Monarch Maniacs
Soccer Voucher Books 2014
Football Style Guide 2014
Taylor's Tally
Tickets for Troops
Wrestling Voucher Books 2014
Pick 5 Game Mini-Plan
BBall Season Tickets 2014-15
CUSA MSOC Championships

Monarch Women's Swimming Defeats Drexel 133-94

Courtesy: ODU Athletics
         
Release: November 01, 2003
Send this article to a friend Print RSS
Article Image

Nov. 1, 2003

PHILADELPHIA, PA - The Old Dominion women's swim team defeated Drexel Saturday afternoon 133-94 to improve to 1-2 for the season. The men's swimming team was defeated by Drexel 126-112 to fall to 1-2. On the women's team, Lauren Timby (Rochester, NY) won three events: the 200 freestyle (1:55.72), the 1000 freestyle (10:16.53) and the 500 freestyle (5:04.81). Liane Publow (Las Vegas, NV) won two events: the 200 IM (2:14.36) and the 200 butterfly (2:12.56). Samantha Combs (Travelers Rest, SC) also won two events: the 50 freestyle (24.97) and the 100 freestyle (54.41).

On the men's side, Ryan Kletz (Virginia Beach, VA) won the 1000 freestyle (10:05.11), Nate Tschohl (Chesapeake, VA) won the 200 butterfly (1:59.38), Michael DeNise (Midlothian, VA) won the 500 freestyle (4:49.01) and Martin Lundgren (Vaxjo, Sweden) won the 200 breaststroke (2:17.53).

FINAL SCORES:
Men's:  DREXEL 126, ODU 112
Women's:  ODU 133, DREXEL 94

ODU FIRST PLACE FINISHES: 400 Women Medley Relay: 4:15.07 1000 Women Freestyle: Lauren Timby (10:16.53) 1000 Men Freestyle: Ryan Kletz (10:05.11) 200 Women Freestyle: Lauren Timby (1:55.72) 50 Women Freestyle: Samantha Combs (24.97) 200 Women IM: Liane Publow (2:14.36) 200 Women Butterfly: Liane Publow (2:12.56) 200 Men Butterfly: Nate Tschohl (1:59.38) 100 Women Freestyle: Samantha Combs (54.41) 200 Women Backstroke: Melody Wolff (2:16.34) 500 Women Freestyle: Lauren Timby (5:04.81) 500 Men Freestyle: Michael DeNise (4:49.01) 200 Men Breaststroke: Martin Lundgren (2:17.53) 400 Men Freestyle Relay: 3:15.34

ODU Swimming Results: Women 400 Yard Medley Relay: ODU (1st--4:15.07); ODU (3rd--4:30.30) Men 400 Yard Medley Relay: ODU (2nd--3:44.87); ODU (3rd--3:48.57) Women 1000 Yard Freestyle: Lauren Timby (1st--10:16.53); Leslie Blaine (2nd--10:46.12); Jenny Prosen (4th--11:44.59) Men 1000 Yard Freestyle: Ryan Kletz (1st--10:05.11); Joe Kavanaugh (4th--10:21.91); Ryan Brown (5th--10:38.75) Women 200 Yard Freestyle: Lauren Timby (1st--1:55.72); Jessica Miller (2nd--1:57.61); Leslie Blaine (4th--1:59.51) Men 200 Yard Freestyle: Michael DeNise (3rd--1:46.94); Tyler Haverty (5th--1:58.30); Ryan Kletz (6th--1:59.48) Women 50 Yard Freestyle: Samantha Combs (1st--24.97); Shanna Rankin (2nd--25.88); Bernetta Maguire (3rd--25.91) Men 50 Yard Freestyle: Brian Julich (2nd--22.19)l Ian Smith (3rd--22.20); Jonathan Weyerbacher (6th--22.94) Women 200 Yard IM: Liane Publow (1st--2:14.36); Bonnie Brezinsky (3rd--2:17.37); Melody Wolff (4th--2:20.99) Men 200 Yard IM: Michael DeNise (3rd--2:01.42); Jimmy Jones (5th--1:06.74); Martin Lundgren (6th--2:06.85) Women 200 Yard Butterfly: Liane Publow (1st--2:12.56); Sarah Swann (3rd--2:22.38) Men 200 Yard Butterfly: Nate Tschohl (1st--1:59.38); Martin Lundgren (2nd--2:01.67); Paul Walsh (5th--2:08.45) Women 100 Yard Freestyle: Samantha Combs (1st--54.41); Shanna Rankin (3rd--55.87); Laura Shlesinger (5th--59.28) Men 100 Yard Freestyle: Brian Julich (2nd--48.46); Ian Smith (4th--49.04); Carl Medley (6th--50.56) Women 200 Yard Backstroke: Melody Wolff (1st--2:16.34); Leslie Blaine (3rd--2:18.89); Dianielle Simlick (4th--2:25.01) Men 200 Yard Backstroke: Ryan Tinney (4th--2:10.39); Paul McGraw (5th--2:12.20); Paul Walsh (6th--2:17.28) Women 500 Yard Freestyle: Lauren Timby (1st--5:04.81); Jessica Miller (2nd--5:10.73) Men 500 Yard Freestyle: Michael DeNise (1st--4:49.01); Ryan Kletz (3rd--4:57.91); Nate Tschohl (5th--5:00.33) Women 200 Yard Breastroke: Jessica Miller (2:22.03); Sarah Swann (4th--2:55.74) Men 200 Yard Breaststroke: Martin Lundgren (1st--2:17.53); Ryan Brown (2nd--2:21.91); Jimmy Jones (3rd--2:26.13) Women 400 Yard Freestyle Relay: ODU (3:43.70); ODU (3:51.75) Men 500 Yard Freestyle Relay: ODU (1st--3:15.34); ODU (2nd--3:23.77) Women 1 Meter Diving: Michelle Kenney (3rd--104.93 points); Erin Feeley (4th--135.83) Men 1 Meter Diving: Tom Dingus (3rd--187.95); Noah Scully (4th--183.90); B.J. Prentiss (5th--128.85) Women 3 Meter Diving: Michelle Kenney (3rd--207.83 points) Men 3 Meter Diving: Noah Scully (3rd--197.10 points); Tom Dingus (4th--182.40); B.J. Prentiss (5th--112.35)

SIGN UP FOR
E-MAIL UPDATES

Advertisement
Pick 5 Game Mini-Plan
Soccer Voucher Books 2014
BBall Season Tickets 2014-15
Style Guide 2014
CUSA MSOC Championships
Wrestling Voucher Books 2014-15
Tickets the Troops
ODAF Donor Spotlight
Monarch Media