Monarch Maniacs
Soccer Voucher Books 2014
Football Style Guide 2014
Taylor's Tally
Stihl Soccer Classic 2014 Above Header
Tickets for Troops
College Colors Day
<!--REPLACE WITH STORY TITLE HEADLINE--> :: <!--REPLACE WITH STORY TITLE TEASER--> 1999 Fall Individual Results







* Indicates consolation round match

Patrick Boza, Sr., Lima, Peru
SINGLES
East Tennessee State Clay Court Championships-Main Draw
vs. Daniel Chavarria (Texas Tech)				W	6-4, 6-1
vs. Ricardo Nava (East Tennessee State)				W	6-1, 6-3
vs. Peter Handoyo (Tennessee)					L	2-6, 3-6

East Coast Tennis Championships-Flight A
vs. Alex Vettraino (George Mason)				W	6-2, 6-0
vs. Chad Hamilton (Howard)					W	6-4, 4-0, retired
vs. Alexander Grupp (Campbell)					W	6-3, 6-3
vs. Patrick Brown (William & Mary)				W	6-7(4), 6-4, 7-6(6)
vs. Mattias Hoglund (Va. Commonwealth)				W	7-5, 6-0

ITA All-America-Prequalifying Draw
vs. Paticio Espinosa (Texas Tech)				L	6-7(0), 7-6(0), 4-6

South Carolina Fall Invitational-A2 Top
vs. Ryan O'Keefe (Ga. Southern)					W	6-2, 6-3
vs. Remy Nagel (Elon)						W	6-2, 6-4
vs. Paulo Barros (Hampton)					L	2-6, 2-6

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #1
vs. Ryan Sachire (Notre Dame)					L	2-6, 3-6
vs. Adam Marchetti (Virginia Tech)				L	6-4, 3-6, 4-6
vs. Jody Strik (William & Mary)					L	5-7, 3-6

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
vs. Chad Mooney (Florida State)					W	6-3, 6-4
vs. Frank Moser (Va. Commonwealth)				L	3-6, 6-4, 4-6
Singles record: 10-7

DOUBLES
East Tennessee State Clay Court Championships-Main Draw
(Boza/Rodriguez)
vs. Ricardo Nava/Matt Keeter (East Tennessee State)		L	5-8

East Coast Tennis Championships-Flight A
(Boza/Rodriguez)
vs. Eric Christianson/Bartolo Oosthuizen (Richmond)		W	8-1
vs. Mattias Hoglund/Olle Lundberg (Va. Commonwealth)		W	8-2
vs. Alexander Grupp/Julian Tejada (Campbell)			W	default

ITA All-America-Prequalifying Draw
(Boza/Cancado)
vs. Rip Khuharski/Andrew Ronmich (Boise State)			L	8-9

South Carolina Fall Invitational-A1a
(Boza/Rodriguez)
vs. Jason Jeong/Sergio Aguirre (Ga. Tech)			W	8-5
vs. Brett Mauro/Jason Hansen (Wake Forest)			W	8-6
vs. Portrer Jones/Ted Rueger (Duke)				L	5-8

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #1
(Boza/Rodriguez)
vs. Javier Taborga/Aaron Talarico (Notre Dame)			W	8-5
vs. Chris Erickson/Patrick Brown (William & Mary)		W	8-3
vs. Adam Marchetti/Andrew Vu (Virginia Tech)			L	4-8

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
(Boza/Rodriguez)
vs. Ola Jonnson/Jeff Kuchwa (UNC-Charlotte)			L	5-8
Doubles record: 7-5

Alexandre Cancado, Sr., Belo Horizonte, Brazil
SINGLES
East Tennessee State Clay Court Championships-Main Draw
vs. Eric Jackson (NC State)					L	6-4, 3-6, 5-7
*vs. Mirza Duvanovic (Texas Tech)				W
*vs. Rohan Wahdera (Charleston Southern)			W	default
*vs. Michael Murray (Wake Forest)				W	6-3, 6-2
*vs. Andrew Lux (James Madison)					L	6-7(4), 2-6

ITA National Clay Courts-Prequalifying Draw
vs. Mike Halperin (Cornell)					W	8-6
vs. Adam Carey (Tennessee)					L	3-8

East Coast Tennis Championships-Flight A
vs. Andreas Mardbrink (Campbell)				L	2-6, 1-6
*vs. Aljosa Piric (Richmond)					W	6-3, 6-2
*vs. Faycal Rhazali (Richmond)					W	4-6, 6-0, 6-1
*vs. Tomas Ibler (Hampton)					L	7-5, 0-6, 0-6

ITA All-America-Prequalifying Draw
vs. Jared Freeman (UCLA)					W	6-0, 6-2
vs. Tim Miller (Drake)						W	6-3, 6-0
vs. Anthony Ross (Pepperdine)					L	3-6, 6-2, 6-7(0)

South Carolina Fall Invitational-A2 Bottom
vs. Rene Olivier (Wofford)					W	7-5, 6-0
vs. Tomas Ibler (Hampton)					W	6-4, 6-7, 6-3
vs. Guillaume Legat (South Carolina)				L	2-6, 2-6

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #2
vs. Matt Daly (Notre Dame)					L	4-6, 4-6
vs. Davor Dupljak (Virginia Tech)				L	3-6, 6-4, 2-6
vs. Patrick Brown (William & Mary)				W	6-4, 6-2

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
vs. Gustavo Gomez (East Tennessee State)			L	6-4, 4-6, 6-7
Singles record: 11-10

DOUBLES
East Coast Tennis Championships-Flight B
(Cancado/Laca)
vs. Bence Hamori/Andreas Kulscar (American)			L	7-9
*vs. Khalid Salah-Eddine/Jamar Stephens (Howard)		W	8-3
*vs. Michael Huez/Oliver Thalen (East Carolina)			W	8-2

South Carolina Fall Invitational-B1a
(Cancado/Laca)
vs. Will Johnson/Preston Brittain (Wofford)			W	default
vs. Tynne Brownelowe/Chad Riley (North Carolina)		W	9-8
vs. Dylan Mann/Charlie Floyd (Florida)				L	4-8

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #2
(Cancado/Laca)
vs. Ryan Sachire/Trent Miller (Notre Dame)			L	6-8
vs. Brian Lubin/Jody Strik (William & Mary)			L	4-8

ITA South Atlantic Indoor Championships-Qualifying Draw
(Cancado/Laca)
vs. Jon Bassell/Chad Mooney (Florida State)			W	8-1
vs. Jon Murchison/Chris Chiu (Maryland)				W	8-1
vs. Paul Goode/Nigel Mitten (UNC-Greensboro)			W	8-4

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
(Cancado/Laca)
vs. Greg Archer/Trystan Meniane (UNC-Charlotte)			W	8-5
vs. Matts Norin/Frank Moser (Va. Commonwealth)			W	9-7
vs. Jody Strik/Brian Lubin (William & Mary)			L	3-8
Doubles record: 9-5

Nikola Laca, Sr., Zagreb, Croatia
SINGLES
East Coast Tennis Championships-Flight B
vs. Chris Lowrance (VMI)					W	6-1, 6-3
vs. Chris Erickson (William & Mary)				L	6-7(3), 4-6

South Carolina Fall Invitational-Flight A2 Bottom
vs. Ola Johnsson (UNC-Charlotte)				L	6-7, 1-6
*vs. Derek Miller (Purdue)					W	6-3, 1-6, 6-4
*vs. Sandeep Yeni-Reddy (Charleston Southern)			L	1-6, 1-6

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #5
vs. Brian Farrell (Notre Dame)					L	1-6, 6-7
vs. Jay Bruner (Virginia Tech)					L	6-4, 3-6, 3-6
vs. Brian Lubin (William & Mary)				L	3-6, 0-6

ITA South Atlantic Indoor Championships-Qualifying Draw
vs. Jimmy Poole (Clemson)					W	6-1, 2-6, 6-1
vs. Glauco Nascimento (Hampton)					L	4-6, 2-6
Singles record: 3-7


DOUBLES
East Coast Tennis Championships-Flight B
(Cancado/Laca)
vs. Bence Hamori/Andreas Kulscar (American)			L	7-9
*vs. Khalid Salah-Eddine/Jamar Stephens (Howard)		W	8-3
*vs. Michael Huez/Oliver Thalen (East Carolina)			W	8-2

South Carolina Fall Invitational-B1a
(Cancado/Laca)
vs. Will Johnson/Preston Brittain (Wofford)			W	default
vs. Tynne Brownelowe/Chad Riley (North Carolina)		W	9-8
vs. Dylan Mann/Charlie Floyd (Florida)				L	4-8

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #2
(Cancado/Laca)
vs. Ryan Sachire/Trent Miller (Notre Dame)			L	6-8
vs. Brian Lubin/Jody Strik (William & Mary)			L	4-8

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #2
(Laca/Laender)
vs. Michael Kurz/Gerard Baynham (Virginia Tech)			L	4-8

ITA South Atlantic Indoor Championships-Qualifying Draw
(Cancado/Laca)
vs. Jon Bassell/Chad Mooney (Florida State)			W	8-1
vs. Jon Murchison/Chris Chiu (Maryland)				W	8-1
vs. Paul Goode/Nigel Mitten (UNC-Greensboro)			W	8-4

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
(Cancado/Laca)
vs. Greg Archer/Trystan Meniane (UNC-Charlotte)			W	8-5
vs. Matts Norin/Frank Moser (Va. Commonwealth)			W	9-7
vs. Jody Strik/Brian Lubin (William & Mary)			L	3-8
Doubles record: 9-6

Rodrigo Laender, Jr., Belo Horizonte, Brazil
SINGLES
East Coast Tennis Championships-Flight C
vs. Kyle Bailey (American)					W	7-5, 6-2
vs. Oliver Thalen (East Carolina)				W	6-1, 6-3
vs. Alfred Mwamba (Hampton)					W	4-6, 7-5, 7-5
vs. Sam Brown (Virginia Tech)					W	6-4, 6-2
vs.Troy Stone (James Madison)					W	7-5, 6-4

South Carolina Fall Invitational-B1 Bottom
vs. Scott Mayer (Purdue)					W	7-6(3), 6-4
vs. Anders Odeng (Vanderbilt)					W	6-7(5), 6-3, 6-3
vs. Marcos Pavlovich (East Tennessee State)			L	5-7, 2-6

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #4
vs. Andrew Laflin (Notre Dame)					L	6-7, 6-4, 6-7
vs. Andrew Vu (Virginia Tech)					L	4-6, 7-6, 2-6
vs. Mehdy Karbid (William & Mary)				W	7-6, 6-2

ITA South Atlantic Indoor Championships-Qualifying Draw
vs. Jon Murchison (Maryland)					W	6-3, 7-5
vs. Ricardo Nova (East Tennessee State)				W	6-7(7), 6-1, 6-4
vs. Patrick Brown (William & Mary)				W	3-6, 6-1, 6-3

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
vs. Marko Cerenko (Duke)					L	4-6, 4-6
Singles record: 11-4

DOUBLES
William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #2
(Laca/Laender)
vs. Michael Kurz/Gerard Baynham (Virginia Tech)			L	4-8
Doubles record: 0-1

Hieronymus Rodriguez, Sr., Lima, Peru
SINGLES
East Coast Tennis Championships-Flight D
vs. Ryan Spivey (VMI)						W	6-0, 6-0
vs. Xinning Li (Campbell)					W	6-3, 6-2
vs. Tim Kendrot (Richmond)					W	6-3, 7-5
vs. John Oxley (Richmond)					W	6-3, 6-3

South Carolina Fall Invitational-B2 Top
vs. Joseph Lloyd (Erskine)					W	7-6(4), 6-3
vs. Hart Pollack (Jacksonville)					W	6-4, 6-3
vs. Paul Goode (UNC-Greensboro)					W	7-6(4), 6-1
vs. Florian Scheidat (Ga. Southern)				W	3-6, 6-3, 6-1

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #3
vs. Casey Smith (Notre Dame)					W	3-6, 6-3, 6-3
vs. Michael Kurz (Virginia Tech)				L	4-6, 1-6
vs. Chris Erickson (William & Mary)				W	6-2, 6-2

ITA South Atlantic Indoor Championships-Qualifying Draw
vs. Nigel Mitten (UNC-Greensboro)				L	4-6, 6-2, 1-6
Singles record: 10-2
DOUBLES
East Tennessee State Clay Court Championships-Main Draw
(Boza/Rodriguez)
vs. Ricardo Nava/Matt Keeter (East Tennessee State)		L	5-8

East Coast Tennis Championships-Flight A
(Boza/Rodriguez)
vs. Eric Christianson/Bartolo Oosthuizen (Richmond)		W	8-1
vs. Mattias Hoglund/Olle Lundberg (Va. Commonwealth)		W	8-2
vs. Alexander Grupp/Julian Tejada (Campbell)			W	default

South Carolina Fall Invitational-A1a
(Boza/Rodriguez)
vs. Jason Jeong/Sergio Aguirre (Ga. Tech)			W	8-5
vs. Brett Mauro/Jason Hansen (Wake Forest)			W	8-6
vs. Portrer Jones/Ted Rueger (Duke)				L	5-8

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #1
(Boza/Rodriguez)
vs. Javier Taborga/Aaron Talarico (Notre Dame)			W	8-5
vs. Chris Erickson/Patrick Brown (William & Mary)		W	8-3
vs. Adam Marchetti/Andrew Vu (Virginia Tech)			L	4-8

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
(Boza/Rodriguez)							
vs. Ola Jonnson/Jeff Kuchwa (UNC-Charlotte)			L	5-8
Doubles record: 7-4

SIGN UP FOR
E-MAIL UPDATES

Advertisement
Soccer Voucher Books 2014
Stihl Soccer Classic 2014 Ad Belt
College Colors Day
Style Guide 2014
Tickets the Troops
ODAF Donor Spotlight
Monarch Media