.91 1:11.79 11 33.81 37.98 B - Final 9 Gallardo, Emmie SO Buck 1:12.34 1:12.10 10 34.40 37.70 10 Schneider, Tara SO BING 1:12.10 1:12.27 9 35.10 37.17 11 Pegram, Jennifer Odu 1:12.86 1:12.45 7 34.15 38.30 12 Prescott, Susanna Odu 1:14.04 1:13.31 5 35.06 38.25 13 Molzon, Elizabeth SO Buck 1:13.54 1:13.61 4 35.08 38.53 14 Zhu, Angela FR BING 1:16.08 1:15.01 3 35.15 39.86 15 Harris, Kelly FR BING 1:18.01 1:16.53 2 36.53 40.00 16 DiMichelle, Leslie JR Buck 1:16.41 1:17.08 1 36.76 40.32

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Sargent, Jennifer Odu 1:06.57 1:06.51 31.46 35.05 2 Jarvis, Amber M Jmu 1:12.54 1:09.11 32.83 36.28 3 Goeller, Laura JR Buck 1:10.73 1:09.23 32.78 36.45 4 Woodward, Nikki JR Buck 1:08.63 1:09.32 32.81 36.51 5 Brezinsky, Bonnie Odu 1:10.98 1:09.91 33.07 36.84 6 Seaman, Nikki FR Buck 1:11.08 1:10.73 33.30 37.43 7 Sisco, Kate Jmu 1:12.02 1:10.81 33.46 37.35 8 Wichryk, Emily SO Buck 1:09.73 1:11.10 33.78 37.32 ------------------------------------------------------------------------- 9 Schneider, Tara SO BING 1:11.78 1:12.10 34.22 37.88 10 Gallardo, Emmie SO Buck 1:12.27 1:12.34 34.60 37.74 11 Pegram, Jennifer Odu 1:14.56 1:12.86 34.37 38.49 12 Molzon, Elizabeth SO Buck 1:19.12 1:13.54 34.85 38.69 13 Prescott, Susanna Odu 1:15.46 1:14.04 35.14 38.90 14 Zhu, Angela FR BING 1:17.21 1:16.08 35.64 40.44 15 DiMichelle, Leslie JR Buck 1:15.75 1:16.41 36.34 40.07 16 Harris, Kelly FR BING 1:16.92 1:18.01 36.94 41.07 ------------------------------------------------------------------------- 17 Golden, Caitlin FR BING 1:25.00 1:24.87 40.12 44.75

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Smyth, Russell Jmu 1:00.09 58.18 20 27.70 30.48 2 Varanda, Brenno FR BING 59.65 58.53 17 27.84 30.69 3 Lundberg, Daniel Odu 1:00.25 58.68 16 27.12 31.56 4 Bennett, Brad SO Buck 1:00.25 59.25 15 27.71 31.54 5 Dalton, Mitch J Jmu 1:00.03 59.90 14 28.28 31.62 6 Metcalf, Joseph SO Buck 1:01.77 1:00.94 13 28.97 31.97 7 Lapp, Jason SO BING 1:01.79 1:01.73 12 28.78 32.95 8 Hobe, Dylan SO BING 1:01.90 1:01.78 11 29.47 32.31 B - Final 9 Schilling, William SR Buck 1:01.99 1:00.67 10 28.67 32.00 10 Bauman, Mark R Jmu 1:02.38 1:00.86 9 28.35 32.51 11 Clark, Matthew Odu 1:03.15 1:01.47 7 28.80 32.67 12 Steadman, Grant SO Buck 1:02.01 1:01.49 4.5 28.80 32.69 12 Palumbo, Andrew FR BING 1:01.99 1:01.49 4.5 29.06 32.43 14 Deighan, Mike FR Buck 1:02.43 1:01.67 3 28.45 33.22 15 Kommer, Scott Odu 1:02.44 1:02.69 2 29.35 33.34 16 Cazes, Clifton JR Buck 1:03.20 1:03.34 1 30.12 33.22

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Varanda, Brenno FR BING 1:00.06 59.65 28.28 31.37 2 Dalton, Mitch J Jmu 1:00.38 1:00.03 28.23 31.80 3 Smyth, Russell Jmu 1:00.67 1:00.09 28.47 31.62 4 Bennett, Brad SO Buck 58.42 1:00.25 27.62 32.63 4 Lundberg, Daniel Odu 59.98 1:00.25 28.16 32.09 6 Metcalf, Joseph SO Buck 1:02.65 1:01.77 28.94 32.83 7 Lapp, Jason SO BING 1:03.83 1:01.79 29.24 32.55 8 Hobe, Dylan SO BING 1:02.51 1:01.90 29.37 32.53 ------------------------------------------------------------------------- 9 Schilling, William SR Buck 59.99 1:01.99 29.09 32.90 9 Palumbo, Andrew FR BING 1:02.36 1:01.99 29.36 32.63 11 Steadman, Grant SO Buck 1:03.00 1:02.01 29.20 32.81 12 Bauman, Mark R Jmu 1:02.13 1:02.38 28.95 33.43 13 Deighan, Mike FR Buck 1:02.23 1:02.43 28.97 33.46 14 Kommer, Scott Odu 1:03.34 1:02.44 29.57 32.87 15 Clark, Matthew Odu 1:02.12 1:03.15 30.10 33.05 16 Cazes, Clifton JR Buck 1:02.17 1:03.20 30.09 33.11 ------------------------------------------------------------------------- 17 Jones, James Odu 1:05.54 1:04.91 30.47 34.44 18 Hart, Pat JR BING 1:05.58 1:05.73 31.27 34.46 ------------------------------------------------------------------------- 19 Henderson, Ryan SO BING 1:11.00 1:12.41 31.93 40.48

Event 11 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Lee, Jessica Jmu 2:07.76 2:07.31 20 28.78 31.99 33.00 33.54 2 Goodwillie, Ashton Jmu 2:07.69 2:09.72 17 29.43 32.69 33.15 34.45 3 Munson, Katherine JR Buck 2:09.30 2:10.40 16 29.14 32.42 33.81 35.03 4 Hallquist, Leslie Odu 2:09.11 2:10.75 15 29.81 32.69 33.81 34.44 5 Ginish, Laura Jmu 2:12.27 2:12.00 14 29.62 33.77 34.08 34.53 6 Gray, Page Jmu 2:12.28 2:12.34 13 28.85 33.70 34.45 35.34 7 Hurst, Diana Odu 2:09.54 2:13.83 12 30.19 33.79 34.82 35.03 8 Merritt, Erin M Jmu 2:14.66 2:15.31 11 29.87 33.55 34.97 36.92 B - Final 9 Cook, Susan H Jmu 2:19.22 2:14.47 10 29.97 33.24 35.19 36.07 10 Hoffman, Amy Odu 2:15.51 2:15.38 9 30.79 34.26 34.92 35.41 11 Lincoln, Chelsea B Jmu 2:16.68 2:16.42 7 30.29 34.32 35.36 36.45 12 Carroll, Christine SR BING 2:17.26 2:17.11 5 30.40 34.45 36.46 35.80 13 Neligan, Brittany SO Buck 2:20.58 2:17.74 4 31.12 34.87 35.74 36.01 14 Payabyab, Eden SR BING 2:19.15 2:17.96 3 31.29 34.67 35.16 36.84 15 Sweeney, Nicole SO BING 2:19.44 2:18.90 2 31.22 34.60 36.32 36.76 16 Lukens, Elizabeth FR Buck 2:18.02 2:21.70 1 30.64 35.94 37.39 37.73

Event 11 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Goodwillie, Ashton Jmu 2:09.03 2:07.69 28.98 31.86 32.54 34.31 2 Lee, Jessica Jmu 2:11.24 2:07.76 28.74 31.76 33.48 33.78 3 Hallquist, Leslie Odu 2:11.24 2:09.11 29.80 32.57 33.18 33.56 4 Munson, Katherine JR Buck 2:09.25 2:09.30 29.20 32.29 33.24 34.57 5 Hurst, Diana Odu 2:08.78 2:09.54 29.34 33.09 33.18 33.93 6 Ginish, Laura Jmu NT 2:12.27 29.23 33.24 34.69 35.11 7 Gray, Page Jmu 2:17.67 2:12.28 29.14 33.87 34.48 34.79 8 Merritt, Erin M Jmu NT 2:14.66 29.88 33.40 35.00 36.38 ------------------------------------------------------------------------- 9 Hoffman, Amy Odu 2:14.35 2:15.51 30.65 33.95 35.02 35.89 10 Lincoln, Chelsea B Jmu NT 2:16.68 30.50 34.54 35.47 36.17 11 Carroll, Christine SR BING 2:25.12 2:17.26 29.93 34.73 36.65 35.95 12 Lukens, Elizabeth FR Buck 2:19.17 2:18.02 31.69 35.73 35.13 35.47 13 Payabyab, Eden SR BING 2:21.42 2:19.15 30.46 34.23 36.14 38.32 14 Cook, Susan H Jmu 2:24.11 2:19.22 30.70 34.66 36.64 37.22 15 Sweeney, Nicole SO BING 2:22.87 2:19.44 30.94 35.12 35.88 37.50 16 Neligan, Brittany SO Buck 2:17.97 2:20.58 31.04 34.98 36.81 37.75 ------------------------------------------------------------------------- 17 St Claire, Ally FR Buck 2:20.00 2:20.63 31.80 36.07 36.29 36.47 18 Lewis, Samantha SO BING 2:21.77 2:25.81 31.37 35.91 37.80 40.73 ------------------------------------------------------------------------- 19 Lyons, Katalin SO Buck 2:19.00 2:28.76 32.58 37.64 38.91 39.63

Event 12 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Tschohl, Nathan Odu 1:57.44 1:53.50 20 25.57 28.51 29.01 30.41 2 Crandell, Matt JR Buck 1:58.25 1:54.70 17 25.77 28.75 29.51 30.67 3 Stone, Trevor JR BING 1:56.92 1:56.03 16 25.82 29.53 30.03 30.65 4 Burton, Brad W Jmu 1:58.32 1:56.86 15 25.86 29.25 30.24 31.51 5 Terry, Scott Jmu 2:00.14 2:00.81 14 27.08 30.32 31.42 31.99 6 Kretzer, Mark SR Buck 2:02.92 2:01.80 13 26.74 31.27 32.10 31.69 7 Williams, Ryon Jmu 2:02.60 2:02.77 12 27.67 30.60 31.87 32.63 8 DeNise, Michael Odu 1:58.69 2:06.79 11 27.29 31.90 33.76 33.84 B - Final 9 Sockwell, Brandon Jmu 2:03.65 2:01.09 10 26.88 31.75 30.99 31.47 10 Evans, Steven R Jmu 2:05.35 2:01.58 9 27.20 30.50 32.13 31.75 11 Clark, Matthew Odu 2:07.80 2:04.20 7 27.70 30.88 32.31 33.31 12 Cole, Brian SR Buck 2:06.37 2:04.46 5 26.82 31.37 32.58 33.69 13 McGraw, Mathew SO Buck 2:07.30 2:09.37 4 27.08 31.62 34.23 36.44 14 Sowell, Tyler SO Buck 2:15.38 2:15.58 3 29.66 34.04 36.21 35.67

Event 12 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Stone, Trevor JR BING 2:01.98 1:56.92 26.41 29.90 31.34 29.27 2 Tschohl, Nathan Odu 1:56.48 1:57.44 26.20 29.65 30.55 31.04 3 Crandell, Matt JR Buck 1:54.74 1:58.25 26.68 30.18 31.27 30.12 4 Burton, Brad W Jmu 1:59.69 1:58.32 26.68 30.20 30.30 31.14 5 DeNise, Michael Odu 2:01.25 1:58.69 26.98 30.34 30.26 31.11 6 Terry, Scott Jmu 2:02.61 2:00.14 27.09 30.14 30.99 31.92 7 Williams, Ryon Jmu NT 2:02.60 27.09 30.62 31.85 33.04 8 Kretzer, Mark SR Buck 1:59.73 2:02.92 26.71 31.36 32.42 32.43 ------------------------------------------------------------------------- 9 Sockwell, Brandon Jmu 2:06.24 2:03.65 26.72 31.19 32.16 33.58 10 Evans, Steven R Jmu 2:06.84 2:05.35 27.76 31.63 33.03 32.93 11 Cole, Brian SR Buck 2:07.89 2:06.37 27.55 32.39 33.84 32.59 12 McGraw, Mathew SO Buck NT 2:07.30 27.12 31.99 32.67 35.52 13 Clark, Matthew Odu 2:02.31 2:07.80 28.19 31.59 33.26 34.76 14 Sowell, Tyler SO Buck 2:15.00 2:15.38 29.15 33.86 34.86 37.51

Event 13 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Filak, Christine A Jmu 24.65 24.19 20 2 Keel, Allison M Jmu 23.87 24.22 17 3 Heil, Meghan Jmu 25.02 24.83 16 4 Loucks, Megan L Jmu 24.85 24.98 15 5 Scheffter, Rebecca JR Buck 24.96 25.07 14 6 Krakowski, Mary SR Buck 25.23 25.08 13 7 Baguchinsky, Kimberly Jmu 25.00 25.30 12 8 Abraham, Berengere Odu 25.04 25.42 11 B - Final 9 Grubic, Aleksandra FR BING 25.30 24.97 10 10 Butrie, Lauren SO Buck 25.84 25.51 9 11 Shell, Sarah Jmu 25.48 25.58 7 12 Horstmann, Susan FR Buck 25.68 25.59 5 13 Brezinsky, Bonnie Odu 25.68 25.82 4 14 Kraemer, Amy Jmu 25.86 25.93 3 15 Lovallo, Alex FR Buck 25.60 25.94 2 16 Ginish, Laura Jmu 25.98 26.19 1

Event 13 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Keel, Allison M Jmu 24.26 23.87 2 Filak, Christine A Jmu 24.21 24.65 3 Loucks, Megan L Jmu 25.37 24.85 4 Scheffter, Rebecca JR Buck 24.40 24.96 5 Baguchinsky, Kimberly Jmu 25.49 25.00 6 Heil, Meghan Jmu 24.75 25.02 7 Abraham, Berengere Odu 25.08 25.04 8 Krakowski, Mary SR Buck 25.01 25.23 ------------------------------------------------------------------------- 9 Grubic, Aleksandra FR BING 25.01 25.30 10 Shell, Sarah Jmu 25.34 25.48 11 Lovallo, Alex FR Buck 25.94 25.60 12 Horstmann, Susan FR Buck 25.24 25.68 12 Brezinsky, Bonnie Odu 25.78 25.68 14 Butrie, Lauren SO Buck 25.79 25.84 15 Kraemer, Amy Jmu NT 25.86 16 Ginish, Laura Jmu NT 25.98 ------------------------------------------------------------------------- 17 Russell, Allison M Jmu NT 26.15 18 Deschler, Amy Odu 25.98 26.33 ------------------------------------------------------------------------- 19 Zhu, Angela FR BING 26.80 26.41 20 Brown, Jodi FR BING 26.90 26.86 21 Murphy, Laura Odu 26.57 27.24 22 Green, Jenny JR BING 27.97 27.43 23 Adamski, Michelle FR BING 29.15 27.48 24 DiMichelle, Leslie JR Buck 27.01 27.49 25 Hassell, Megan Odu 27.78 27.60 26 Merritt, Erin M Jmu NT 27.91 27 Williams, Sarah Odu 26.04 27.95 28 Prescott, Susanna Odu 26.67 28.08 29 Palmquist, Janna JR BING 29.60 29.62 30 Schneider, Tara SO BING 28.00 30.12 31 Wax, Shelley JR BING 29.50 33.17

Event 14 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Tayla, Kaan SO BING 21.19 20.18 20 2 Haverty, Tyler Odu 21.36 20.85 17 3 Chartier, John M Jmu 21.20 21.29 16 4 Dunn, RJ J Jmu 21.45 21.64 15 5 Julich, Brian Odu 21.87 21.67 14 6 Smullen, Dan Jmu 21.74 21.90 12.5 6 Medhurst, Chris Jmu 21.87 21.90 12.5 8 Steadman, Grant SO Buck 22.04 22.39 11 B - Final 9 Fowler, Josh L Jmu 22.10 21.82 10 10 Fox, Matt Jmu 22.14 22.03 9 11 Peterman, John SO Buck 22.40 22.07 7 12 Hess, Robert Odu 22.57 22.29 5 13 Tinney, Ryan Odu 22.23 22.43 4 14 Rogers, Scott Jmu 22.46 22.52 3 15 Worrell, Bradford Odu 22.27 22.55 2 16 Kawczenski, Mark FR Buck 22.48 22.63 1

Event 14 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Tayla, Kaan SO BING 20.88 21.19 2 Chartier, John M Jmu 21.54 21.20 3 Haverty, Tyler Odu 21.78 21.36 4 Dunn, RJ J Jmu 22.85 21.45 5 Smullen, Dan Jmu 22.17 21.74 6 Julich, Brian Odu 21.87 21.87 6 Medhurst, Chris Jmu 22.46 21.87 8 Steadman, Grant SO Buck 21.94 22.04 ------------------------------------------------------------------------- 9 Fowler, Josh L Jmu 22.15 22.10 10 Fox, Matt Jmu 22.68 22.14 11 Tinney, Ryan Odu 22.36 22.23 12 Worrell, Bradford Odu 22.06 22.27 13 Peterman, John SO Buck 21.83 22.40 14 Rogers, Scott Jmu NT 22.46 15 Kawczenski, Mark FR Buck 22.39 22.48 16 Hess, Robert Odu 22.56 22.57 ------------------------------------------------------------------------- 17 Rawhauser, Ian JR Buck 21.72 22.69 18 Deighan, Mike FR Buck 22.70 22.87 ------------------------------------------------------------------------- 19 Farrell, Joseph Odu 22.34 22.89 20 Bennett, Brad SO Buck 22.91 22.98 21 Amato, Chris FR Buck 23.22 23.23 22 Popper, Michael FR BING 23.19 23.39 23 Hart, Pat JR BING 24.18 23.93 24 Kaplowitz, Jason FR BING 24.13 24.51 25 Henderson, Ryan SO BING 24.99 25.78 26 Fedorchak, Mark FR BING 26.30 25.85

Event 15 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Goeller, Laura JR Buck 2:12.51 2:10.98 20 28.97 33.05 38.33 30.63 2 Richardson, Nancy Jmu 2:12.42 2:11.88 17 29.42 34.11 37.94 30.41 3 Luscombe, Sara Jmu 2:12.74 2:12.30 16 29.14 32.90 39.91 30.35 4 Woodward, Nikki JR Buck 2:13.40 2:13.08 15 29.25 35.51 37.31 31.01 5 Sargent, Jennifer Odu 2:12.32 2:13.61 14 29.62 35.38 37.54 31.07 6 Reed, Lauren SR Buck 2:15.79 2:15.44 13 28.28 35.01 40.62 31.53 7 Walters, Gailey L Jmu 2:15.68 2:15.49 12 30.56 32.79 41.52 30.62 8 Sarricks, Erin P Jmu 2:15.17 2:15.75 11 29.36 34.01 41.67 30.71 B - Final 9 McGovern, Sherin E Jmu 2:19.53 2:14.40 10 29.99 33.26 40.22 30.93 10 Hallquist, Leslie Odu 2:16.81 2:15.50 9 29.48 35.63 39.75 30.64 11 Lee, Jessica Jmu 2:16.17 2:16.41 7 28.89 35.15 41.69 30.68 12 Jarvis, Amber M Jmu 2:17.17 2:16.67 5 30.83 36.08 38.14 31.62 13 Faurie, Christine FR Buck 2:21.21 2:18.62 4 30.74 35.75 41.11 31.02 14 Gallardo, Emmie SO Buck 2:19.69 2:19.36 3 30.37 37.03 39.40 32.56 15 Seaman, Nikki FR Buck 2:20.26 2:20.44 2 31.29 36.43 40.19 32.53 16 Sisco, Kate Jmu 2:20.28 2:20.86 1 29.64 36.21 40.55 34.46

Event 15 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Sargent, Jennifer Odu 2:11.45 2:12.32 29.81 35.65 36.75 30.11 2 Richardson, Nancy Jmu 2:15.48 2:12.42 29.99 34.60 37.33 30.50 3 Goeller, Laura JR Buck 2:10.28 2:12.51 28.69 33.50 39.24 31.08 4 Luscombe, Sara Jmu 2:14.07 2:12.74 29.25 33.12 40.14 30.23 5 Woodward, Nikki JR Buck 2:14.42 2:13.40 28.90 35.38 37.62 31.50 6 Sarricks, Erin P Jmu 2:15.81 2:15.17 29.75 34.58 40.86 29.98 7 Walters, Gailey L Jmu NT 2:15.68 29.49 33.38 42.73 30.08 8 Reed, Lauren SR Buck 2:17.57 2:15.79 28.27 34.66 41.55 31.31 ------------------------------------------------------------------------- 9 Lee, Jessica Jmu NT 2:16.17 28.78 34.48 42.03 30.88 10 Hallquist, Leslie Odu 2:12.45 2:16.81 29.24 35.97 40.31 31.29 11 Jarvis, Amber M Jmu NT 2:17.17 29.72 35.11 40.34 32.00 12 McGovern, Sherin E Jmu 2:21.53 2:19.53 31.10 34.78 41.70 31.95 13 Gallardo, Emmie SO Buck 2:19.83 2:19.69 30.90 37.15 39.02 32.62 14 Seaman, Nikki FR Buck 2:19.35 2:20.26 31.16 36.11 40.62 32.37 15 Sisco, Kate Jmu NT 2:20.28 29.63 36.09 40.18 34.38 16 Faurie, Christine FR Buck 2:19.00 2:21.21 29.78 35.40 43.23 32.80 ------------------------------------------------------------------------- 17 Fulgieri, Nicole SR BING 2:24.12 2:21.82 29.91 36.66 42.87 32.38 18 Jennings, Heather FR BING 2:21.92 2:23.25 31.66 36.94 42.16 32.49 ------------------------------------------------------------------------- 19 Carroll, Christine SR BING 2:22.26 2:24.13 30.08 37.92 42.22 33.91 20 Gray, Page Jmu NT 2:24.47 29.73 36.84 44.27 33.63 21 Dormer, Bridget SO BING 2:24.79 2:24.75 30.63 36.18 43.65 34.29 22 Pegram, Jennifer Odu 2:16.78 2:25.40 31.27 39.29 40.50 34.34 23 Schneider, Tara SO BING 2:31.75 2:31.90 37.03 39.43 39.88 35.56

Event 16 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Holmes, David JR BING 1:56.67 1:53.82 20 24.81 29.08 34.63 25.30 2 Freitag, Brian M Jmu 1:57.02 1:54.14 17 25.65 29.76 32.36 26.37 3 Lundberg, Johann Odu 1:56.95 1:54.15 16 24.55 29.45 33.25 26.90 4 Dalton, Mitch J Jmu 1:58.51 1:57.93 15 25.25 29.81 34.04 28.83 5 Varanda, Brenno FR BING 1:57.75 1:58.73 14 26.08 30.41 33.83 28.41 6 Koizim, Brian JR BING 1:58.34 1:59.19 13 25.15 29.48 36.61 27.95 7 Balint, Patrik Odu 1:58.98 2:00.02 12 25.47 29.08 37.09 28.38 8 Tschohl, Nathan Odu 1:58.43 2:02.89 11 25.98 31.80 36.62 28.49 B - Final 9 Gallagher, Dan Odu 1:59.78 1:56.19 10 24.96 29.15 34.56 27.52 10 Rimbach, Wade SR BING 1:59.59 1:58.31 9 25.91 30.13 34.56 27.71 11 Lerotis, Theo SO Buck 2:01.76 2:02.31 7 26.82 30.82 36.38 28.29 12 Martin, Tom Jmu 2:01.76 2:03.00 5 27.52 30.57 37.54 27.37 13 Lundberg, Daniel Odu 2:03.34 2:03.23 4 26.28 33.17 34.19 29.59 14 Kommer, Scott Odu 2:04.45 2:03.65 3 28.62 31.34 34.83 28.86 15 Terry, Scott Jmu 2:03.89 2:05.40 2 27.44 31.95 37.38 28.63 16 Lapp, Jason SO BING 2:03.80 2:07.69 1 27.65 34.72 34.72 30.60

Event 16 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Holmes, David JR BING 1:54.98 1:56.67 25.73 29.13 33.51 28.30 2 Lundberg, Johann Odu 1:59.98 1:56.95 25.57 29.68 34.88 26.82 3 Freitag, Brian M Jmu 1:56.16 1:57.02 26.16 30.45 33.20 27.21 4 Varanda, Brenno FR BING 1:57.74 1:57.75 25.82 29.99 33.55 28.39 5 Koizim, Brian JR BING 1:57.21 1:58.34 25.38 29.17 35.86 27.93 6 Tschohl, Nathan Odu 1:59.87 1:58.43 25.42 30.88 35.17 26.96 7 Dalton, Mitch J Jmu 2:00.44 1:58.51 25.64 29.43 34.67 28.77 8 Balint, Patrik Odu 1:57.78 1:58.98 25.93 29.06 36.23 27.76 ------------------------------------------------------------------------- 9 Rimbach, Wade SR BING 2:02.68 1:59.59 26.78 30.51 34.80 27.50 10 Gallagher, Dan Odu 2:01.23 1:59.78 26.01 29.56 35.70 28.51 11 Martin, Tom Jmu NT 2:01.76 26.54 30.33 36.94 27.95 11 Lerotis, Theo SO Buck 2:02.76 2:01.76 26.63 30.64 36.11 28.38 13 Lundberg, Daniel Odu 2:01.10 2:03.34 26.17 33.03 33.95 30.19 14 Lapp, Jason SO BING 2:03.59 2:03.80 26.07 31.67 36.37 29.69 15 Terry, Scott Jmu 2:05.18 2:03.89 26.84 31.62 37.64 27.79 16 Kommer, Scott Odu 2:04.56 2:04.45 28.81 31.53 35.49 28.62 ------------------------------------------------------------------------- 17 Hobe, Dylan SO BING 2:06.85 2:04.53 26.76 32.48 36.37 28.92 18 Hanes, Nick FR Buck 2:04.14 2:04.59 27.08 30.50 38.64 28.37 ------------------------------------------------------------------------- 19 Palumbo, Andrew FR BING 2:10.26 2:04.70 26.12 33.99 34.74 29.85 20 Lorenz, Sean FR BING 2:05.13 2:06.39 28.04 31.25 37.84 29.26 21 Kozlowski, K C SR BING 2:08.83 2:07.16 26.53 33.33 37.90 29.40 22 McGraw, Mathew SO Buck 2:05.00 2:07.22 26.94 31.49 38.88 29.91 23 Cazes, Clifton JR Buck 2:06.55 2:07.83 27.68 34.51 35.10 30.54 24 Metcalf, Joseph SO Buck 2:06.22 2:07.92 28.14 36.30 34.71 28.77 25 Kwiatkowski, Bryan SO BING 2:09.18 2:07.93 27.94 32.05 38.63 29.31 26 Schilling, William SR Buck 2:10.53 2:09.66 28.07 35.46 35.58 30.55 27 Ayers, Jeff FR Buck 2:12.32 2:10.37 27.72 34.42 38.06 30.17

Event 17 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Finals 1 Miller, Ali Jmu 209.20 208.25 20 2 Simmons, Nicole Jmu 189.90 196.60 17 3 Thomas, Lauren SO Buck 186.75 191.70 16 4 Wax, Shelley JR BING 155.65 186.10 15 5 Hassfurter, Katherine FR BING 173.85 184.95 14 6 Moore, Jasmine Odu 170.75 176.35 13 7 Fritz, Victoria SR Buck 185.85 172.50 12 8 Minerowicz, Erika JR Buck 146.25 163.40 11 9 Maney, Kristin FR BING 133.30 133.30 10 10 Coyle, Jamie Jmu 109.35 109.35 9

Event 17 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Miller, Ali Jmu NT 209.20 2 Simmons, Nicole Jmu NT 189.90 3 Thomas, Lauren SO Buck NT 186.75 4 Fritz, Victoria SR Buck NT 185.85 5 Hassfurter, Katherine FR BING 356.25 173.85 6 Moore, Jasmine Odu NT 170.75 7 Wax, Shelley JR BING 332.38 155.65 8 Minerowicz, Erika JR Buck NT 146.25 9 Gelfand, Melanie FR BING 274.38 140.90 10 Maney, Kristin FR BING 268.62 133.30 11 Coyle, Jamie Jmu NT 109.35

Event 18 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Finals 1 Scully, Noah Odu 264.05 267.75 20 2 Freeman, S. Adam SR Buck 258.40 267.40 17 3 Thompson, Jake SR Buck 229.85 229.65 16 4 Manning, Jeff FR Buck 211.05 223.95 15 5 Graham, Ryan FR BING 226.30 214.50 14 6 Knott, Kyle S Jmu 194.35 202.85 13 7 Russo, Matthew SO BING 230.05 193.70 12 8 Tschohl, Nickolas Odu 196.70 186.55 11 9 Duncan, Joseph SR Buck 175.35 175.35 10 10 Zavoluk, Greg FR Buck 173.60 173.60 9 11 Stickl, Peter Odu 170.80 170.80 7 12 Parks, John Jmu 98.40 98.40 5

Event 18 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Scully, Noah Odu NT 264.05 2 Freeman, S. Adam SR Buck NT 258.40 3 Russo, Matthew SO BING 259.27 230.05 4 Thompson, Jake SR Buck NT 229.85 5 Graham, Ryan FR BING 380.00 226.30 6 Manning, Jeff FR Buck NT 211.05 7 Tschohl, Nickolas Odu NT 196.70 8 Knott, Kyle S Jmu NT 194.35 9 Duncan, Joseph SR Buck NT 175.35 10 Zavoluk, Greg FR Buck NT 173.60 11 Stickl, Peter Odu NT 170.80 12 Parks, John Jmu NT 98.40

Event 19 Women 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 James Madison University 'A' 4:02.24 3:55.97 40 1) Filak, Christine A 2) Schofield, Rebecca L 3) Goodwillie, Ashton 4) Keel, Allison M 28.42 58.36 31.81 1:07.77 26.54 58.08 24.30 51.76 2 Bucknell University 'A' 4:00.00 3:58.19 34 1) Altman, Lectie SR 2) Woodward, Nikki JR 3) Krakowski, Mary SR 4) Scheffter, Rebecca JR 28.10 57.92 31.74 1:07.89 27.09 59.37 24.89 53.01 3 James Madison University 'B' 4:06.68 4:01.18 32 1) Luscombe, Sara 2) Richardson, Nancy 3) Gray, Page 4) Heil, Meghan 29.63 1:00.83 31.84 1:08.37 26.65 58.37 25.18 53.61 4 Bucknell University 'B' 4:06.00 4:06.90 30 1) Goeller, Laura JR 2) Wichryk, Emily SO 3) Reed, Lauren SR 4) Horstmann, Susan FR 31.22 1:03.12 32.86 1:10.39 27.74 59.49 25.49 53.90 5 Old Dominion University 'A' 4:04.78 4:09.06 28 1) Deschler, Amy 2) Sargent, Jennifer 3) Hallquist, Leslie 4) Abraham, Berengere 30.90 1:04.52 32.30 1:09.18 28.39 1:01.24 25.58 54.12 6 James Madison University 'C' 4:12.07 x4:11.14 1) Kraemer, Amy 2) Sisco, Kate 3) Lee, Jessica 4) Loucks, Megan L 30.97 1:04.06 33.63 1:13.80 26.35 58.94 25.68 54.34 7 Binghamton University 'A' 4:10.86 4:12.71 26 1) Fulgieri, Nicole SR 2) Schneider, Tara SO 3) Payabyab, Eden SR 4) Grubic, Aleksandra FR 31.15 1:05.20 33.31 1:12.20 28.22 1:00.99 25.73 54.32 8 Bucknell University 'C' NT x4:16.82 1) St Claire, Ally FR 2) Seaman, Nikki FR 3) Faurie, Christine FR 4) Neligan, Brittany SO 31.68 1:04.84 33.40 1:12.10 28.99 1:03.76 26.64 56.12 9 Binghamton University 'B' 4:16.86 4:17.74 24 1) Schiano, Marie FR 2) Carroll, Christine SR 3) Lewis, Samantha SO 4) Brown, Jodi FR 31.36 1:04.73 34.53 1:13.11 29.33 1:03.23 27.35 56.67 10 Old Dominion University 'B' 4:08.98 4:21.48 22 1) Murphy, Laura 2) Brezinsky, Bonnie 3) Hoffman, Amy 4) Timby, Lauren 32.14 1:06.46 34.72 1:15.02 29.33 1:03.48 27.02 56.52 11 Binghamton University 'C' 4:30.86 x4:25.65 1) Adamski, Michelle FR 2) Zhu, Angela FR 3) Dormer, Bridget SO 4) Jennings, Heather FR 32.43 1:06.37 34.92 1:15.99 29.92 1:04.80 27.71 58.49

Event 20 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Binghamton University 'A' 3:31.05 3:26.22 40 1) Koizim, Brian JR 2) Varanda, Brenno FR 3) Holmes, David JR 4) Tayla, Kaan SO 26.10 53.42 27.50 58.75 23.35 50.11 21.00 43.94 2 Old Dominion University 'A' 3:31.35 3:27.49 34 1) Balint, Patrik 2) Lundberg, Daniel 3) Julich, Brian 4) Haverty, Tyler 25.67 52.37 27.51 58.99 23.17 50.61 21.72 45.52 3 James Madison University 'A' 3:34.81 3:29.01 32 1) Fowler, Josh L 2) Dalton, Mitch J 3) Burton, Brad W 4) Chartier, John M 24.87 51.19 27.53 58.88 23.97 52.29 21.84 46.65 4 Bucknell University 'A' 3:32.00 3:36.08 30 1) Kawczenski, Mark FR 2) Bennett, Brad SO 3) Kretzer, Mark SR 4) Rawhauser, Ian JR 26.78 55.58 27.77 59.58 24.00 53.41 22.65 47.51 5 James Madison University 'B' 3:36.00 3:36.11 28 1) Carhart, Evan D 2) Freitag, Brian M 3) Evans, Steven R 4) Smullen, Dan 26.89 55.33 28.00 59.45 25.12 54.05 22.12 47.28 6 Binghamton University 'B' 3:39.05 3:37.55 26 1) Lorenz, Sean FR 2) Hobe, Dylan SO 3) Stone, Trevor JR 4) Koralewski, Brian FR 27.13 55.46 28.47 1:00.90 23.82 51.19 23.60 50.00 7 James Madison University 'C' 3:39.00 x3:39.84 1) Chudoba, Alex 2) Smyth, Russell 3) Sockwell, Brandon 4) Medhurst, Chris 27.95 57.15 27.65 1:00.17 25.49 55.06 22.36 47.46 8 Bucknell University 'B' 3:36.65 3:40.07 24 1) Hanes, Nick FR 2) Schilling, William SR 3) Crandell, Matt JR 4) Peterman, John SO 27.55 56.54 28.13 1:01.13 24.95 54.18 23.05 48.22 9 Old Dominion University 'B' 3:36.67 3:40.40 22 1) Gallagher, Dan 2) Kommer, Scott 3) Tschohl, Nathan 4) Tinney, Ryan 26.65 54.68 29.03 1:02.34 23.96 53.55 23.31 49.83 10 Binghamton University 'C' 3:45.05 x3:40.99 1) Rimbach, Wade SR 2) Palumbo, Andrew FR 3) Lapp, Jason SO 4) Kozlowski, K C SR 27.56 55.56 28.54 1:00.96 24.55 53.71 23.55 50.76 11 Bucknell University 'C' NT x3:42.15 1) Amato, Chris FR 2) Cazes, Clifton JR 3) Cole, Brian SR 4) Stummer, Patrick FR 27.09 55.33 29.04 1:02.57 24.92 54.92 23.46 49.33

Event 21 Women 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bucknell University 'A' 1:48.93 1:49.52 40 1) Altman, Lectie SR 2) Woodward, Nikki JR 3) Krakowski, Mary SR 4) Scheffter, Rebecca JR 28.06 31.49 26.12 23.85 2 James Madison University 'A' 1:52.29 1:49.92 34 1) Filak, Christine A 2) Jarvis, Amber M 3) Goodwillie, Ashton 4) Heil, Meghan 27.72 31.76 26.57 23.87 3 James Madison University 'B' NT 1:51.37 32 1) Luscombe, Sara 2) Sisco, Kate 3) Gray, Page 4) Loucks, Megan L 29.02 33.70 24.50 24.15 4 Old Dominion University 'B' 1:46.67 1:53.20 30 1) Williams, Sarah 2) Brezinsky, Bonnie 3) Hoffman, Amy 4) Smidlien, Emily 29.83 30.33 27.89 25.15 5 Bucknell University 'B' 1:52.56 1:53.68 28 1) Munson, Katherine JR 2) Wichryk, Emily SO 3) Reed, Lauren SR 4) Horstmann, Susan FR 29.60 32.08 26.98 25.02 6 James Madison University 'C' NT x1:55.26 1) Marchall, CJ J 2) deMaris, Grace M 3) Ginish, Laura 4) Shell, Sarah 29.65 33.96 27.17 24.48 7 Bucknell University 'C' NT x1:55.35 1) Faurie, Christine FR 2) Seaman, Nikki FR 3) Lovallo, Alex FR 4) Butrie, Lauren SO 30.93 31.87 27.66 24.89 8 Binghamton University 'A' 1:54.88 1:55.45 26 1) Fulgieri, Nicole SR 2) Schneider, Tara SO 3) Payabyab, Eden SR 4) Grubic, Aleksandra FR 29.59 33.57 27.28 25.01 9 Old Dominion University 'A' 1:55.87 1:58.92 24 1) Deschler, Amy 2) Sargent, Jennifer 3) Hallquist, Leslie 4) Hurst, Diana 31.59 32.98 29.05 25.30 10 Binghamton University 'B' 1:58.88 1:59.21 22 1) Schiano, Marie FR 2) Carroll, Christine SR 3) Lewis, Samantha SO 4) Brown, Jodi FR 30.30 32.68 29.61 26.62 11 Binghamton University 'C' 2:05.88 x2:01.84 1) Harris, Kelly FR 2) Zhu, Angela FR 3) Sweeney, Nicole SO 4) Green, Jenny JR 30.53 34.53 29.44 27.34

Event 22 Men 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Old Dominion University 'A' 1:36.98 1:34.59 40 1) Balint, Patrik 2) Lundberg, Daniel 3) Julich, Brian 4) Haverty, Tyler 24.65 26.43 22.89 20.62 2 Binghamton University 'A' 1:37.02 1:34.91 34 1) Koizim, Brian JR 2) Hobe, Dylan SO 3) Holmes, David JR 4) Tayla, Kaan SO 24.97 27.53 22.65 19.76 3 James Madison University 'A' 1:37.43 1:35.32 32 1) Fowler, Josh L 2) Smyth, Russell 3) Dunn, RJ J 4) Chartier, John M 23.83 26.81 23.67 21.01 4 Bucknell University 'A' 1:35.50 1:36.64 30 1) Kawczenski, Mark FR 2) Bennett, Brad SO 3) Kretzer, Mark SR 4) Rawhauser, Ian JR 24.94 26.53 23.75 21.42 5 Bucknell University 'B' 1:38.14 1:38.79 28 1) Amato, Chris FR 2) Schilling, William SR 3) Steadman, Grant SO 4) Peterman, John SO 25.89 27.45 23.52 21.93 6 James Madison University 'B' 1:39.00 1:39.51 26 1) Martin, Tom 2) Dalton, Mitch J 3) Burton, Brad W 4) Smullen, Dan 26.66 27.18 24.00 21.67 7 Binghamton University 'B' 1:40.02 1:40.24 24 1) Lorenz, Sean FR 2) Palumbo, Andrew FR 3) Stone, Trevor JR 4) Koralewski, Brian FR 27.07 27.95 23.19 22.03 8 Old Dominion University 'B' 1:38.98 1:40.27 22 1) Gallagher, Dan 2) Kommer, Scott 3) Lundberg, Johann 4) Tinney, Ryan 25.91 28.69 23.38 22.29 9 James Madison University 'C' 1:39.55 x1:41.98 1) Fox, Matt 2) Bauman, Mark R 3) Sockwell, Brandon 4) Medhurst, Chris 27.30 28.10 25.02 21.56 10 Bucknell University 'C' NT x1:42.11 1) McGregor, Brendan FR 2) Deighan, Mike FR 3) Crandell, Matt JR 4) Cole, Brian SR 26.94 28.16 24.44 22.57 11 Binghamton University 'C' 1:45.02 x1:44.79 1) Kwiatkowski, Bryan SO 2) Hart, Pat JR 3) Kozlowski, K C SR 4) Britvan, Michael SO 26.69 30.08 25.18 22.84

Event 23 Women 400 Yard IM =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Schofield, Rebecca L Jmu 4:31.39 4:30.28 20 29.28 33.21 34.62 34.02 38.36 38.99 31.34 30.46 2 Goeller, Laura JR Buck 4:41.75 4:37.27 17 29.52 33.88 34.95 34.44 40.28 40.41 32.56 31.23 3 Woodward, Nikki JR Buck 4:43.39 4:38.32 16 30.06 33.59 37.70 36.80 38.06 38.54 32.36 31.21 4 Richardson, Nancy Jmu 4:43.27 4:41.05 15 31.01 35.04 36.81 36.75 38.99 39.89 31.68 30.88 5 Sarricks, Erin P Jmu 4:46.54 4:44.44 14 29.97 35.17 35.82 34.89 42.14 43.14 31.71 31.60 6 Hallquist, Leslie Odu 4:45.41 4:44.65 13 30.14 33.31 37.65 37.35 41.35 41.25 32.23 31.37 7 Goodwillie, Ashton Jmu 4:42.71 4:46.50 12 29.61 32.90 37.25 37.46 41.35 43.40 32.43 32.10 8 Lee, Jessica Jmu 4:45.07 4:48.47 11 28.89 32.90 37.57 37.05 43.49 43.64 33.20 31.73 B - Final 9 McGovern, Sherin E Jmu 4:46.97 4:44.36 10 30.77 35.34 35.59 34.36 41.09 42.53 32.39 32.29 10 Cook, Susan H Jmu 4:49.19 4:45.73 9 30.52 34.92 36.46 35.98 41.96 41.43 32.60 31.86 11 Seaman, Nikki FR Buck 4:50.82 4:46.47 7 31.08 35.58 36.55 37.56 40.23 41.07 32.83 31.57 12 Jarvis, Amber M Jmu 4:48.63 4:46.69 5 31.17 36.13 37.90 37.17 39.28 39.36 33.38 32.30 13 Lukens, Elizabeth FR Buck 4:54.93 4:52.10 4 31.47 36.41 38.36 37.83 41.61 41.01 33.56 31.85 14 Jennings, Heather FR BING 4:54.21 4:54.93 3 32.02 36.54 38.16 36.78 42.89 42.45 33.40 32.69 15 Merritt, Erin M Jmu 4:55.78 4:57.50 2 30.30 33.74 38.08 37.12 44.37 44.67 34.14 35.08 16 Hoffman, Amy Odu 4:54.00 5:04.48 1 31.44 36.37 41.59 39.80 43.56 43.32 33.27 35.13

Event 23 Women 400 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Schofield, Rebecca L Jmu 4:42.38 4:31.39 29.96 32.95 35.60 35.01 38.16 38.61 31.10 30.00 2 Goeller, Laura JR Buck 4:40.78 4:41.75 30.19 34.54 35.69 35.00 40.93 40.70 32.66 32.04 3 Goodwillie, Ashton Jmu NT 4:42.71 29.03 33.52 36.57 35.77 41.94 41.84 31.84 32.20 4 Richardson, Nancy Jmu 4:46.76 4:43.27 31.60 36.02 36.75 35.99 38.95 40.21 32.33 31.42 5 Woodward, Nikki JR Buck 4:45.69 4:43.39 30.40 34.03 38.34 37.42 38.61 39.68 33.06 31.85 6 Lee, Jessica Jmu 4:50.14 4:45.07 29.22 33.02 37.11 36.09 42.68 42.50 32.66 31.79 7 Hallquist, Leslie Odu 4:45.45 4:45.41 30.19 33.83 37.70 37.27 40.86 41.18 32.70 31.68 8 Sarricks, Erin P Jmu 4:47.27 4:46.54 30.47 35.48 36.82 35.30 42.92 43.02 31.48 31.05 ------------------------------------------------------------------------- 9 McGovern, Sherin E Jmu 4:55.38 4:46.97 31.18 36.59 36.16 34.69 41.61 42.80 32.07 31.87 10 Jarvis, Amber M Jmu 5:01.30 4:48.63 30.22 34.40 38.08 37.11 39.96 40.30 34.08 34.48 11 Cook, Susan H Jmu NT 4:49.19 31.32 35.07 37.12 36.01 42.12 42.21 32.95 32.39 12 Seaman, Nikki FR Buck 4:58.03 4:50.82 31.04 35.83 37.66 37.37 40.88 42.16 33.32 32.56 13 Hoffman, Amy Odu 4:49.98 4:54.00 30.37 34.55 39.29 39.04 42.67 44.32 33.36 30.40 14 Jennings, Heather FR BING 4:58.91 4:54.21 31.98 36.43 37.47 36.94 42.23 43.83 33.66 31.67 15 Lincoln, Chelsea B Jmu NT 4:54.77 30.92 36.42 39.10 37.21 42.47 43.61 33.05 31.99 16 Lukens, Elizabeth FR Buck 4:58.27 4:54.93 31.72 36.00 39.47 38.53 42.42 41.67 33.84 31.28 ------------------------------------------------------------------------- 17 Merritt, Erin M Jmu NT 4:55.78 30.31 34.10 38.84 37.48 43.98 44.19 33.80 33.08 18 Gallardo, Emmie SO Buck 4:55.54 4:56.27 31.66 34.97 38.52 38.60 41.13 42.05 35.40 33.94 ------------------------------------------------------------------------- 19 Walters, Gailey L Jmu 4:59.27 5:00.03 32.31 36.78 37.54 38.24 42.49 43.73 34.36 34.58 20 Dormer, Bridget SO BING 5:03.50 5:01.22 31.47 36.09 38.03 37.75 44.14 45.92 34.59 33.23 21 O'Neill, Meghan FR Buck 5:04.81 5:19.19 33.95 40.04 40.69 41.05 46.58 49.87 33.39 33.62

Event 24 Men 400 Yard IM =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Freitag, Brian M Jmu 4:05.65 4:02.26 20 26.73 29.75 31.76 32.08 32.96 33.15 28.25 27.58 2 Varanda, Brenno FR BING 4:14.57 4:04.04 17 26.78 30.56 31.64 30.93 33.34 34.53 28.78 27.48 3 Tschohl, Nathan Odu 4:16.67 4:10.11 16 26.04 29.65 32.82 32.21 36.60 36.18 29.18 27.43 4 Dalton, Mitch J Jmu 4:13.59 4:10.32 15 26.56 30.92 31.50 31.81 35.51 36.07 29.80 28.15 5 DeNise, Michael Odu 4:13.60 4:16.32 14 26.57 30.56 33.27 33.02 36.88 37.81 29.91 28.30 6 Rimbach, Wade SR BING 4:17.19 4:17.16 13 26.78 31.08 34.52 32.72 36.64 36.47 30.07 28.88 7 Lerotis, Theo SO Buck 4:19.47 4:20.49 12 27.26 31.96 33.07 33.51 37.20 38.04 30.03 29.42 8 Burton, Brad W Jmu 4:17.88 4:23.22 11 26.67 31.04 35.04 34.64 37.67 38.15 30.39 29.62 B - Final 9 Terry, Scott Jmu 4:20.72 4:16.27 10 27.75 31.53 32.59 31.85 37.87 37.25 29.64 27.79 10 Clark, Matthew Odu 4:20.88 4:16.41 9 27.99 30.94 33.88 33.48 35.88 36.42 29.39 28.43 11 Lapp, Jason SO BING 4:23.91 4:19.71 7 27.25 31.71 34.02 35.56 35.16 36.37 29.61 30.03 12 Williams, Ryon Jmu 4:20.63 4:22.01 5 27.34 31.55 33.09 33.69 37.88 38.15 30.33 29.98 13 Evans, Steven R Jmu 4:26.90 4:24.68 4 27.39 31.57 36.68 36.63 37.96 37.90 29.13 27.42 14 Kommer, Scott Odu 4:30.34 4:25.06 3 30.06 35.62 34.10 34.21 35.77 36.38 30.05 28.87 15 McGraw, Mathew SO Buck 4:27.81 4:29.59 2 27.15 32.17 33.44 33.31 39.73 40.89 31.91 30.99 16 Hanes, Nick FR Buck 4:33.86 4:30.51 1 28.13 34.46 34.12 32.95 40.73 40.11 30.76 29.25

Event 24 Men 400 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Freitag, Brian M Jmu 4:06.99 4:05.65 26.77 29.92 31.90 32.74 33.18 33.82 29.03 28.29 2 Dalton, Mitch J Jmu 4:13.45 4:13.59 26.20 30.65 32.86 33.21 35.04 35.81 30.63 29.19 3 DeNise, Michael Odu 4:16.64 4:13.60 26.80 30.66 33.15 31.94 35.62 36.38 30.14 28.91 4 Varanda, Brenno FR BING 4:14.06 4:14.57 27.60 31.58 32.79 32.01 34.81 35.64 30.44 29.70 5 Tschohl, Nathan Odu 4:13.25 4:16.67 26.48 29.99 33.10 32.91 37.44 37.44 30.16 29.15 6 Rimbach, Wade SR BING 4:27.08 4:17.19 27.39 30.59 33.90 32.33 36.60 36.76 30.39 29.23 7 Burton, Brad W Jmu NT 4:17.88 26.94 29.94 34.31 33.82 37.21 37.17 29.53 28.96 8 Lerotis, Theo SO Buck 4:24.53 4:19.47 27.55 31.45 32.99 33.17 36.85 37.91 30.14 29.41 ------------------------------------------------------------------------- 9 Williams, Ryon Jmu 4:23.58 4:20.63 27.71 30.85 33.16 33.60 37.57 37.38 30.96 29.40 10 Terry, Scott Jmu 4:21.00 4:20.72 27.18 30.56 32.71 31.87 39.63 39.09 30.55 29.13 11 Clark, Matthew Odu 4:27.78 4:20.88 27.98 31.35 34.39 34.05 37.29 36.22 30.98 28.62 12 Lapp, Jason SO BING 4:29.00 4:23.91 27.25 30.52 34.31 35.03 37.40 36.63 31.46 31.31 13 Evans, Steven R Jmu 4:29.03 4:26.90 27.06 31.36 36.74 36.86 37.74 37.72 29.95 29.47 14 McGraw, Mathew SO Buck 4:34.29 4:27.81 27.29 31.56 33.31 33.02 39.15 41.00 31.45 31.03 15 Kommer, Scott Odu 4:30.23 4:30.34 30.26 36.05 34.06 33.63 37.07 37.34 31.00 30.93 16 Hanes, Nick FR Buck NT 4:33.86 28.58 34.09 33.66 34.51 41.21 41.93 30.22 29.66 ------------------------------------------------------------------------- 17 Jones, James Odu 4:28.89 4:33.96 29.15 33.42 36.99 34.68 37.81 38.88 31.88 31.15 18 Kwiatkowski, Bryan SO BING 4:35.00 4:36.48 28.89 32.74 34.57 34.70 41.36 41.78 31.72 30.72 ------------------------------------------------------------------------- 19 Ayers, Jeff FR Buck 4:43.25 4:40.78 28.79 34.26 37.75 36.61 38.92 39.62 33.20 31.63

Event 25 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Keel, Allison M Jmu 52.12 52.18 20 24.82 27.36 2 Grubic, Aleksandra FR BING 54.42 53.20 17 25.58 27.62 3 Scheffter, Rebecca JR Buck 53.31 53.82 16 26.02 27.80 4 Heil, Meghan Jmu 54.54 53.93 15 25.90 28.03 5 Loucks, Megan L Jmu 54.43 54.06 14 26.26 27.80 6 Abraham, Berengere Odu 55.33 54.47 13 26.11 28.36 7 Lovallo, Alex FR Buck 55.13 55.20 12 26.37 28.83 8 Baguchinsky, Kimberly Jmu 54.90 55.66 11 26.54 29.12 B - Final 9 Horstmann, Susan FR Buck 55.47 55.38 10 26.60 28.78 10 Kraemer, Amy Jmu 55.58 55.69 9 27.10 28.59 11 Shell, Sarah Jmu 55.57 55.84 7 26.50 29.34 12 Reed, Lauren SR Buck 56.03 56.13 5 26.98 29.15 13 Butrie, Lauren SO Buck 56.03 56.27 4 27.20 29.07 14 Brezinsky, Bonnie Odu 56.03 56.29 3 27.12 29.17 15 Russell, Allison M Jmu 56.04 56.63 2 27.22 29.41 16 Timby, Lauren Odu 56.46 56.76 1 27.89 28.87

Event 25 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Keel, Allison M Jmu 53.01 52.12 24.80 27.32 2 Scheffter, Rebecca JR Buck 53.14 53.31 25.40 27.91 3 Grubic, Aleksandra FR BING 54.19 54.42 26.27 28.15 4 Loucks, Megan L Jmu 54.76 54.43 26.11 28.32 5 Heil, Meghan Jmu 54.54 54.54 25.80 28.74 6 Baguchinsky, Kimberly Jmu NT 54.90 26.67 28.23 7 Lovallo, Alex FR Buck 54.81 55.13 26.28 28.85 8 Abraham, Berengere Odu 53.89 55.33 26.55 28.78 ------------------------------------------------------------------------- 9 Horstmann, Susan FR Buck 54.38 55.47 26.45 29.02 10 Shell, Sarah Jmu 56.36 55.57 26.14 29.43 11 Kraemer, Amy Jmu 56.11 55.58 26.74 28.84 12 Butrie, Lauren SO Buck 55.19 56.03 26.94 29.09 12 Reed, Lauren SR Buck 56.75 56.03 27.02 29.01 12 Brezinsky, Bonnie Odu 56.56 56.03 26.99 29.04 15 Russell, Allison M Jmu NT 56.04 26.98 29.06 16 Timby, Lauren Odu 56.67 56.46 27.42 29.04 ------------------------------------------------------------------------- 17 Krakowski, Mary SR Buck 57.48 56.69 26.97 29.72 18 Brown, Jodi FR BING 58.41 56.96 27.86 29.10 ------------------------------------------------------------------------- 19 Neligan, Brittany SO Buck 56.56 57.30 27.55 29.75 20 Smidlien, Emily Odu 56.53 57.66 27.85 29.81 21 Deschler, Amy Odu 56.78 58.15 27.58 30.57 22 Donley, Carlyn JR Buck 59.02 58.27 28.09 30.18 23 List, Alex JR Buck 1:00.72 58.61 28.34 30.27 24 Murphy, Laura Odu 56.67 58.64 27.80 30.84 25 Brown, Meghan SO Buck 59.00 59.06 28.77 30.29 26 DiMichelle, Leslie JR Buck NT 59.42 28.38 31.04 27 Adamski, Michelle FR BING 1:03.74 59.48 28.40 31.08 28 Zhu, Angela FR BING 1:01.20 59.52 28.09 31.43 29 Green, Jenny JR BING 1:00.89 59.54 28.61 30.93 30 Hassell, Megan Odu 1:00.78 59.82 28.89 30.93 31 Prescott, Susanna Odu 58.79 1:00.59 29.01 31.58 32 Williams, Sarah Odu 56.76 1:00.62 29.63 30.99 33 Golden, Caitlin FR BING 1:05.54 1:03.49 29.94 33.55 34 Palmquist, Janna JR BING 1:05.88 1:06.02 31.31 34.71

Event 26 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Tayla, Kaan SO BING 46.91 44.00 20 21.27 22.73 2 Holmes, David JR BING 47.62 45.51 17 22.04 23.47 3 Haverty, Tyler Odu 46.81 46.74 16 22.43 24.31 4 Chartier, John M Jmu 47.20 47.29 15 22.80 24.49 5 Rawhauser, Ian JR Buck 47.45 47.55 14 22.68 24.87 6 Julich, Brian Odu 47.72 47.92 13 22.74 25.18 7 Tinney, Ryan Odu 47.77 48.47 12 23.07 25.40 8 Lundberg, Johann Odu 48.18 48.95 11 23.23 25.72 B - Final 9 Peterman, John SO Buck 48.75 48.02 10 22.90 25.12 10 Dunn, RJ J Jmu 48.41 48.48 9 23.31 25.17 11 Worrell, Bradford Odu 48.36 48.53 7 23.24 25.29 12 Steadman, Grant SO Buck 48.27 48.57 5 23.08 25.49 13 Koralewski, Brian FR BING 48.85 49.32 4 23.92 25.40 14 Medhurst, Chris Jmu 48.62 49.55 3 23.46 26.09 15 Fox, Matt Jmu 48.87 49.79 2 23.79 26.00 16 Smullen, Dan Jmu 48.44 49.80 1 23.64 26.16

Event 26 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Haverty, Tyler Odu 47.79 46.81 22.65 24.16 2 Tayla, Kaan SO BING 45.68 46.91 22.44 24.47 3 Chartier, John M Jmu 48.14 47.20 22.28 24.92 4 Rawhauser, Ian JR Buck 47.52 47.45 22.63 24.82 5 Holmes, David JR BING 46.30 47.62 22.55 25.07 6 Julich, Brian Odu 47.26 47.72 22.74 24.98 7 Tinney, Ryan Odu 48.15 47.77 22.97 24.80 8 Lundberg, Johann Odu 48.78 48.18 22.93 25.25 ------------------------------------------------------------------------- 9 Steadman, Grant SO Buck 49.14 48.27 23.04 25.23 10 Worrell, Bradford Odu 48.78 48.36 23.09 25.27 11 Dunn, RJ J Jmu 49.56 48.41 22.61 25.80 12 Smullen, Dan Jmu 49.03 48.44 22.85 25.59 13 Medhurst, Chris Jmu 49.31 48.62 23.23 25.39 14 Peterman, John SO Buck 48.40 48.75 23.11 25.64 15 Koralewski, Brian FR BING 49.15 48.85 23.77 25.08 16 Fox, Matt Jmu NT 48.87 23.24 25.63 ------------------------------------------------------------------------- 17 Bennett, Brad SO Buck 48.56 49.29 23.58 25.71 18 Hobe, Dylan SO BING 53.18 49.63 23.80 25.83 18 Kawczenski, Mark FR Buck 49.90 49.63 23.63 26.00 Swim-Off Required ------------------------------------------------------- 20 Amato, Chris FR Buck 49.70 49.64 23.80 25.84 21 Rogers, Scott Jmu NT 49.97 24.19 25.78 22 Farrell, Joseph Odu 50.13 50.16 23.95 26.21 23 Britvan, Michael SO BING 50.63 50.31 23.96 26.35 24 Hess, Robert Odu 49.98 50.32 23.79 26.53 25 Palumbo, Andrew FR BING 51.37 50.37 24.23 26.14 26 Stummer, Patrick FR Buck 51.00 50.63 24.33 26.30 27 Deighan, Mike FR Buck 51.31 50.83 23.97 26.86 28 Popper, Michael FR BING 51.69 50.87 24.72 26.15 29 Cole, Brian SR Buck 51.38 50.88 24.24 26.64 30 Cazes, Clifton JR Buck 52.56 52.24 25.19 27.05 31 Hart, Pat JR BING 52.09 52.43 25.45 26.98 32 Kaplowitz, Jason FR BING 52.65 52.49 24.93 27.56 33 Crandell, Matt JR Buck NT 52.61 24.87 27.74 34 Steadman, Brooks SR Buck 52.00 52.72 25.14 27.58 35 Kozlowski, K C SR BING 50.71 52.92 25.22 27.70 36 Fedorchak, Mark FR BING 58.23 55.73 26.38 29.35

Event 27 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Altman, Lectie SR Buck 2:07.58 2:03.03 20 29.60 30.58 31.18 31.67 2 Filak, Christine A Jmu 2:04.89 2:05.14 17 29.38 30.84 31.80 33.12 3 Luscombe, Sara Jmu 2:10.43 2:09.60 16 30.42 32.36 33.40 33.42 4 Goeller, Laura JR Buck 2:11.42 2:10.00 15 30.96 32.58 33.39 33.07 5 Walters, Gailey L Jmu 2:12.29 2:11.52 14 31.18 32.93 33.57 33.84 6 Marchall, CJ J Jmu 2:11.87 2:11.79 13 31.31 33.00 33.84 33.64 7 Munson, Katherine JR Buck 2:13.17 2:13.77 12 31.55 33.64 34.27 34.31 8 McGovern, Sherin E Jmu 2:13.24 2:16.83 11 31.91 34.15 35.36 35.41 B - Final 9 St Claire, Ally FR Buck 2:14.38 2:14.08 10 32.30 33.48 34.16 34.14 10 Fulgieri, Nicole SR BING 2:16.49 2:14.82 9 31.14 33.88 35.13 34.67 11 Murphy, Laura Odu 2:19.72 2:17.41 7 33.13 35.00 34.76 34.52 12 Faurie, Christine FR Buck 2:19.58 2:18.87 5 32.53 34.74 35.65 35.95 13 Lewis, Samantha SO BING 2:20.57 2:19.26 4 33.31 35.04 35.65 35.26 14 Deschler, Amy Odu 2:20.01 2:20.77 3 32.18 35.53 37.05 36.01 15 Schiano, Marie FR BING 2:21.79 2:23.54 2 33.14 36.57 36.97 36.86

Event 27 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Filak, Christine A Jmu 2:08.51 2:04.89 29.84 31.28 31.70 32.07 2 Altman, Lectie SR Buck 2:04.57 2:07.58 30.23 31.98 32.67 32.70 3 Luscombe, Sara Jmu 2:10.12 2:10.43 30.73 32.66 33.57 33.47 4 Goeller, Laura JR Buck 2:10.82 2:11.42 31.47 32.82 33.73 33.40 5 Marchall, CJ J Jmu NT 2:11.87 30.67 32.99 34.24 33.97 6 Walters, Gailey L Jmu NT 2:12.29 31.48 33.38 33.87 33.56 7 Munson, Katherine JR Buck 2:13.00 2:13.17 31.46 33.64 33.99 34.08 8 McGovern, Sherin E Jmu 2:16.51 2:13.24 31.61 34.01 33.78 33.84 ------------------------------------------------------------------------- 9 St Claire, Ally FR Buck 2:12.87 2:14.38 32.65 34.13 33.87 33.73 10 Richardson, Nancy Jmu 2:16.49 2:16.35 33.14 34.73 34.52 33.96 11 Fulgieri, Nicole SR BING 2:18.50 2:16.49 31.70 34.29 35.50 35.00 12 Faurie, Christine FR Buck 2:19.52 2:19.58 32.71 35.28 35.69 35.90 13 Murphy, Laura Odu 2:17.78 2:19.72 33.72 34.84 35.33 35.83 14 Deschler, Amy Odu 2:18.67 2:20.01 32.87 35.51 36.58 35.05 15 Lewis, Samantha SO BING 2:24.22 2:20.57 33.20 35.16 36.15 36.06 16 Schiano, Marie FR BING 2:20.00 2:21.79 33.11 35.75 36.32 36.61 ------------------------------------------------------------------------- 17 Hassell, Megan Odu 2:27.71 2:31.26 36.15 37.63 39.21 38.27

Event 28 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Balint, Patrik Odu 1:54.59 1:48.63 20 25.92 27.86 27.22 27.63 2 Fowler, Josh L Jmu 1:54.98 1:51.73 17 25.98 28.37 28.62 28.76 3 Gallagher, Dan Odu 1:56.65 1:55.27 16 27.30 29.19 29.59 29.19 4 Koizim, Brian JR BING 1:57.03 1:55.77 15 26.67 28.92 29.76 30.42 5 Hanes, Nick FR Buck 2:00.18 1:57.75 14 28.68 30.10 30.20 28.77 6 Carhart, Evan D Jmu 1:58.05 1:58.01 13 27.99 29.87 30.95 29.20 7 Martin, Tom Jmu 2:00.92 2:01.04 12 27.95 30.80 31.92 30.37 8 Lorenz, Sean FR BING 2:00.11 2:01.30 11 29.13 30.84 30.83 30.50 B - Final 9 Kretzer, Mark SR Buck 2:01.88 2:00.93 10 28.38 30.95 31.73 29.87 10 Chudoba, Alex Jmu 2:02.80 2:00.94 9 29.03 30.40 30.95 30.56 11 McGraw, Mathew SO Buck 2:03.49 2:02.79 7 28.38 31.04 31.84 31.53 12 Kwiatkowski, Bryan SO BING 2:10.66 2:05.80 5 29.58 31.57 32.19 32.46 13 McGregor, Brendan FR Buck 2:07.42 2:06.79 4 29.62 31.46 32.68 33.03

Event 28 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Balint, Patrik Odu 1:53.57 1:54.59 26.70 28.55 29.53 29.81 2 Fowler, Josh L Jmu 1:54.20 1:54.98 27.08 29.71 29.28 28.91 3 Gallagher, Dan Odu 1:57.98 1:56.65 27.18 29.14 30.35 29.98 4 Koizim, Brian JR BING 1:56.68 1:57.03 27.49 29.36 30.28 29.90 5 Carhart, Evan D Jmu 2:01.30 1:58.05 27.93 29.54 30.42 30.16 6 Lorenz, Sean FR BING 2:01.15 2:00.11 27.75 29.74 30.77 31.85 7 Hanes, Nick FR Buck 1:57.02 2:00.18 29.18 30.30 30.73 29.97 8 Martin, Tom Jmu 2:01.71 2:00.92 28.33 30.24 31.53 30.82 ------------------------------------------------------------------------- 9 Kretzer, Mark SR Buck 2:00.98 2:01.88 28.72 31.27 31.39 30.50 10 Chudoba, Alex Jmu 2:02.11 2:02.80 29.14 31.16 31.27 31.23 11 McGraw, Mathew SO Buck 2:03.00 2:03.49 29.11 31.15 31.68 31.55 12 McGregor, Brendan FR Buck 2:07.05 2:07.42 29.07 31.16 33.05 34.14 13 Kwiatkowski, Bryan SO BING 2:05.00 2:10.66 30.03 32.78 33.77 34.08

Event 29 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Sargent, Jennifer Odu 2:25.04 2:24.06 20 32.91 37.00 36.05 38.10 2 Woodward, Nikki JR Buck 2:29.57 2:27.13 17 33.51 37.19 38.09 38.34 3 Jarvis, Amber M Jmu 2:29.69 2:30.29 16 34.75 38.55 38.51 38.48 4 Wichryk, Emily SO Buck 2:32.91 2:31.58 15 34.68 39.72 38.77 38.41 5 Schofield, Rebecca L Jmu 2:27.70 2:32.90 14 34.78 38.69 39.51 39.92 6 deMaris, Grace M Jmu 2:32.66 2:33.55 13 35.15 38.77 39.79 39.84 7 Sisco, Kate Jmu 2:34.85 2:35.07 12 34.71 38.49 39.90 41.97 8 Brezinsky, Bonnie Odu 2:34.55 2:37.40 11 35.67 39.88 40.68 41.17 B - Final 9 Seaman, Nikki FR Buck 2:35.27 2:32.66 10 34.47 39.45 40.11 38.63 10 Schneider, Tara SO BING 2:35.05 2:33.17 9 34.90 38.46 39.40 40.41 11 Carroll, Christine SR BING 2:36.52 2:34.99 7 35.07 39.83 40.73 39.36 12 Pegram, Jennifer Odu 2:35.99 2:35.18 5 35.55 39.50 40.00 40.13 13 Gallardo, Emmie SO Buck 2:36.44 2:35.20 4 35.92 38.92 40.12 40.24 14 Lukens, Elizabeth FR Buck 2:42.36 2:38.35 3 36.96 40.79 40.60 40.00 15 Prescott, Susanna Odu 2:42.76 2:42.80 2 35.96 41.10 43.21 42.53 16 Harris, Kelly FR BING 2:42.44 2:43.32 1 36.84 40.74 43.01 42.73

Event 29 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Sargent, Jennifer Odu 2:22.34 2:25.04 33.09 36.86 37.13 37.96 2 Schofield, Rebecca L Jmu NT 2:27.70 33.83 37.04 38.23 38.60 3 Woodward, Nikki JR Buck 2:25.13 2:29.57 33.59 37.97 38.94 39.07 4 Jarvis, Amber M Jmu 2:33.33 2:29.69 34.97 38.28 38.36 38.08 5 deMaris, Grace M Jmu 2:35.66 2:32.66 35.79 38.41 38.89 39.57 6 Wichryk, Emily SO Buck 2:32.00 2:32.91 34.90 39.39 39.87 38.75 7 Brezinsky, Bonnie Odu 2:31.34 2:34.55 35.51 39.54 39.66 39.84 8 Sisco, Kate Jmu 2:36.66 2:34.85 34.57 38.25 40.00 42.03 ------------------------------------------------------------------------- 9 Schneider, Tara SO BING 2:34.14 2:35.05 35.82 39.06 40.06 40.11 10 Seaman, Nikki FR Buck 2:35.66 2:35.27 34.83 39.75 40.42 40.27 11 Pegram, Jennifer Odu 2:36.78 2:35.99 35.47 39.57 40.24 40.71 12 Gallardo, Emmie SO Buck 2:34.92 2:36.44 36.56 39.68 40.06 40.14 13 Carroll, Christine SR BING 2:42.86 2:36.52 35.65 39.77 40.88 40.22 14 Lukens, Elizabeth FR Buck 2:37.69 2:42.36 37.29 41.95 41.78 41.34 15 Harris, Kelly FR BING 2:42.00 2:42.44 36.57 41.07 42.12 42.68 16 Prescott, Susanna Odu 2:56.67 2:42.76 36.14 40.80 43.06 42.76 ------------------------------------------------------------------------- 17 Molzon, Elizabeth SO Buck 2:43.19 2:43.92 37.40 41.60 42.18 42.74 18 DiMichelle, Leslie JR Buck 2:42.70 2:44.39 36.90 40.82 42.94 43.73 ------------------------------------------------------------------------- 19 Zhu, Angela FR BING 2:42.00 2:47.41 36.44 41.41 43.99 45.57 20 Golden, Caitlin FR BING 3:05.00 3:03.78 40.54 46.23 49.14 47.87

Event 30 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Freitag, Brian M Jmu 2:10.78 2:07.34 20 30.32 32.73 32.24 32.05 2 Varanda, Brenno FR BING 2:12.49 2:08.11 17 29.28 32.98 33.20 32.65 3 Smyth, Russell Jmu 2:12.64 2:09.49 16 29.81 33.21 33.23 33.24 4 Dalton, Mitch J Jmu 2:12.23 2:11.07 15 29.04 33.30 34.31 34.42 5 Lundberg, Daniel Odu 2:14.20 2:11.57 14 28.93 32.85 34.30 35.49 6 Clark, Matthew Odu 2:15.12 2:13.19 13 30.81 33.97 34.14 34.27 7 Bauman, Mark R Jmu 2:13.82 2:13.87 12 29.23 33.91 35.10 35.63 8 Metcalf, Joseph SO Buck 2:13.39 2:15.74 11 30.04 34.09 35.27 36.34 B - Final 9 Schilling, William SR Buck 2:16.40 2:14.08 10 29.93 35.15 35.00 34.00 10 Palumbo, Andrew FR BING 2:16.17 2:14.72 9 29.81 34.07 35.24 35.60 11 Hobe, Dylan SO BING 2:18.24 2:17.09 7 29.84 34.96 36.12 36.17 12 Deighan, Mike FR Buck 2:21.07 2:17.12 5 29.79 35.31 36.36 35.66 13 Cazes, Clifton JR Buck 2:16.74 2:17.19 4 30.34 34.50 35.69 36.66 14 Jones, James Odu 2:23.88 2:20.24 3 32.07 35.92 36.40 35.85 15 Kommer, Scott Odu 2:20.02 2:20.54 2 31.93 35.83 36.54 36.24

Event 30 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Freitag, Brian M Jmu 2:07.78 2:10.78 30.35 33.13 33.57 33.73 2 Dalton, Mitch J Jmu 2:11.16 2:12.23 29.66 33.43 34.89 34.25 3 Varanda, Brenno FR BING 2:10.21 2:12.49 29.96 34.09 34.49 33.95 4 Smyth, Russell Jmu 2:16.70 2:12.64 31.06 34.35 33.84 33.39 5 Metcalf, Joseph SO Buck 2:15.00 2:13.39 30.30 34.12 34.62 34.35 6 Bauman, Mark R Jmu 2:17.45 2:13.82 29.97 34.56 34.04 35.25 7 Lundberg, Daniel Odu 2:16.67 2:14.20 29.65 34.02 34.72 35.81 8 Clark, Matthew Odu 2:12.89 2:15.12 31.95 34.90 34.14 34.13 ------------------------------------------------------------------------- 9 Palumbo, Andrew FR BING 2:16.04 2:16.17 30.23 34.91 35.59 35.44 10 Schilling, William SR Buck 2:14.09 2:16.40 29.96 34.48 35.84 36.12 11 Cazes, Clifton JR Buck 2:14.92 2:16.74 31.27 34.49 35.00 35.98 12 Hobe, Dylan SO BING 2:17.99 2:18.24 30.26 34.63 36.65 36.70 13 Kommer, Scott Odu 2:18.76 2:20.02 31.73 35.64 36.06 36.59 14 Deighan, Mike FR Buck 2:19.62 2:21.07 30.19 36.08 37.36 37.44 15 Jones, James Odu 2:20.98 2:23.88 32.38 36.21 36.90 38.39

Event 31 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Goodwillie, Ashton Jmu 58.64 59.00 20 27.54 31.46 2 Reed, Lauren SR Buck 59.89 59.39 17 27.94 31.45 3 Munson, Katherine JR Buck 59.58 59.55 16 28.04 31.51 4 Gray, Page Jmu 59.66 59.56 15 27.74 31.82 5 Krakowski, Mary SR Buck 59.90 1:00.03 14 27.99 32.04 6 Lee, Jessica Jmu 1:00.10 1:00.45 13 28.66 31.79 7 Hallquist, Leslie Odu 1:00.20 1:00.84 12 28.91 31.93 8 Payabyab, Eden SR BING 1:00.36 1:00.86 11 28.36 32.50 B - Final 9 Altman, Lectie SR Buck 1:00.84 59.08 10 27.57 31.51 10 Grubic, Aleksandra FR BING 1:01.07 1:00.40 9 28.31 32.09 11 Ginish, Laura Jmu 1:00.82 1:00.73 7 28.31 32.42 12 Keel, Allison M Jmu 1:01.39 1:01.04 5 28.14 32.90 13 Baguchinsky, Kimberly Jmu 1:01.58 1:02.92 4 29.27 33.65 14 Lewis, Samantha SO BING 1:03.83 1:03.81 3 29.87 33.94 15 Faurie, Christine FR Buck 1:04.65 1:04.69 2 30.25 34.44 16 Merritt, Erin M Jmu 1:03.58 1:05.68 1 30.49 35.19

Event 31 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Goodwillie, Ashton Jmu 59.45 58.64 27.68 30.96 2 Munson, Katherine JR Buck 59.23 59.58 27.95 31.63 3 Gray, Page Jmu 1:00.52 59.66 27.66 32.00 4 Reed, Lauren SR Buck 59.67 59.89 28.35 31.54 5 Krakowski, Mary SR Buck 1:00.03 59.90 27.82 32.08 6 Lee, Jessica Jmu 1:01.32 1:00.10 28.60 31.50 7 Hallquist, Leslie Odu 1:00.56 1:00.20 28.69 31.51 8 Payabyab, Eden SR BING 1:01.48 1:00.36 27.95 32.41 ------------------------------------------------------------------------- 9 Ginish, Laura Jmu 1:01.74 1:00.82 28.85 31.97 10 Altman, Lectie SR Buck 1:00.74 1:00.84 28.52 32.32 11 Grubic, Aleksandra FR BING 1:01.78 1:01.07 28.57 32.50 12 Keel, Allison M Jmu 1:02.14 1:01.39 28.34 33.05 13 Baguchinsky, Kimberly Jmu 1:03.98 1:01.58 28.68 32.90 14 Merritt, Erin M Jmu 1:16.85 1:03.58 29.83 33.75 15 Lewis, Samantha SO BING 1:04.41 1:03.83 30.31 33.52 16 Faurie, Christine FR Buck 1:03.41 1:04.65 30.01 34.64 ------------------------------------------------------------------------- 17 Pegram, Jennifer Odu 1:03.46 1:05.98 30.67 35.31 18 Jennings, Heather FR BING 1:04.99 1:07.07 31.17 35.90

Event 32 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Stone, Trevor JR BING 50.41 51.06 20 23.76 27.30 2 Tayla, Kaan SO BING 53.32 51.46 17 23.37 28.09 3 Julich, Brian Odu 51.66 51.79 16 23.65 28.14 4 Burton, Brad W Jmu 53.68 52.59 15 24.65 27.94 5 Steadman, Grant SO Buck 53.15 52.83 14 24.17 28.66 6 Gallagher, Dan Odu 52.32 52.85 13 24.88 27.97 7 Koizim, Brian JR BING 53.37 53.70 12 25.04 28.66 8 Rimbach, Wade SR BING 53.74 53.72 11 25.38 28.34 B - Final 9 Lundberg, Johann Odu 53.95 52.48 10 24.67 27.81 10 Hess, Robert Odu 53.96 53.06 9 24.19 28.87 11 Crandell, Matt JR Buck 54.48 53.84 7 25.40 28.44 12 Kretzer, Mark SR Buck 54.12 54.04 5 25.19 28.85 13 Lapp, Jason SO BING 54.41 54.97 4 25.93 29.04 14 Amato, Chris FR Buck 54.72 54.98 3 25.68 29.30 15 Sockwell, Brandon Jmu 54.60 55.18 2 25.87 29.31 16 Evans, Steven R Jmu 54.49 55.19 1 25.79 29.40

Event 32 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Stone, Trevor JR BING 52.88 50.41 23.47 26.94 2 Julich, Brian Odu 53.45 51.66 23.65 28.01 3 Gallagher, Dan Odu 53.24 52.32 24.63 27.69 4 Steadman, Grant SO Buck 53.39 53.15 24.63 28.52 5 Tayla, Kaan SO BING 52.91 53.32 24.88 28.44 6 Koizim, Brian JR BING 54.50 53.37 25.13 28.24 7 Burton, Brad W Jmu 54.07 53.68 25.19 28.49 8 Rimbach, Wade SR BING 54.80 53.74 25.51 28.23 ------------------------------------------------------------------------- 9 Lundberg, Johann Odu 53.78 53.95 25.09 28.86 10 Hess, Robert Odu 54.56 53.96 24.87 29.09 11 Kretzer, Mark SR Buck 53.73 54.12 24.75 29.37 12 Lapp, Jason SO BING 54.36 54.41 25.31 29.10 13 Crandell, Matt JR Buck 53.14 54.48 25.57 28.91 14 Evans, Steven R Jmu 55.18 54.49 25.57 28.92 15 Sockwell, Brandon Jmu 54.95 54.60 25.50 29.10 16 Amato, Chris FR Buck 54.55 54.72 25.72 29.00 ------------------------------------------------------------------------- 17 Koralewski, Brian FR BING 55.29 55.00 25.85 29.15 18 Cole, Brian SR Buck 55.53 55.42 25.55 29.87 ------------------------------------------------------------------------- 19 Medhurst, Chris Jmu 56.29 55.53 25.79 29.74 20 Kozlowski, K C SR BING 55.21 55.76 26.56 29.20 21 Rogers, Scott Jmu NT 55.89 26.02 29.87 22 Dunn, RJ J Jmu NT 56.05 26.24 29.81 23 Britvan, Michael SO BING 57.00 57.22 26.14 31.08 24 Popper, Michael FR BING 58.68 58.09 26.92 31.17 25 Hart, Pat JR BING 1:04.24 1:01.09 28.85 32.24 26 Fedorchak, Mark FR BING 1:00.00 1:01.61 28.60 33.01

Event 33 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Hurst, Diana Odu 5:07.89 5:05.64 20 28.36 30.27 30.79 30.85 30.82 31.08 31.28 31.18 30.79 30.22 2 Timby, Lauren Odu 5:11.00 5:10.19 17 29.02 30.57 31.29 31.29 31.47 31.58 31.54 31.43 31.27 30.73 3 Smidlien, Emily Odu 5:10.98 5:11.12 16 28.51 30.95 31.45 31.53 31.74 31.54 31.51 31.84 31.85 30.20 4 Neligan, Brittany SO Buck 5:16.51 5:11.98 15 28.74 31.02 31.21 31.53 31.50 31.61 31.37 32.03 31.97 31.00 5 Marchall, CJ J Jmu 5:16.78 5:14.61 14 28.94 31.13 31.64 31.68 31.78 32.17 32.02 32.06 32.06 31.13 6 Abraham, Berengere Odu 5:14.35 5:15.43 13 28.63 31.20 31.25 31.32 31.66 31.52 32.21 32.69 33.30 31.65 7 Brown, Meghan SO Buck 5:15.21 5:15.66 12 29.01 30.98 31.38 31.77 32.22 32.44 32.69 32.56 32.10 30.51 8 deMaris, Grace M Jmu 5:16.62 5:23.96 11 29.09 31.16 31.76 32.23 32.84 33.38 33.38 33.47 33.72 32.93 B - Final 9 Hogg, Kendra Odu 5:20.02 5:17.29 10 30.17 31.81 31.87 32.10 31.96 32.15 32.29 32.33 32.06 30.55 10 Donley, Carlyn JR Buck 5:26.43 5:18.61 9 30.03 32.04 32.40 32.41 32.32 32.27 32.44 32.48 32.27 29.95 11 Cook, Susan H Jmu 5:21.05 5:19.40 7 29.34 31.50 32.04 32.30 32.05 32.29 32.55 32.58 32.73 32.02 12 St Claire, Ally FR Buck 5:20.76 5:20.89 5 29.84 32.07 32.27 32.24 32.31 32.75 32.63 32.92 32.47 31.39 13 Butrie, Lauren SO Buck 5:26.45 5:22.68 4 30.01 32.55 32.89 33.01 33.04 32.84 32.56 32.48 32.19 31.11 14 Russell, Allison M Jmu 5:18.78 5:24.50 3 29.20 31.97 32.59 32.89 33.02 32.27 33.44 33.77 33.59 31.76 15 Lyons, Katalin SO Buck 5:19.89 5:25.17 2 30.04 32.49 32.79 33.47 32.56 33.02 32.91 32.93 33.05 31.91 16 List, Alex JR Buck 5:25.97 5:27.67 1 29.59 32.71 33.02 33.40 33.73 33.43 33.40 33.22 32.85 32.32

Event 33 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Hurst, Diana Odu 5:10.24 5:07.89 28.48 30.45 31.06 31.10 31.13 31.09 31.15 31.29 31.10 31.04 2 Smidlien, Emily Odu 5:13.24 5:10.98 28.59 31.30 31.65 31.63 31.73 31.82 31.51 31.64 31.58 29.53 3 Timby, Lauren Odu 5:14.45 5:11.00 28.24 30.55 31.22 31.88 32.26 32.24 32.35 32.07 30.67 29.52 4 Abraham, Berengere Odu 5:13.13 5:14.35 29.22 31.61 31.70 31.11 30.90 31.16 31.67 32.02 32.69 32.27 5 Brown, Meghan SO Buck 5:14.86 5:15.21 28.80 30.94 31.58 31.85 32.24 31.81 32.05 32.16 32.20 31.58 6 Neligan, Brittany SO Buck 5:14.21 5:16.51 29.45 31.48 31.75 31.77 31.76 32.30 32.57 32.48 31.91 31.04 7 deMaris, Grace M Jmu 5:19.33 5:16.62 28.85 31.37 31.76 32.03 32.12 32.25 32.52 32.47 32.01 31.24 8 Marchall, CJ J Jmu NT 5:16.78 28.72 31.22 31.88 32.06 32.16 32.23 32.47 32.01 32.52 31.51 ------------------------------------------------------------------------- 9 Sarricks, Erin P Jmu 5:18.98 5:17.08 28.43 31.08 31.48 31.90 32.41 32.24 32.47 32.48 32.57 32.02 10 Russell, Allison M Jmu 5:23.55 5:18.78 29.21 31.61 31.57 31.85 32.46 32.45 31.99 32.76 32.89 31.99 11 Lyons, Katalin SO Buck 5:18.29 5:19.89 30.16 32.11 32.43 33.03 31.69 32.35 32.63 32.78 32.08 30.63 12 Hogg, Kendra Odu 5:25.23 5:20.02 30.65 31.85 32.36 32.62 32.54 31.91 32.69 32.43 32.37 30.60 13 St Claire, Ally FR Buck 5:21.74 5:20.76 29.63 32.05 32.46 32.93 32.90 32.57 32.36 32.44 32.08 31.34 14 Cook, Susan H Jmu 5:26.25 5:21.05 28.91 30.77 31.73 32.10 32.30 32.66 32.76 33.12 33.57 33.13 15 List, Alex JR Buck 5:28.10 5:25.97 30.24 32.54 32.94 33.49 33.12 32.78 33.29 32.86 32.79 31.92 16 Donley, Carlyn JR Buck 5:16.21 5:26.43 30.29 32.02 32.63 32.90 32.99 33.15 33.04 33.10 33.51 32.80 ------------------------------------------------------------------------- 17 Butrie, Lauren SO Buck 5:23.52 5:26.45 28.82 31.76 32.38 32.72 32.78 32.97 33.52 33.74 33.96 33.80 18 Sweeney, Nicole SO BING 5:34.42 5:29.05 30.44 32.36 32.99 33.15 33.17 33.35 33.68 33.68 33.50 32.73 ------------------------------------------------------------------------- 19 O'Neill, Meghan FR Buck 5:27.77 5:34.17 30.16 32.70 34.08 33.95 34.18 34.27 34.22 33.83 33.72 33.06 20 Schiano, Marie FR BING 5:39.39 5:34.70 30.99 33.53 34.50 34.46 33.98 33.54 33.76 34.35 33.93 31.66 21 Dormer, Bridget SO BING 5:36.05 5:35.39 30.35 33.52 34.42 33.78 33.63 34.18 34.64 34.52 33.81 32.54 22 Carroll, Christine SR BING 5:37.52 5:40.14 30.83 34.27 34.85 34.31 34.62 34.80 34.61 34.58 34.12 33.15 23 Brown, Molly SO BING 5:49.64 5:42.87 31.19 33.24 34.23 34.60 34.31 34.90 35.18 35.74 35.37 34.11 24 Molzon, Elizabeth SO Buck 5:48.02 5:46.47 31.60 34.08 34.95 35.07 35.73 35.08 35.28 35.15 35.28 34.25 25 Green, Jenny JR BING 5:52.72 5:46.69 31.60 33.66 34.59 34.89 34.96 35.17 35.54 35.61 35.66 35.01

Event 34 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A - Final 1 Holmes, David JR BING 4:39.91 4:35.83 20 23.91 27.44 28.34 28.43 28.35 28.49 28.39 28.74 28.13 25.61 2 Balint, Patrik Odu 4:48.70 4:42.43 17 25.01 28.38 28.84 29.05 28.97 29.08 27.98 29.11 28.29 27.72 3 Moore, Joe Jmu 4:44.74 4:43.74 16 25.07 27.62 28.33 28.53 28.77 28.94 29.32 29.47 29.33 28.36 4 Tschohl, Nathan Odu 4:45.23 4:47.00 15 26.31 28.40 29.08 29.36 29.51 29.41 29.54 29.27 29.05 27.07 5 Wingert, Andrew Jmu 4:48.46 4:49.56 14 25.75 28.08 28.53 28.92 29.28 29.16 30.00 30.13 30.35 29.36 6 Bauer, Todd SR Buck 4:48.97 4:49.85 13 26.58 28.85 29.37 29.50 29.40 29.38 29.44 29.35 29.34 28.64 7 Carhart, Evan D Jmu 4:52.65 4:54.45 12 26.22 29.54 30.21 29.89 29.87 29.46 30.02 30.01 29.87 29.36 8 DeNise, Michael Odu 4:49.12 4:58.88 11 26.38 29.56 29.96 30.50 30.75 30.49 30.19 30.67 30.55 29.83 B - Final 9 Tschohl, Jared Jmu 4:54.43 4:52.16 10 27.37 29.50 29.59 30.30 29.47 29.84 29.42 29.24 28.92 28.51 10 Stummer, Patrick FR Buck 4:54.90 4:54.44 9 26.33 29.25 29.70 29.89 29.93 30.22 30.20 30.04 29.78 29.10 11 Terry, Scott Jmu 5:00.96 4:56.71 7 27.48 29.92 30.04 29.76 29.87 29.91 29.93 30.25 30.20 29.35 12 Martin, Tom Jmu 4:57.70 4:57.12 5 26.03 29.24 30.17 30.40 30.61 30.36 31.20 30.74 30.57 27.80 13 McGregor, Brendan FR Buck 4:58.04 5:00.16 4 26.04 29.37 30.02 30.66 30.52 30.75 31.09 30.67 31.06 29.98 14 Lerotis, Theo SO Buck 4:57.83 5:00.48 3 26.87 29.52 30.31 30.65 30.31 30.49 30.38 30.68 30.92 30.35 15 Sowell, Tyler SO Buck 5:02.87 5:13.33 2 28.07 30.23 30.07 30.76 31.17 30.89 32.12 32.97 33.83 33.22 16 Metcalf, Joseph SO Buck 5:02.50 5:14.27 1 27.16 30.31 31.61 32.20 32.08 31.75 32.38 32.80 32.45 31.53

Event 34 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Holmes, David JR BING 4:42.49 4:39.91 24.91 28.04 28.81 29.00 28.96 28.77 28.87 28.75 27.25 26.55 2 Moore, Joe Jmu 4:48.38 4:44.74 25.28 27.69 28.18 28.61 28.84 29.05 29.50 29.35 29.53 28.71 3 Tschohl, Nathan Odu 4:53.13 4:45.23 26.41 28.21 28.72 28.83 29.21 29.28 29.18 29.12 28.86 27.41 4 Wingert, Andrew Jmu 4:59.26 4:48.46 26.28 28.49 29.04 29.11 29.25 29.21 29.38 29.39 29.53 28.78 5 Balint, Patrik Odu 4:41.41 4:48.70 25.39 28.56 29.67 29.75 29.59 30.11 29.31 29.68 29.47 27.17 6 Bauer, Todd SR Buck 4:50.29 4:48.97 26.59 29.01 29.52 29.65 29.75 29.63 29.32 28.75 28.62 28.13 7 DeNise, Michael Odu 4:53.45 4:49.12 25.97 28.92 29.44 28.99 28.85 29.32 29.21 29.62 29.70 29.10 8 Carhart, Evan D Jmu NT 4:52.65 25.84 29.01 29.20 29.44 29.51 29.31 29.84 30.47 30.53 29.50 ------------------------------------------------------------------------- 9 Tschohl, Jared Jmu 4:53.01 4:54.43 26.07 28.73 29.63 30.07 29.80 29.84 30.42 30.20 30.16 29.51 10 Stummer, Patrick FR Buck 4:53.34 4:54.90 26.38 29.14 29.67 30.23 30.19 29.92 30.11 30.10 30.00 29.16 11 Martin, Tom Jmu NT 4:57.70 26.07 29.58 30.17 30.02 30.13 30.95 30.83 30.89 30.41 28.65 12 Lerotis, Theo SO Buck 4:55.18 4:57.83 26.04 28.95 29.72 29.85 30.20 30.47 30.47 30.81 30.87 30.45 13 McGregor, Brendan FR Buck 4:58.92 4:58.04 26.50 29.48 30.19 30.61 30.64 30.42 30.36 30.18 30.27 29.39 14 Terry, Scott Jmu 5:04.19 5:00.96 26.76 29.40 29.76 30.14 30.34 30.72 30.68 31.36 31.29 30.51 15 Metcalf, Joseph SO Buck 4:56.00 5:02.50 27.23 30.38 30.95 30.78 31.18 31.33 29.40 30.56 31.20 29.49 16 Sowell, Tyler SO Buck 5:04.36 5:02.87 27.63 29.99 30.28 30.63 30.55 30.91 31.55 30.92 30.83 29.58 ------------------------------------------------------------------------- 17 Steadman, Brooks SR Buck 5:08.30 5:04.02 27.38 30.05 30.66 30.75 31.19 31.15 30.82 31.08 31.04 29.90 18 Ayers, Jeff FR Buck 5:06.75 5:04.91 27.29 30.05 31.02 31.06 30.82 31.43 30.77 31.22 31.46 29.79 ------------------------------------------------------------------------- 19 Rodrick, Peter FR BING 5:18.47 5:05.85 27.14 29.69 30.63 30.71 30.78 30.66 31.54 31.91 31.99 30.80

Event 35 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Finals 1 Miller, Ali Jmu 198.10 219.15 20 2 Thomas, Lauren SO Buck 185.45 205.25 17 3 Hassfurter, Katherine FR BING 197.55 201.35 16 4 Fritz, Victoria SR Buck 180.55 186.25 15 5 Simmons, Nicole Jmu 166.95 172.70 14 6 Moore, Jasmine Odu 173.50 169.70 13 7 Wax, Shelley JR BING 171.40 167.25 12 8 Minerowicz, Erika JR Buck 154.45 149.55 11

Event 35 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Miller, Ali Jmu NT 198.10 2 Hassfurter, Katherine FR BING 320.75 197.55 3 Thomas, Lauren SO Buck NT 185.45 4 Fritz, Victoria SR Buck NT 180.55 5 Moore, Jasmine Odu NT 173.50 6 Wax, Shelley JR BING 350.75 171.40 7 Simmons, Nicole Jmu NT 166.95 8 Minerowicz, Erika JR Buck NT 154.45 9 Gelfand, Melanie FR BING 270.13 149.15

Event 36 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Finals 1 Freeman, S. Adam SR Buck 230.60 270.80 20 2 Graham, Ryan FR BING 218.75 262.10 17 3 Scully, Noah Odu 241.50 248.05 16 4 Manning, Jeff FR Buck 206.55 221.25 15 5 Thompson, Jake SR Buck 235.10 213.90 14 6 Russo, Matthew SO BING 201.35 211.20 13 7 Tschohl, Nickolas Odu 205.25 181.05 12 8 Stickl, Peter Odu 190.60 129.05 11

Event 36 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Scully, Noah Odu NT 241.50 2 Thompson, Jake SR Buck NT 235.10 3 Freeman, S. Adam SR Buck NT 230.60 4 Graham, Ryan FR BING 452.63 218.75 5 Manning, Jeff FR Buck NT 206.55 6 Tschohl, Nickolas Odu NT 205.25 7 Russo, Matthew SO BING 296.10 201.35 8 Stickl, Peter Odu NT 190.60 9 Knott, Kyle S Jmu NT 167.20 10 Zavoluk, Greg FR Buck NT 156.95 11 Duncan, Joseph SR Buck NT 137.50 12 Parks, John Jmu NT 125.70

Event 37 Women 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 James Madison University 'A' 3:37.88 3:31.46 40 1) Filak, Christine A 2) Heil, Meghan 3) Loucks, Megan L 4) Keel, Allison M 24.77 52.47 24.70 53.15 25.58 53.79 24.26 52.05 2 Bucknell University 'A' 3:38.00 3:38.57 34 1) Horstmann, Susan FR 2) Butrie, Lauren SO 3) Lovallo, Alex FR 4) Scheffter, Rebecca JR 26.11 55.18 26.25 55.49 25.58 54.45 25.26 53.45 3 Old Dominion University 'A' 3:40.87 3:40.57 32 1) Sargent, Jennifer 2) Abraham, Berengere 3) Timby, Lauren 4) Hurst, Diana 26.60 55.43 25.61 54.38 26.58 55.70 26.12 55.06 4 James Madison University 'B' NT 3:42.05 30 1) Sarricks, Erin P 2) Kraemer, Amy 3) Luscombe, Sara 4) Shell, Sarah 26.67 55.45 26.57 55.83 25.98 54.89 25.78 55.88 5 Bucknell University 'B' 3:45.00 3:43.59 28 1) Munson, Katherine JR 2) Krakowski, Mary SR 3) Goeller, Laura JR 4) Altman, Lectie SR 27.05 56.46 26.09 56.12 26.56 56.12 25.96 54.89 6 James Madison University 'C' NT x3:46.08 1) Schofield, Rebecca L 2) Russell, Allison M 3) deMaris, Grace M 4) Baguchinsky, Kimberly 26.66 54.59 27.20 56.93 27.72 58.53 26.72 56.03 7 Binghamton University 'A' 3:52.14 3:46.47 26 1) Payabyab, Eden SR 2) Grubic, Aleksandra FR 3) Brown, Jodi FR 4) Schiano, Marie FR 27.06 56.73 25.72 54.73 27.18 57.61 26.95 57.40 8 Bucknell University 'C' NT x3:53.38 1) Faurie, Christine FR 2) St Claire, Ally FR 3) Woodward, Nikki JR 4) Lukens, Elizabeth FR 27.86 58.22 27.73 58.05 27.39 57.58 28.59 59.53 9 Old Dominion University 'B' 3:44.78 3:53.45 24 1) Hoffman, Amy 2) Murphy, Laura 3) Smidlien, Emily 4) Hassell, Megan 27.71 58.14 28.23 59.20 28.36 59.31 26.99 56.80 10 Binghamton University 'C' 4:08.14 3:57.39 22 1) Sweeney, Nicole SO 2) Carroll, Christine SR 3) Adamski, Michelle FR 4) Dormer, Bridget SO 28.34 59.52 28.41 59.69 27.76 59.29 27.97 58.89 11 Binghamton University 'B' 4:02.14 x3:58.93 1) Jennings, Heather FR 2) Green, Jenny JR 3) Harris, Kelly FR 4) Fulgieri, Nicole SR 28.18 59.14 28.19 1:00.26 28.15 59.85 28.34 59.68

Event 38 Men 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Binghamton University 'A' 3:08.04 3:04.05 40 1) Tayla, Kaan SO 2) Koizim, Brian JR 3) Stone, Trevor JR 4) Holmes, David JR 21.86 44.66 22.09 46.74 22.50 47.33 21.74 45.32 2 Old Dominion University 'A' 3:11.76 3:10.93 34 1) Lundberg, Johann 2) Worrell, Bradford 3) Tinney, Ryan 4) Haverty, Tyler 22.09 46.48 22.83 48.25 22.74 48.70 22.42 47.50 3 Bucknell University 'A' 3:12.00 3:13.50 32 1) Peterman, John SO 2) Steadman, Grant SO 3) Bennett, Brad SO 4) Rawhauser, Ian JR 23.37 49.25 22.72 48.32 23.21 48.98 22.51 46.95 4 James Madison University 'A' 3:15.99 3:13.66 30 1) Chartier, John M 2) Smullen, Dan 3) Medhurst, Chris 4) Dunn, RJ J 22.97 47.47 22.99 48.93 23.20 49.65 22.33 47.61 5 James Madison University 'B' 3:16.00 3:14.16 28 1) Freitag, Brian M 2) Rogers, Scott 3) Fowler, Josh L 4) Carhart, Evan D 23.46 48.68 23.32 49.27 22.56 47.56 22.86 48.65 6 Binghamton University 'B' 3:17.04 3:16.81 26 1) Koralewski, Brian FR 2) Britvan, Michael SO 3) Lapp, Jason SO 4) Rimbach, Wade SR 23.70 49.15 23.38 49.32 23.04 49.73 23.25 48.61 7 Bucknell University 'B' 3:18.00 3:17.73 24 1) Kawczenski, Mark FR 2) Amato, Chris FR 3) Deighan, Mike FR 4) Hanes, Nick FR 23.58 49.13 23.38 48.95 23.77 50.01 23.37 49.64 8 James Madison University 'C' 3:18.00 x3:19.53 1) Martin, Tom 2) Williams, Ryon 3) Fox, Matt 4) Chudoba, Alex 23.71 50.03 23.74 1:00.30 13.95 39.99 23.46 49.21 9 Old Dominion University 'B' 3:15.89 3:19.63 22 1) Gallagher, Dan 2) Hess, Robert 3) Farrell, Joseph 4) Tschohl, Nathan 24.03 50.49 23.81 50.16 23.50 50.15 23.56 48.83 10 Binghamton University 'C' 3:22.04 x3:24.93 1) Hart, Pat JR 2) Kwiatkowski, Bryan SO 3) Popper, Michael FR 4) Kaplowitz, Jason FR 24.52 51.89 23.64 50.20 24.03 50.59 24.60 52.25 11 Bucknell University 'C' NT x3:25.27 1) Metcalf, Joseph SO 2) Steadman, Brooks SR 3) McGraw, Mathew SO 4) Cole, Brian SR 24.59 51.13 24.69 52.52 23.95 51.69 23.63 49.93

SIGN UP FOR
E-MAIL UPDATES

Advertisement
ODU Baseball Voucher Books
UVA at Harbor Park
Bark in the Park
Uploaded Ad
Treat the Troops
ODAF Donor Spotlight
Monarch Media