Monarch Maniacs
Fan Appreciation Night 2014
Soccer Voucher Books 2014
Football Style Guide 2014
Stihl Soccer Classic 2014 Above Header
Tickets for Troops
College Colors Day
<!--REPLACE WITH STORY TITLE HEADLINE--> :: <!--REPLACE WITH STORY TITLE TEASER--> 1999 Fall Individual Results







* Indicates consolation round match

Patrick Boza, Sr., Lima, Peru
SINGLES
East Tennessee State Clay Court Championships-Main Draw
vs. Daniel Chavarria (Texas Tech)				W	6-4, 6-1
vs. Ricardo Nava (East Tennessee State)				W	6-1, 6-3
vs. Peter Handoyo (Tennessee)					L	2-6, 3-6

East Coast Tennis Championships-Flight A
vs. Alex Vettraino (George Mason)				W	6-2, 6-0
vs. Chad Hamilton (Howard)					W	6-4, 4-0, retired
vs. Alexander Grupp (Campbell)					W	6-3, 6-3
vs. Patrick Brown (William & Mary)				W	6-7(4), 6-4, 7-6(6)
vs. Mattias Hoglund (Va. Commonwealth)				W	7-5, 6-0

ITA All-America-Prequalifying Draw
vs. Paticio Espinosa (Texas Tech)				L	6-7(0), 7-6(0), 4-6

South Carolina Fall Invitational-A2 Top
vs. Ryan O'Keefe (Ga. Southern)					W	6-2, 6-3
vs. Remy Nagel (Elon)						W	6-2, 6-4
vs. Paulo Barros (Hampton)					L	2-6, 2-6

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #1
vs. Ryan Sachire (Notre Dame)					L	2-6, 3-6
vs. Adam Marchetti (Virginia Tech)				L	6-4, 3-6, 4-6
vs. Jody Strik (William & Mary)					L	5-7, 3-6

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
vs. Chad Mooney (Florida State)					W	6-3, 6-4
vs. Frank Moser (Va. Commonwealth)				L	3-6, 6-4, 4-6
Singles record: 10-7

DOUBLES
East Tennessee State Clay Court Championships-Main Draw
(Boza/Rodriguez)
vs. Ricardo Nava/Matt Keeter (East Tennessee State)		L	5-8

East Coast Tennis Championships-Flight A
(Boza/Rodriguez)
vs. Eric Christianson/Bartolo Oosthuizen (Richmond)		W	8-1
vs. Mattias Hoglund/Olle Lundberg (Va. Commonwealth)		W	8-2
vs. Alexander Grupp/Julian Tejada (Campbell)			W	default

ITA All-America-Prequalifying Draw
(Boza/Cancado)
vs. Rip Khuharski/Andrew Ronmich (Boise State)			L	8-9

South Carolina Fall Invitational-A1a
(Boza/Rodriguez)
vs. Jason Jeong/Sergio Aguirre (Ga. Tech)			W	8-5
vs. Brett Mauro/Jason Hansen (Wake Forest)			W	8-6
vs. Portrer Jones/Ted Rueger (Duke)				L	5-8

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #1
(Boza/Rodriguez)
vs. Javier Taborga/Aaron Talarico (Notre Dame)			W	8-5
vs. Chris Erickson/Patrick Brown (William & Mary)		W	8-3
vs. Adam Marchetti/Andrew Vu (Virginia Tech)			L	4-8

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
(Boza/Rodriguez)
vs. Ola Jonnson/Jeff Kuchwa (UNC-Charlotte)			L	5-8
Doubles record: 7-5

Alexandre Cancado, Sr., Belo Horizonte, Brazil
SINGLES
East Tennessee State Clay Court Championships-Main Draw
vs. Eric Jackson (NC State)					L	6-4, 3-6, 5-7
*vs. Mirza Duvanovic (Texas Tech)				W
*vs. Rohan Wahdera (Charleston Southern)			W	default
*vs. Michael Murray (Wake Forest)				W	6-3, 6-2
*vs. Andrew Lux (James Madison)					L	6-7(4), 2-6

ITA National Clay Courts-Prequalifying Draw
vs. Mike Halperin (Cornell)					W	8-6
vs. Adam Carey (Tennessee)					L	3-8

East Coast Tennis Championships-Flight A
vs. Andreas Mardbrink (Campbell)				L	2-6, 1-6
*vs. Aljosa Piric (Richmond)					W	6-3, 6-2
*vs. Faycal Rhazali (Richmond)					W	4-6, 6-0, 6-1
*vs. Tomas Ibler (Hampton)					L	7-5, 0-6, 0-6

ITA All-America-Prequalifying Draw
vs. Jared Freeman (UCLA)					W	6-0, 6-2
vs. Tim Miller (Drake)						W	6-3, 6-0
vs. Anthony Ross (Pepperdine)					L	3-6, 6-2, 6-7(0)

South Carolina Fall Invitational-A2 Bottom
vs. Rene Olivier (Wofford)					W	7-5, 6-0
vs. Tomas Ibler (Hampton)					W	6-4, 6-7, 6-3
vs. Guillaume Legat (South Carolina)				L	2-6, 2-6

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #2
vs. Matt Daly (Notre Dame)					L	4-6, 4-6
vs. Davor Dupljak (Virginia Tech)				L	3-6, 6-4, 2-6
vs. Patrick Brown (William & Mary)				W	6-4, 6-2

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
vs. Gustavo Gomez (East Tennessee State)			L	6-4, 4-6, 6-7
Singles record: 11-10

DOUBLES
East Coast Tennis Championships-Flight B
(Cancado/Laca)
vs. Bence Hamori/Andreas Kulscar (American)			L	7-9
*vs. Khalid Salah-Eddine/Jamar Stephens (Howard)		W	8-3
*vs. Michael Huez/Oliver Thalen (East Carolina)			W	8-2

South Carolina Fall Invitational-B1a
(Cancado/Laca)
vs. Will Johnson/Preston Brittain (Wofford)			W	default
vs. Tynne Brownelowe/Chad Riley (North Carolina)		W	9-8
vs. Dylan Mann/Charlie Floyd (Florida)				L	4-8

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #2
(Cancado/Laca)
vs. Ryan Sachire/Trent Miller (Notre Dame)			L	6-8
vs. Brian Lubin/Jody Strik (William & Mary)			L	4-8

ITA South Atlantic Indoor Championships-Qualifying Draw
(Cancado/Laca)
vs. Jon Bassell/Chad Mooney (Florida State)			W	8-1
vs. Jon Murchison/Chris Chiu (Maryland)				W	8-1
vs. Paul Goode/Nigel Mitten (UNC-Greensboro)			W	8-4

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
(Cancado/Laca)
vs. Greg Archer/Trystan Meniane (UNC-Charlotte)			W	8-5
vs. Matts Norin/Frank Moser (Va. Commonwealth)			W	9-7
vs. Jody Strik/Brian Lubin (William & Mary)			L	3-8
Doubles record: 9-5

Nikola Laca, Sr., Zagreb, Croatia
SINGLES
East Coast Tennis Championships-Flight B
vs. Chris Lowrance (VMI)					W	6-1, 6-3
vs. Chris Erickson (William & Mary)				L	6-7(3), 4-6

South Carolina Fall Invitational-Flight A2 Bottom
vs. Ola Johnsson (UNC-Charlotte)				L	6-7, 1-6
*vs. Derek Miller (Purdue)					W	6-3, 1-6, 6-4
*vs. Sandeep Yeni-Reddy (Charleston Southern)			L	1-6, 1-6

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #5
vs. Brian Farrell (Notre Dame)					L	1-6, 6-7
vs. Jay Bruner (Virginia Tech)					L	6-4, 3-6, 3-6
vs. Brian Lubin (William & Mary)				L	3-6, 0-6

ITA South Atlantic Indoor Championships-Qualifying Draw
vs. Jimmy Poole (Clemson)					W	6-1, 2-6, 6-1
vs. Glauco Nascimento (Hampton)					L	4-6, 2-6
Singles record: 3-7


DOUBLES
East Coast Tennis Championships-Flight B
(Cancado/Laca)
vs. Bence Hamori/Andreas Kulscar (American)			L	7-9
*vs. Khalid Salah-Eddine/Jamar Stephens (Howard)		W	8-3
*vs. Michael Huez/Oliver Thalen (East Carolina)			W	8-2

South Carolina Fall Invitational-B1a
(Cancado/Laca)
vs. Will Johnson/Preston Brittain (Wofford)			W	default
vs. Tynne Brownelowe/Chad Riley (North Carolina)		W	9-8
vs. Dylan Mann/Charlie Floyd (Florida)				L	4-8

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #2
(Cancado/Laca)
vs. Ryan Sachire/Trent Miller (Notre Dame)			L	6-8
vs. Brian Lubin/Jody Strik (William & Mary)			L	4-8

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #2
(Laca/Laender)
vs. Michael Kurz/Gerard Baynham (Virginia Tech)			L	4-8

ITA South Atlantic Indoor Championships-Qualifying Draw
(Cancado/Laca)
vs. Jon Bassell/Chad Mooney (Florida State)			W	8-1
vs. Jon Murchison/Chris Chiu (Maryland)				W	8-1
vs. Paul Goode/Nigel Mitten (UNC-Greensboro)			W	8-4

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
(Cancado/Laca)
vs. Greg Archer/Trystan Meniane (UNC-Charlotte)			W	8-5
vs. Matts Norin/Frank Moser (Va. Commonwealth)			W	9-7
vs. Jody Strik/Brian Lubin (William & Mary)			L	3-8
Doubles record: 9-6

Rodrigo Laender, Jr., Belo Horizonte, Brazil
SINGLES
East Coast Tennis Championships-Flight C
vs. Kyle Bailey (American)					W	7-5, 6-2
vs. Oliver Thalen (East Carolina)				W	6-1, 6-3
vs. Alfred Mwamba (Hampton)					W	4-6, 7-5, 7-5
vs. Sam Brown (Virginia Tech)					W	6-4, 6-2
vs.Troy Stone (James Madison)					W	7-5, 6-4

South Carolina Fall Invitational-B1 Bottom
vs. Scott Mayer (Purdue)					W	7-6(3), 6-4
vs. Anders Odeng (Vanderbilt)					W	6-7(5), 6-3, 6-3
vs. Marcos Pavlovich (East Tennessee State)			L	5-7, 2-6

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #4
vs. Andrew Laflin (Notre Dame)					L	6-7, 6-4, 6-7
vs. Andrew Vu (Virginia Tech)					L	4-6, 7-6, 2-6
vs. Mehdy Karbid (William & Mary)				W	7-6, 6-2

ITA South Atlantic Indoor Championships-Qualifying Draw
vs. Jon Murchison (Maryland)					W	6-3, 7-5
vs. Ricardo Nova (East Tennessee State)				W	6-7(7), 6-1, 6-4
vs. Patrick Brown (William & Mary)				W	3-6, 6-1, 6-3

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
vs. Marko Cerenko (Duke)					L	4-6, 4-6
Singles record: 11-4

DOUBLES
William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #2
(Laca/Laender)
vs. Michael Kurz/Gerard Baynham (Virginia Tech)			L	4-8
Doubles record: 0-1

Hieronymus Rodriguez, Sr., Lima, Peru
SINGLES
East Coast Tennis Championships-Flight D
vs. Ryan Spivey (VMI)						W	6-0, 6-0
vs. Xinning Li (Campbell)					W	6-3, 6-2
vs. Tim Kendrot (Richmond)					W	6-3, 7-5
vs. John Oxley (Richmond)					W	6-3, 6-3

South Carolina Fall Invitational-B2 Top
vs. Joseph Lloyd (Erskine)					W	7-6(4), 6-3
vs. Hart Pollack (Jacksonville)					W	6-4, 6-3
vs. Paul Goode (UNC-Greensboro)					W	7-6(4), 6-1
vs. Florian Scheidat (Ga. Southern)				W	3-6, 6-3, 6-1

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #3
vs. Casey Smith (Notre Dame)					W	3-6, 6-3, 6-3
vs. Michael Kurz (Virginia Tech)				L	4-6, 1-6
vs. Chris Erickson (William & Mary)				W	6-2, 6-2

ITA South Atlantic Indoor Championships-Qualifying Draw
vs. Nigel Mitten (UNC-Greensboro)				L	4-6, 6-2, 1-6
Singles record: 10-2
DOUBLES
East Tennessee State Clay Court Championships-Main Draw
(Boza/Rodriguez)
vs. Ricardo Nava/Matt Keeter (East Tennessee State)		L	5-8

East Coast Tennis Championships-Flight A
(Boza/Rodriguez)
vs. Eric Christianson/Bartolo Oosthuizen (Richmond)		W	8-1
vs. Mattias Hoglund/Olle Lundberg (Va. Commonwealth)		W	8-2
vs. Alexander Grupp/Julian Tejada (Campbell)			W	default

South Carolina Fall Invitational-A1a
(Boza/Rodriguez)
vs. Jason Jeong/Sergio Aguirre (Ga. Tech)			W	8-5
vs. Brett Mauro/Jason Hansen (Wake Forest)			W	8-6
vs. Portrer Jones/Ted Rueger (Duke)				L	5-8

William and Mary Tribe Indoor Invitational-Flight #1
(Boza/Rodriguez)
vs. Javier Taborga/Aaron Talarico (Notre Dame)			W	8-5
vs. Chris Erickson/Patrick Brown (William & Mary)		W	8-3
vs. Adam Marchetti/Andrew Vu (Virginia Tech)			L	4-8

ITA South Atlantic Indoor Championships-Main Draw
(Boza/Rodriguez)							
vs. Ola Jonnson/Jeff Kuchwa (UNC-Charlotte)			L	5-8
Doubles record: 7-4

SIGN UP FOR
E-MAIL UPDATES

Advertisement
Soccer Voucher Books 2014
Stihl Soccer Classic 2014 Ad Belt
College Colors Day
Style Guide 2014
Fan Appreciation Night 2014
Tickets the Troops
Uploaded Ad
ODAF Donor Spotlight
Monarch Media