Monarch Maniacs
Soccer Voucher Books 2014
Football Style Guide 2014
Taylor's Tally
Tickets for Troops

Men's Swimming Improves to 6-0, Defeating George Washington 140-98

Courtesy: ODU Athletics
         
Release: December 04, 2004
Send this article to a friend Print RSS
Article Image

Dec. 4, 2004

NORFOLK, VA -The Old Dominion men's swimming and diving team improved to 6-0 for the season, defeating George Washington 143-100 Saturday afternoon at the J.C. "Scrap" Chandler Pool. The Lady Monarchs fell to George Washington 140-98 to drop to 3-3 for the year. Saturday's meet was the final home meet of the 2004-05 season for ODU.

Senior diver Tommy Dingus (Falls Church, VA), diving in his final home meet of his Monarch career, swept both the 1-meter (244.42) and 3-meter (260.17) events to help the men past the Colonials. Sophomore Patrick Frisk (Virginia Beach, VA/Cox) won the 200 freestyle (1:44.51) and the 100 freestyle (47.95) and was part of the winning 400 freestyle relay (3:15.12) to also help ODU.

On the women's side, sophomore Lauren Timby (Rochester, NY) won the 1000 freestyle (10:34.30), the 200 freestyle (1:56.33) and the 500 freestyle (5:10.81) to lead the Lady Monarchs. Freshman Leslie Hallquist (Palm Beach Gardens, FL) won her first individual event, taking the 100 butterfly (1:00.30)

Final Team Scores:

Men:

ODU 143, GW 100

Women:

GW 140, ODU 98

ODU Event Winners:

Men's 1-meter diving--Tom Dingus (244.42)

Women's 1000 freestyle--Lauren Timby (10:34.30)

Men's 1000 freestyle--Michael DeNise (9:46.18)

Women's 200 freestyle--Lauren Timby (1:56.33)

Men's 200 freestyle--Patrick Frisk (1:44.51)

Men's 50 freestyle--Brian Julich (22.01)

Men's 200 IM--Nate Tschohl (1:58.57)

Men's 3-meter diving--Tom Dingus (260.17)

Women's 100 butterfly--Leslie Hallquist (1:00.30)

Men's 100 butterfly--Martin Lundgren (53.29)

Men's 100 freestyle--Patrick Frisk (47.95)

Women's 500 freestyle--Lauren Timby (5:10.81)

Men's 400 freestyle relay--Tyler Haverty, Carl Medley, Brian Julich, Patrick Frisk (3:15.12)

 

ODU Complete Results:

Event 1  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
4 Budz, Stephanie           JR ODU                             110.70
5 Glennon, Haley            SO ODU                              70.80

Event 2 Boys 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Dingus, Tom SR ODU 244.42 2 Scully, Noah SO ODU 239.10 5 Tschohl, Nick JR ODU 178.57 6 Panetteri, Jon SO ODU x119.47

Event 3 Girls 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 2 Old Dominion University 'A' 4:13.36 1) Szilard, Beatrice SO 2) Brezinsky, Bonnie SO 3) Gregory, Erica JR 4) Murphy, Laura FR

4 Old Dominion University  'B'                                4:42.52
1) Simlick, Danielle SO            2) Prosen, Jenny SO
3) Hassell, Elizabeth FR           4) Shlesinger, Laura SO

Event 4 Boys 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 2 Old Dominion University 'A' 3:37.28 1) Tschohl, Nate JR 2) Lundberg, Daniel SO 3) Lundgren, Martin SR 4) Medley, Carl SR

3 Old Dominion University  'B'                                3:50.58
1) Estrada, David FR               2) Jones, Jimmy JR
3) Brown, Ryan SR                  4) Tinney, Ryan SO

Event 5 Girls 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Timby, Lauren SO ODU 10:34.30 3 Hoffman, Amy FR ODU 10:55.47 5 Prosen, Jenny SO ODU 11:21.40

Event 6  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
1 DeNise, Michael           SO ODU                            9:46.18
3 Kletz, Ryan               SR ODU                           10:08.69
6 Brown, Ryan               SR ODU                           10:30.24
8 Clark, Brendon            JR ODU                          x10:59.22

Event 7 Girls 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Timby, Lauren SO ODU 1:56.33 2 Rushfeldt, Lisa JR ODU 2:00.03 5 Gregory, Erica JR ODU 2:05.26

Event 8 Boys 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Frisk, Patrick SO ODU 1:44.51 5 Kavanagh, Joe SR ODU 1:51.14 6 Tinney, Ryan SO ODU 1:53.74 7 Noles, David SO ODU x1:58.17

Event 9 Girls 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 2 Szilard, Beatrice SO ODU 26.15 3 Shlesinger, Laura SO ODU 27.08 5 Hassell, Elizabeth FR ODU 27.55

Event 10 Boys 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Julick, Brain JR ODU 22.01 2 Haverty, Tyler JR ODU 22.12 4 Lundberg, Daniel SO ODU 23.34 6 Kautz, Bradley FR ODU x24.26

Event 11  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
2 Publow, Liane             JR ODU                            2:15.35
4 Hallquist, Leslie         FR ODU                            2:16.43
5 Brezinsky, Bonnie         SO ODU                            2:20.75

Event 12 Boys 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Tschohl, Nate JR ODU 1:58.57 4 DeNise, Michael SO ODU 2:03.15 6 Lundgren, Martin SR ODU 2:03.45

Event 14  Boys 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
1 Dingus, Tom               SR ODU                             260.17
2 Scully, Noah              SO ODU                             224.77
4 Tschohl, Nick             JR ODU                             197.10
6 Panetteri, Jon            SO ODU                             x93.90

Event 15 Girls 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Hallquist, Leslie FR ODU 1:00.30 2 Publow, Liane JR ODU 1:00.79 5 Gregory, Erica JR ODU 1:02.37

Event 16  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points
===============================================================================
1 Lundgren, Martin          SR ODU                              53.29
2 Tschohl, Nate             JR ODU                              54.00
4 Medley, Carl              SR ODU                              56.49
6 Edgeman, Kyle             FR ODU                             x57.84

Event 17 Girls 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 3 Rushfeldt, Lisa JR ODU 56.58 4 Shlesinger, Laura SO ODU 58.02 5 Hassell, Elizabeth FR ODU 59.87

Event 18 Boys 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Frisk, Patrick SO ODU 47.95 2 Julick, Brain JR ODU 48.12 4 Haverty, Tyler JR ODU 48.96 7 Zacharias, John FR ODU x53.98

Event 19 Girls 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 2 Szilard, Beatrice SO ODU 1:01.50 4 Murphy, Laura FR ODU 1:07.00 5 Simlick, Danielle SO ODU 1:08.27

Event 20 Boys 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 3 Estrada, David FR ODU 57.80 6 Jones, Jimmy JR ODU 1:01.65 7 Clark, Brendon JR ODU 1:08.38

Event 21 Girls 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Timby, Lauren SO ODU 5:10.81 3 Hoffman, Amy FR ODU 5:19.03 5 Prosen, Jenny SO ODU 5:36.32

Event 22 Boys 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 3 DeNise, Michael SO ODU 4:52.70 4 Kletz, Ryan SR ODU 4:57.44 6 Kavanagh, Joe SR ODU 5:03.20 8 Clark, Brendon JR ODU x5:21.20

Event 23 Girls 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 3 Publow, Liane JR ODU 1:11.87 4 Brezinsky, Bonnie SO ODU 1:13.75 6 Simlick, Danielle SO ODU 1:19.93

Event 24 Boys 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 2 Lundberg, Daniel SO ODU 1:00.68 3 Brown, Ryan SR ODU 1:03.23 5 Jones, Jimmy JR ODU 1:04.46

Event 25  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points
===============================================================================
2 Old Dominion University  'A'                                3:47.77
1) Hallquist, Leslie FR            2) Hoffman, Amy FR
3) Murphy, Laura FR                4) Rushfeldt, Lisa JR

Event 26 Boys 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 Old Dominion University 'A' 3:15.12 1) Haverty, Tyler JR 2) Medley, Carl SR 3) Julick, Brain JR 4) Frisk, Patrick SO

3 Old Dominion University  'B'                                3:29.01
1) Kavanagh, Joe SR                2) Tinney, Ryan SO
3) Estrada, David FR               4) Kletz, Ryan SR
5 Old Dominion University  'C'                               x3:36.94
1) Kautz, Bradley FR               2) Noles, David SO
3) Zacharias, John FR              4) Edgeman, Kyle FR               

SIGN UP FOR
E-MAIL UPDATES

Advertisement
Soccer Voucher Books 2014
Style Guide 2014
Tickets the Troops
ODAF Donor Spotlight
Monarch Media