Monarch Maniacs
Fan Appreciation Night 2014
Soccer Voucher Books 2014
Football Style Guide 2014
Taylor's Tally
Stihl Soccer Classic 2014 Above Header
Tickets for Troops
College Colors Day

Men's Swimming Defeats JMU 135.5 - 95; Women Fall 128-100

Courtesy: ODU Athletics
         
Release: January 29, 2005
Send this article to a friend Print RSS
Article Image

Jan. 29, 2005

HARRISONBURG, VA - The Old Dominion men's swimming team improved to 10-1 for the season by defeating James Madison University 135.5 to 95.5 Saturday afternoon in Harrisonburg. The women fell to 5-6 with a 128-100 loss.

Nate Tschohl (Chesapeake, VA/Hickory) and Patrik Balint (Budapest, Hungary) both took two individual events, while Noah Scully (Virginia Beach, VA/Salem) swept the diving competitions. Tschohl won the 200 butterfly (1:56.65) and the 500 freestyle (4:47.69), while Balint won the 200 IM (1:54.77) and the 200 backstroke (1:50.33). Balint beat his own school record  in the 100 backstroke, with a time of 50.98 during the first leg of the men's 400 Medley Relay.

Noah Scully won the 1-meter diving event with 238.50 and the 3-meter event with 250.43. For the women, Lauren Timby (Rochester, NY) won three individual events: 1000 freestyle (10:32.89), the 200 freestyle (1:53.58) and the 400 freestyle (5:07.28).

The Monarchs are next in action February 23-26, when they compete in the CAA Championships in Fairfax, VA.

Team Scores:
Men:
ODU 138.5, JMU 95.5

Women:
JMU 128, ODU 100

ODU First Place Finishes:
Men:
1-meter diving: Noah Scully (238.50)
3-meter diving: Noah Scully (250.43)
1000 Freestyle: Michael DeNise (9:46.75)
200 Freestyle: Patrick Frisk (1:44.87)
200 IM: Patrik Balint (1:54.77)
200 Butterfly: Nate Tschohl (1:56.65)
100 Freestyle: Patrick Frisk (47.19)
200 Backstroke: Patrik Balint (1:50.33)
500 Freestyle: Nate Tschohl (4:47.69)

Women:
1000 Freestyle: Lauren Timby (10:32.89)
200 Freestyle: Lauren Timby (1:53.58)
200 IM: Liane Publow (2:15.79)
200 Butterfly: Leslie Hallquist (2:11.80)
200 Backstroke: Beatrice Szilard (2:08.67)
500 Freestyle: Lauren Timby (5:07.28)
400 Freestyle Relay: Laura Murphy, Laura Shlesinger, Erika Gregory, Elizabeth Hassell (3:53.05)

Complete Results:

Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Miller, Ali                  Jmu                       NT     180.98    9  
 2 Ackenbom, Bea E              Jmu                       NT     148.05    4  
 3 Murphy, Laura                Odu                       NT     104.55    3  

Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Scully, Noah                 Odu                       NT     238.50    9  
 2 Dingus, Tom                  Odu                       NT     212.10    4  
 3 Tschohl, Nick                Odu                       NT     208.28    3  
 4 Knott, Kyle S                Jmu                       NT     183.83    2  
 5 Parks, William J             Jmu                       NT     134.18    1  

Event 3  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Miller, Ali                  Jmu                       NT     212.85    9  
 2 Ackenbom, Bea E              Jmu                       NT     193.50    4  

Event 4  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Scully, Noah                 Odu                       NT     250.43    9  
 2 Dingus, Tom                  Odu                       NT     226.88    4  
 3 Tschohl, Nick                Odu                       NT     223.50    3  
 4 Knott, Kyle S                Jmu                       NT     187.20    2  
 5 Parks, William J             Jmu                       NT     117.45    1  

Event 5  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
   School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 James Madison University  'A'                          NT    4:01.03   11  
    1) Bova, Sarah-Jane J              2) Dancheck, Janel A              
    3) Scott, Lauren K                 4) Keel, Allison M                
                 29.58   1:00.68 (1:00.68)     1:32.33 (31.65)   2:08.86 (1:08.18)
       2:36.93 (28.07)   3:09.46 (1:00.60)     3:33.70 (24.24)     4:01.03 (51.57)
 2 Old Dominion University  'A'                           NT    4:08.99    4  
    1) Szilard, Beatrice               2) Publow, Liane                  
    3) Hallquist, Leslie               4) Rushfeldt, Lisa                
                 29.95   1:00.49 (1:00.49)     1:33.64 (33.15)   2:11.66 (1:11.17)
       2:40.09 (28.43)   3:12.32 (1:00.66)     3:39.35 (27.03)     4:08.99 (56.67)
 3 James Madison University  'B'                          NT    4:18.27    2  
    1) Sarricks, Erin P                2) Jarvis, Amber M                
    3) Merritt, Erin M                 4) Russell, Allison M            
                 30.15   1:03.07 (1:03.07)     1:37.51 (34.44)   2:17.50 (1:14.43)
       2:47.29 (29.79)   3:21.29 (1:03.79)     3:48.23 (26.94)     4:18.27 (56.98)
 4 James Madison University  'C'                          NT    4:21.46  
    1) McGovern, Sherin E              2) Bolger, Sara T                
    3) Schoonover, Valerie E           4) Baguchinsky, Kimberly          
                 31.32   1:05.10 (1:05.10)     1:39.98 (34.88)   2:19.14 (1:14.04)
       2:49.80 (30.66)   3:24.47 (1:05.33)     3:51.15 (26.68)     4:21.46 (56.99)
 5 Old Dominion University  'B'                           NT    4:35.10  
    1) Simlick, Danielle               2) Prosen, Jenny                  
    3) Gregory, Erica                  4) Hassell, Elizabeth            
                 32.74   1:07.54 (1:07.54)     1:46.39 (38.85)   2:30.62 (1:23.08)
       2:59.97 (29.35)   3:34.91 (1:04.29)     4:03.50 (28.59)   4:35.10 (1:00.19)

Event 6  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
   School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 James Madison University  'A'                          NT    3:30.43   11  
    1) Fowler, Josh L                  2) Freitag, Brian M              
    3) Burton, Brad W                  4) Chartier, John M              
                             24.62 (24.62)     1:19.02 (54.40)   1:50.13 (1:25.51)
       2:14.65 (24.52)     2:42.71 (52.58)     3:05.41 (22.70)     3:30.43 (47.72)
 2 Old Dominion University  'A'                           NT    3:31.14    4  
    1) Balint, Patrick                 2) Lundberg, Daniel              
    3) Lundgren, Martin                4) Julich, Brian                  
                 25.02       50.98 (50.98)     1:18.52 (27.54)   1:51.59 (1:00.61)
       2:15.82 (24.23)     2:43.94 (52.35)     3:05.86 (21.92)     3:31.14 (47.20)
 3 James Madison University  'B'                          NT    3:40.73    2  
    1) Ponting, Kurt P                 2) Bauman, Mark R                
    3) Evans, Steven R                 4) Rodenburg, JC C                
                 26.04       54.24 (54.24)     1:22.62 (28.38)   1:55.12 (1:00.88)
       2:21.22 (26.10)     2:50.92 (55.80)     3:14.18 (23.26)     3:40.73 (49.81)
 4 Old Dominion University  'B'                           NT    3:42.95  
    1) Estrada, David                  2) Jones, Jimmy                  
    3) Medley, Carl                    4) Tinney, Ryan                  
                 27.65       56.59 (56.59)     1:25.85 (29.26)   1:59.35 (1:02.76)
       2:24.08 (24.73)     2:54.11 (54.76)     3:17.33 (23.22)     3:42.95 (48.84)

Event 7  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Timby, Lauren                Odu                       NT   10:32.89    9  
                 28.30       58.55 (30.25)     1:29.48 (30.93)     2:00.94 (31.46)
       2:32.38 (31.44)     3:03.96 (31.58)     3:35.78 (31.82)     4:07.47 (31.69)
       4:39.19 (31.72)     5:10.90 (31.71)     5:43.25 (32.35)     6:15.75 (32.50)
       6:48.28 (32.53)     7:20.92 (32.64)     7:53.25 (32.33)     8:25.46 (32.21)
       8:57.50 (32.04)     9:29.39 (31.89)    10:01.79 (32.40)    10:32.89 (31.10)
 2 Schofield, Rebecca L         Jmu                       NT   10:39.42    4  
                 29.31     1:01.26 (31.95)     1:33.43 (32.17)     2:05.81 (32.38)
       2:38.28 (32.47)     3:10.79 (32.51)     3:43.10 (32.31)     4:15.52 (32.42)
       4:47.93 (32.41)     5:20.02 (32.09)     5:52.08 (32.06)     6:23.90 (31.82)
       6:55.85 (31.95)     7:27.79 (31.94)     7:59.78 (31.99)     8:31.83 (32.05)
       9:03.92 (32.09)     9:35.99 (32.07)    10:07.96 (31.97)    10:39.42 (31.46)
 3 Hoffman, Amy                 Odu                       NT   10:48.53    3  
                 30.14     1:02.46 (32.32)     1:34.91 (32.45)     2:07.96 (33.05)
       2:40.75 (32.79)     3:13.92 (33.17)     3:46.98 (33.06)     4:19.84 (32.86)
       4:52.72 (32.88)     5:25.88 (33.16)     5:58.39 (32.51)     6:31.45 (33.06)
       7:04.11 (32.66)     7:37.09 (32.98)     8:09.60 (32.51)     8:41.98 (32.38)
       9:14.56 (32.58)     9:47.36 (32.80)    10:18.74 (31.38)    10:48.53 (29.79)
 4 deMaris, Grace M             Jmu                       NT   10:52.08    2  
                 29.41     1:01.41 (32.00)     1:33.45 (32.04)     2:05.90 (32.45)
       2:38.37 (32.47)     3:10.90 (32.53)     3:43.53 (32.63)     4:15.99 (32.46)
       4:48.65 (32.66)     5:21.33 (32.68)     5:54.23 (32.90)     6:27.63 (33.40)
       7:01.12 (33.49)     7:34.64 (33.52)     8:08.06 (33.42)     8:41.52 (33.46)
       9:14.57 (33.05)     9:47.56 (32.99)    10:20.11 (32.55)    10:52.08 (31.97)
 5 Lincoln, Chelsea B           Jmu                       NT   11:06.48    1  
                 30.19     1:03.57 (33.38)     1:37.13 (33.56)     2:10.98 (33.85)
       2:45.06 (34.08)     3:19.23 (34.17)     3:53.06 (33.83)     4:26.76 (33.70)
       5:00.40 (33.64)     5:34.15 (33.75)     6:06.68 (32.53)     6:39.59 (32.91)
       7:13.07 (33.48)     7:46.28 (33.21)     8:19.56 (33.28)     8:52.57 (33.01)
       9:26.16 (33.59)     9:59.68 (33.52)    10:33.15 (33.47)    11:06.48 (33.33)
 6 Martinez, Nicole A           Jmu                       NT  x11:07.41  
                 30.71     1:03.95 (33.24)     1:37.78 (33.83)     2:11.24 (33.46)
       2:44.82 (33.58)     3:18.25 (33.43)     3:51.79 (33.54)     4:25.33 (33.54)
       4:58.72 (33.39)     5:32.25 (33.53)     6:05.65 (33.40)     6:39.19 (33.54)
       7:12.87 (33.68)     7:46.37 (33.50)     8:20.17 (33.80)     8:53.72 (33.55)
       9:27.40 (33.68)    10:01.28 (33.88)    10:34.99 (33.71)    11:07.41 (32.42)
 7 Prosen, Jenny                Odu                       NT   11:21.52  
                 31.10     1:04.26 (33.16)     1:37.94 (33.68)     2:11.99 (34.05)
       2:45.90 (33.91)     3:20.16 (34.26)     3:54.20 (34.04)     4:28.27 (34.07)
       5:02.31 (34.04)     5:36.80 (34.49)     6:11.36 (34.56)     6:45.60 (34.24)
       7:20.04 (34.44)     7:54.46 (34.42)     8:29.07 (34.61)     9:03.78 (34.71)
       9:38.61 (34.83)    10:13.25 (34.64)    10:47.88 (34.63)    11:21.52 (33.64)

Event 8  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 DeNise, Micheal              Odu                       NT    9:46.75    9  
                 26.15       55.18 (29.03)     1:24.54 (29.36)     1:54.26 (29.72)
       2:23.98 (29.72)     2:53.64 (29.66)     3:23.15 (29.51)     3:52.71 (29.56)
       4:22.25 (29.54)     4:51.83 (29.58)     5:21.11 (29.28)     5:50.51 (29.40)
       6:19.66 (29.15)     6:49.28 (29.62)     7:18.73 (29.45)     7:48.14 (29.41)
       8:17.68 (29.54)     8:47.52 (29.84)     9:17.43 (29.91)     9:46.75 (29.32)
 2 Tschohl, Nate                Odu                       NT    9:53.86    4  
                 26.51       55.29 (28.78)     1:24.47 (29.18)     1:54.01 (29.54)
       2:23.58 (29.57)     2:53.07 (29.49)     3:22.68 (29.61)     3:52.39 (29.71)
       4:22.28 (29.89)     4:52.00 (29.72)     5:22.10 (30.10)     5:52.24 (30.14)
       6:22.38 (30.14)     6:52.68 (30.30)     7:23.07 (30.39)     7:53.46 (30.39)
       8:23.82 (30.36)     8:54.31 (30.49)     9:24.75 (30.44)     9:53.86 (29.11)
 3 Kletz, Ryan                  Odu                       NT   10:04.34    3  
                 26.80       56.02 (29.22)     1:25.84 (29.82)     1:56.08 (30.24)
       2:26.47 (30.39)     2:57.00 (30.53)     3:27.43 (30.43)     3:58.07 (30.64)
       4:28.70 (30.63)     4:59.31 (30.61)     5:29.81 (30.50)     6:00.47 (30.66)
       6:31.14 (30.67)     7:01.95 (30.81)     7:32.70 (30.75)     8:03.29 (30.59)
       8:33.60 (30.31)     9:03.77 (30.17)     9:34.14 (30.37)    10:04.34 (30.20)
 4 Dalton, Mitch J              Jmu                       NT   10:08.71    2  
                 25.80       55.00 (29.20)     1:24.67 (29.67)     1:54.33 (29.66)
       2:23.98 (29.65)     2:53.50 (29.52)     3:23.74 (30.24)     3:54.08 (30.34)
       4:24.55 (30.47)     4:55.46 (30.91)     5:26.29 (30.83)     5:57.45 (31.16)
       6:28.78 (31.33)     7:00.17 (31.39)     7:31.61 (31.44)     8:03.14 (31.53)
       8:34.55 (31.41)     9:06.39 (31.84)     9:38.23 (31.84)    10:08.71 (30.48)
 5 Moore, Joe S                 Jmu                       NT   10:12.04    1  
                 26.65       55.39 (28.74)     1:24.79 (29.40)     1:54.51 (29.72)
       2:24.41 (29.90)     2:54.40 (29.99)     3:24.80 (30.40)     3:55.30 (30.50)
       4:26.44 (31.14)     4:57.37 (30.93)     5:28.49 (31.12)     5:59.48 (30.99)
       6:30.89 (31.41)     7:02.11 (31.22)     7:33.86 (31.75)     8:05.50 (31.64)
       8:37.37 (31.87)     9:09.34 (31.97)     9:41.22 (31.88)    10:12.04 (30.82)
 6 Smith, Bill T                Jmu                       NT   10:31.77  
                 27.56       58.43 (30.87)     1:29.58 (31.15)     2:01.01 (31.43)
       2:32.55 (31.54)     3:03.74 (31.19)     3:35.32 (31.58)     4:06.92 (31.60)
       4:38.45 (31.53)     5:10.26 (31.81)     5:42.36 (32.10)     6:14.36 (32.00)
       6:46.37 (32.01)     7:18.50 (32.13)     7:50.84 (32.34)     8:22.83 (31.99)
       8:55.35 (32.52)     9:28.00 (32.65)    10:00.31 (32.31)    10:31.77 (31.46)
 7 Clark, Brandon               Odu                       NT  x10:46.29  
                 27.88       59.01 (31.13)     1:30.60 (31.59)     2:02.45 (31.85)
       2:34.48 (32.03)     3:06.36 (31.88)     3:38.47 (32.11)     4:10.88 (32.41)
       4:43.28 (32.40)     5:15.71 (32.43)     5:48.51 (32.80)     6:21.34 (32.83)
       6:54.07 (32.73)     7:27.28 (33.21)     8:00.41 (33.13)     8:33.60 (33.19)
       9:07.57 (33.97)     9:40.90 (33.33)    10:13.81 (32.91)    10:46.29 (32.48)
 8 Galasso, Mike A              Jmu                       NT  x11:14.88  
                 28.79     1:02.15 (33.36)     1:36.39 (34.24)     2:10.82 (34.43)
       2:44.89 (34.07)     3:19.21 (34.32)     3:53.14 (33.93)     4:27.14 (34.00)
       5:01.39 (34.25)     5:35.50 (34.11)     6:09.48 (33.98)     6:43.66 (34.18)
       7:18.04 (34.38)     7:51.99 (33.95)     8:26.16 (34.17)     9:00.12 (33.96)
       9:34.35 (34.23)    10:08.20 (33.85)    10:41.93 (33.73)    11:14.88 (32.95)

Event 9  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Timby, Lauren                Odu                       NT    1:53.58    9  
                 27.27       56.11 (28.84)     1:24.83 (28.72)     1:53.58 (28.75)
 2 Keel, Allison M              Jmu                       NT    1:53.78    4  
                 26.38       55.30 (28.92)     1:24.78 (29.48)     1:53.78 (29.00)
 3 Hoffman, Amy                 Odu                       NT    1:58.98    3  
                 28.76       59.00 (30.24)     1:29.14 (30.14)     1:58.98 (29.84)
 4 Cook, Susan H                Jmu                       NT    2:00.64    2  
                 27.89       57.73 (29.84)     1:28.91 (31.18)     2:00.64 (31.73)
 5 Marchall, CJ J               Jmu                       NT    2:00.79    1  
                 27.60       58.19 (30.59)     1:29.57 (31.38)     2:00.79 (31.22)
 6 Rushfeldt, Lisa              Odu                       NT    2:02.45  
                 28.99       59.91 (30.92)     1:31.22 (31.31)     2:02.45 (31.23)
 7 Russell, Allison M           Jmu                       NT   x2:04.35  
                 28.38       59.57 (31.19)     1:31.95 (32.38)     2:04.35 (32.40)

Event 10  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Frisk, Patrick               Odu                       NT    1:44.87    9  
                 24.72       51.93 (27.21)     1:18.01 (26.08)     1:44.87 (26.86)
 2 Carhart, Evan D              Jmu                       NT    1:46.39    4  
                 25.06       52.55 (27.49)     1:19.76 (27.21)     1:46.39 (26.63)
 3 Tinney, Ryan                 Odu                       NT    1:47.34    3  
                 24.75       52.07 (27.32)     1:20.09 (28.02)     1:47.34 (27.25)
 4 Haverty, Tyler               Odu                       NT    1:47.56    2  
                 24.87       52.53 (27.66)     1:19.91 (27.38)     1:47.56 (27.65)
 5 Ericson, Andy C              Jmu                       NT    1:48.37    1  
                 24.66       51.68 (27.02)     1:19.61 (27.93)     1:48.37 (28.76)
 6 Kavanagh, J                  Odu                       NT   x1:50.90  
                 25.63       53.16 (27.53)     1:21.40 (28.24)     1:50.90 (29.50)
 7 Chartier, John M             Jmu                       NT    1:51.02  
                 25.29       53.13 (27.84)     1:21.84 (28.71)     1:51.02 (29.18)
-- Noles, David                 Odu                       NT   X1:56.07  
                 26.89       56.04 (29.15)     1:26.21 (30.17)     1:56.07 (29.86)

Event 11  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Loucks, Megan L              Jmu                       NT      24.84    9  
 2 Egbert, Rachel A             Jmu                       NT      24.98    4  
 3 Scott, Lauren K              Jmu                       NT      25.43    3  
 4 Baguchinsky, Kimberly        Jmu                       NT     x25.63  
 5 Murphy, Laura                Odu                       NT      26.06    2  
 6 Shlesinger, Laura            Odu                       NT      27.08    1  
 7 Hassell, Elizabeth           Odu                       NT      27.39  
-- Szilard, Beatrice            Odu                       NT         DQ  

Event 12  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Dunn, RJ J                   Jmu                       NT      21.33    9  
 2 Smith, Ian                   Odu                       NT      21.63    4  
 3 Julich, Brian                Odu                       NT      21.70    3  
 4 Ponting, Kurt P              Jmu                       NT      22.18    2  
 5 Rodenburg, JC C              Jmu                       NT      22.47    1  
 6 Medley, Carl                 Odu                       NT      22.72  
 7 Zacharieas, John             Odu                       NT     x24.01  
-- Stajduhar, Brian             Odu                       NT     X25.34  

Event 13  Women 200 Yard IM
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Publow, Liane                Odu                       NT    2:15.79    9  
                 29.79     1:04.78 (34.99)     1:43.42 (38.64)     2:15.79 (32.37)
 2 Sarricks, Erin P             Jmu                       NT    2:16.21    4  
                 29.90     1:04.47 (34.57)     1:45.67 (41.20)     2:16.21 (30.54)
 3 Brezinsky, Bonnie            Odu                       NT    2:16.97    3  
                 29.34     1:06.27 (36.93)     1:44.63 (38.36)     2:16.97 (32.34)
 4 Hallquist, Leslie            Odu                       NT    2:17.45    2  
                 29.40     1:05.68 (36.28)     1:46.47 (40.79)     2:17.45 (30.98)
 5 McGovern, Sherin E           Jmu                       NT    2:18.95    1  
                 30.43     1:05.07 (34.64)     1:47.00 (41.93)     2:18.95 (31.95)
 6 Jarvis, Amber M              Jmu                       NT    2:21.93  
                 30.61     1:06.69 (36.08)     1:48.13 (41.44)     2:21.93 (33.80)
 7 Bolger, Sara T               Jmu                       NT   x2:24.90  
                 30.64     1:09.25 (38.61)     1:51.23 (41.98)     2:24.90 (33.67)

Event 14  Men 200 Yard IM
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Balint, Patrick              Odu                       NT    1:54.77    9  
                 25.29       53.20 (27.91)     1:28.81 (35.61)     1:54.77 (25.96)
 2 Freitag, Brian M             Jmu                       NT    1:55.21    4  
                 25.81       55.68 (29.87)     1:28.62 (32.94)     1:55.21 (26.59)
 3 Fowler, Josh L               Jmu                       NT    1:58.80    3  
                 25.14       53.99 (28.85)     1:30.87 (36.88)     1:58.80 (27.93)
 4 Burton, Brad W               Jmu                       NT    2:01.35    2  
                 26.24       58.70 (32.46)     1:34.05 (35.35)     2:01.35 (27.30)
 5 DeNise, Micheal              Odu                       NT    2:02.45    1  
                 25.43       56.84 (31.41)     1:34.37 (37.53)     2:02.45 (28.08)
 6 Jones, Jimmy                 Odu                       NT    2:05.07  
                 26.67       59.73 (33.06)     1:35.17 (35.44)     2:05.07 (29.90)
 7 Bauman, Mark R               Jmu                       NT   x2:05.08  
                 26.95       58.98 (32.03)     1:35.06 (36.08)     2:05.08 (30.02)
 8 Brown, Ryan                  Odu                       NT   x2:07.51  
                 26.98     1:00.81 (33.83)     1:37.18 (36.37)     2:07.51 (30.33)

Event 15  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Hallquist, Leslie            Odu                       NT    2:11.80    9  
                 29.87     1:03.30 (33.43)     1:37.38 (34.08)     2:11.80 (34.42)
 2 Merritt, Erin M              Jmu                       NT    2:14.00    4  
                 29.93     1:03.37 (33.44)     1:38.09 (34.72)     2:14.00 (35.91)
 3 Lincoln, Chelsea B           Jmu                       NT    2:14.89    3  
                 30.87     1:05.17 (34.30)     1:39.56 (34.39)     2:14.89 (35.33)
 4 Cook, Susan H                Jmu                       NT    2:15.56    2  
                 30.54     1:04.14 (33.60)     1:39.54 (35.40)     2:15.56 (36.02)
 5 Rushfeldt, Lisa              Odu                       NT    2:15.95    1  
                 31.32     1:05.69 (34.37)     1:40.13 (34.44)     2:15.95 (35.82)
 6 Schoonover, Valerie E        Jmu                       NT   x2:23.99  
                 31.62     1:08.54 (36.92)     1:46.12 (37.58)     2:23.99 (37.87)

Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Tschohl, Nate                Odu                       NT    1:56.65    9  
                 26.13       56.03 (29.90)     1:26.47 (30.44)     1:56.65 (30.18)
 2 Lundgren, Martin             Odu                       NT    1:57.32    4  
                 25.99       55.30 (29.31)     1:26.33 (31.03)     1:57.32 (30.99)
 3 Burton, Brad W               Jmu                       NT    1:58.45    3  
                 26.32       56.29 (29.97)     1:27.10 (30.81)     1:58.45 (31.35)
 4 Dalton, Mitch J              Jmu                       NT    2:02.87    2  
                 27.04       57.93 (30.89)     1:30.43 (32.50)     2:02.87 (32.44)
 5 Kletz, Ryan                  Odu                       NT    2:03.78    1  
                 28.43     1:00.89 (32.46)     1:32.56 (31.67)     2:03.78 (31.22)
 6 Evans, Steven R              Jmu                       NT    2:05.09  
                 28.24     1:00.20 (31.96)     1:32.57 (32.37)     2:05.09 (32.52)
 7 Brown, Ryan                  Odu                       NT   x2:08.83  
                 28.80     1:01.00 (32.20)     1:34.53 (33.53)     2:08.83 (34.30)

Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Keel, Allison M              Jmu                       NT      52.10    9  
                 24.75       52.10 (27.35)                                        
 2 Loucks, Megan L              Jmu                       NT      54.87    4  
                 26.45       54.87 (28.42)                                        
 3 Egbert, Rachel A             Jmu                       NT      55.29    3  
                 26.78       55.29 (28.51)                                        
 4 Brezinsky, Bonnie            Odu                       NT      56.47    2  
                 27.08       56.47 (29.39)                                        
 5 Gregory, Erica               Odu                       NT      57.09    1  
                 27.01       57.09 (30.08)                                        
 6 Baguchinsky, Kimberly        Jmu                       NT     x57.87  
                 27.94       57.87 (29.93)                                        
 7 Shlesinger, Laura            Odu                       NT      58.35  
                 27.95       58.35 (30.40)                                        

Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Frisk, Patrick               Odu                       NT      47.19    9  
                 23.13       47.19 (24.06)                                        
 2 Haverty, Tyler               Odu                       NT      48.40    4  
                 24.00       48.40 (24.40)                                        
 3 Smith, Ian                   Odu                       NT      48.62    2.5
                 23.31       48.62 (25.31)                                        
 3 Dunn, RJ J                   Jmu                       NT      48.62    2.5
                 23.20       48.62 (25.42)                                        
 5 Chartier, John M             Jmu                       NT      49.30    1  
                 23.67       49.30 (25.63)                                        
 6 Rodenburg, JC C              Jmu                       NT      49.97  
                 23.90       49.97 (26.07)                                        
 7 Ericson, Andy C              Jmu                       NT     x50.44  
                 24.12       50.44 (26.32)                                        
 8 Zacharieas, John             Odu                       NT     x53.23  
                 25.64       53.23 (27.59)                                        

Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Szilard, Beatrice            Odu                       NT    2:08.67    9  
                 30.44     1:02.46 (32.02)     1:35.36 (32.90)     2:08.67 (33.31)
 2 Walters, Gailey L            Jmu                       NT    2:12.28    4  
                 30.86     1:03.64 (32.78)     1:37.82 (34.18)     2:12.28 (34.46)
 3 Bova, Sarah-Jane J           Jmu                       NT    2:13.31    3  
                 31.38     1:05.23 (33.85)     1:39.30 (34.07)     2:13.31 (34.01)
 4 Marchall, CJ J               Jmu                       NT    2:15.65    2  
                 32.00     1:06.20 (34.20)     1:41.08 (34.88)     2:15.65 (34.57)
 5 McGovern, Sherin E           Jmu                       NT   x2:21.78  
                 32.46     1:08.01 (35.55)     1:44.87 (36.86)     2:21.78 (36.91)
 6 Simlick, Danielle            Odu                       NT    2:23.87    1  
                 34.07     1:10.40 (36.33)     1:47.05 (36.65)     2:23.87 (36.82)

Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Balint, Patrick              Odu                       NT    1:50.33    9  
                 25.90       53.62 (27.72)     1:22.00 (28.38)     1:50.33 (28.33)
 2 Fowler, Josh L               Jmu                       NT    1:54.92    4  
                 26.60       55.77 (29.17)     1:25.63 (29.86)     1:54.92 (29.29)
 3 Carhart, Evan D              Jmu                       NT    2:00.37    3  
                 28.24       58.56 (30.32)     1:29.49 (30.93)     2:00.37 (30.88)
 4 Estrada, David               Odu                       NT    2:01.82    2  
                 29.18       59.59 (30.41)     1:30.57 (30.98)     2:01.82 (31.25)
 5 Ponting, Kurt P              Jmu                       NT    2:03.72    1  
                 28.49       59.76 (31.27)     1:32.37 (32.61)     2:03.72 (31.35)
 6 Smith, Bill T                Jmu                       NT   x2:24.49  
                 33.27     1:09.59 (36.32)     1:46.45 (36.86)     2:24.49 (38.04)

Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Timby, Lauren                Odu                       NT    5:07.28    9  
                 28.17       58.68 (30.51)     1:29.66 (30.98)     2:00.69 (31.03)
       2:31.78 (31.09)     3:02.87 (31.09)     3:33.53 (30.66)     4:04.89 (31.36)
       4:36.26 (31.37)     5:07.28 (31.02)                                        
 2 Schofield, Rebecca L         Jmu                       NT    5:10.26    4  
                 28.58       59.55 (30.97)     1:30.68 (31.13)     2:01.81 (31.13)
       2:32.94 (31.13)     3:04.29 (31.35)     3:35.72 (31.43)     4:07.27 (31.55)
       4:39.00 (31.73)     5:10.26 (31.26)                                        
 3 deMaris, Grace M             Jmu                       NT    5:21.32    3  
                 29.13     1:00.95 (31.82)     1:33.44 (32.49)     2:06.32 (32.88)
       2:39.00 (32.68)     3:11.63 (32.63)     3:44.36 (32.73)     4:16.79 (32.43)
       4:49.35 (32.56)     5:21.32 (31.97)                                        
 4 Hoffman, Amy                 Odu                       NT    5:23.87    2  
                 29.76     1:01.51 (31.75)     1:33.76 (32.25)     2:07.02 (33.26)
       2:40.28 (33.26)     3:13.11 (32.83)     3:46.47 (33.36)     4:19.50 (33.03)
       4:52.19 (32.69)     5:23.87 (31.68)                                        
 5 Russell, Allison M           Jmu                       NT    5:29.20    1  
                 29.74     1:02.33 (32.59)     1:35.15 (32.82)     2:07.79 (32.64)
       2:40.95 (33.16)     3:14.10 (33.15)     3:47.61 (33.51)     4:21.37 (33.76)
       4:55.41 (34.04)     5:29.20 (33.79)                                        
 6 Martinez, Nicole A           Jmu                       NT   x5:32.97  
                 30.53     1:03.54 (33.01)     1:37.24 (33.70)     2:11.43 (34.19)
       2:45.14 (33.71)     3:18.67 (33.53)     3:52.63 (33.96)     4:26.72 (34.09)
       5:00.57 (33.85)     5:32.97 (32.40)                                        
 7 Prosen, Jenny                Odu                       NT    5:33.79  
                 30.30     1:03.06 (32.76)     1:36.81 (33.75)     2:10.89 (34.08)
       2:44.58 (33.69)     3:18.81 (34.23)     3:52.81 (34.00)     4:27.02 (34.21)
       5:01.15 (34.13)     5:33.79 (32.64)                                        

Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Tschohl, Nate                Odu                       NT    4:47.69    9  
                 26.16       55.17 (29.01)     1:24.49 (29.32)     1:53.88 (29.39)
       2:23.23 (29.35)     2:52.58 (29.35)     3:22.07 (29.49)     3:51.62 (29.55)
       4:21.06 (29.44)     4:47.69 (26.63)                                        
 2 DeNise, Micheal              Odu                       NT    4:47.94    4  
                 25.65       54.61 (28.96)     1:24.13 (29.52)     1:53.89 (29.76)
       2:23.66 (29.77)     2:53.22 (29.56)     3:22.87 (29.65)     3:52.38 (29.51)
       4:21.00 (28.62)     4:47.94 (26.94)                                        
 3 Moore, Joe S                 Jmu                       NT    4:54.73    3  
                 26.91       56.02 (29.11)     1:25.67 (29.65)     1:55.52 (29.85)
       2:25.50 (29.98)     2:55.57 (30.07)     3:25.78 (30.21)     3:56.11 (30.33)
       4:26.14 (30.03)     4:54.73 (28.59)                                        
 4 Kavanagh, J                  Odu                       NT    4:56.72    2  
                 26.29       55.51 (29.22)     1:25.32 (29.81)     1:55.47 (30.15)
       2:25.19 (29.72)     2:54.58 (29.39)     3:24.92 (30.34)     3:55.26 (30.34)
       4:26.60 (31.34)     4:56.72 (30.12)                                        
 5 Dalton, Mitch J              Jmu                       NT    4:56.95    1  
                 26.10       55.50 (29.40)     1:25.01 (29.51)     1:54.93 (29.92)
       2:25.06 (30.13)     2:55.37 (30.31)     3:25.86 (30.49)     3:56.77 (30.91)
       4:27.79 (31.02)     4:56.95 (29.16)                                        
 6 Kletz, Ryan                  Odu                       NT   x5:06.35  
                 27.13       56.75 (29.62)     1:27.65 (30.90)     1:58.77 (31.12)
       2:29.89 (31.12)     3:00.71 (30.82)     3:32.02 (31.31)     4:03.45 (31.43)
       4:35.27 (31.82)     5:06.35 (31.08)                                        
 7 Smith, Bill T                Jmu                       NT    5:14.15  
                 26.22       55.87 (29.65)     1:28.01 (32.14)     2:00.64 (32.63)
       2:33.38 (32.74)     3:05.96 (32.58)     3:38.13 (32.17)     4:10.50 (32.37)
       4:42.98 (32.48)     5:14.15 (31.17)                                        
 8 Galasso, Mike A              Jmu                       NT   x5:30.99  
                 28.39     1:01.16 (32.77)     1:34.76 (33.60)     2:09.28 (34.52)
       2:43.41 (34.13)     3:17.37 (33.96)     3:51.37 (34.00)     4:24.95 (33.58)
       4:57.89 (32.94)     5:30.99 (33.10)                                        

Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Dancheck, Janel A            Jmu                       NT    2:28.42    9  
                 33.48     1:10.81 (37.33)     1:49.06 (38.25)     2:28.42 (39.36)
 2 Publow, Liane                Odu                       NT    2:33.08    4  
                 34.74     1:12.95 (38.21)     1:52.57 (39.62)     2:33.08 (40.51)
 3 Brezinsky, Bonnie            Odu                       NT    2:36.41    3  
                 36.31     1:16.65 (40.34)     1:56.21 (39.56)     2:36.41 (40.20)
 4 Jarvis, Amber M              Jmu                       NT    2:37.29    2  
                 36.40     1:17.01 (40.61)     1:57.01 (40.00)     2:37.29 (40.28)
 5 Bolger, Sara T               Jmu                       NT    2:39.24    1  
                 36.53     1:16.95 (40.42)     1:58.13 (41.18)     2:39.24 (41.11)

Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Freitag, Brian M             Jmu                       NT    2:09.42    9  
                 29.91     1:03.32 (33.41)     1:36.14 (32.82)     2:09.42 (33.28)
 2 Bauman, Mark R               Jmu                       NT    2:16.27    4  
                 30.51     1:05.92 (35.41)     1:41.06 (35.14)     2:16.27 (35.21)
 3 Evans, Steven R              Jmu                       NT    2:21.16    3  
                 32.46     1:08.24 (35.78)     1:44.86 (36.62)     2:21.16 (36.30)
-- Lundgren, Martin             Odu                       NT   X2:15.18  
                 30.22     1:04.59 (34.37)     1:39.93 (35.34)     2:15.18 (35.25)
-- Lundberg, Daniel             Odu                       NT   X2:15.83  
                 29.68     1:03.72 (34.04)     1:39.37 (35.65)     2:15.83 (36.46)
-- Brown, Ryan                  Odu                       NT   X2:22.89  
                 30.44     1:06.34 (35.90)     1:43.91 (37.57)     2:22.89 (38.98)
-- Jones, Jimmy                 Odu                       NT        XDQ  
                 32.45     1:08.41 (35.96)     1:44.30 (35.89)          DQ (36.40)

Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 Old Dominion University  'A'                           NT    3:53.05   11  
    1) Murphy, Laura                   2) Shlesinger, Laura              
    3) Gregory, Erica                  4) Hassell, Elizabeth            
                 27.90       58.00 (58.00)     1:25.43 (27.43)     1:55.72 (57.72)
       2:23.23 (27.51)     2:52.89 (57.17)     3:21.97 (29.08)   3:53.05 (1:00.16)
-- James Madison University  'A'                          NT   X3:44.27  
    1) Scott, Lauren K                 2) Loucks, Megan L                
    3) Egbert, Rachel A                4) Bova, Sarah-Jane J            
                 27.44       57.43 (57.43)     1:23.55 (26.12)     1:52.34 (54.91)
       2:18.50 (26.16)     2:47.53 (55.19)     3:14.51 (26.98)     3:44.27 (56.74)
-- James Madison University  'C'                          NT   X3:51.58  
    1) Schofield, Rebecca L            2) Schoonover, Valerie E          
    3) Cook, Susan H                   4) Lincoln, Chelsea B            
                 27.07       55.57 (55.57)     1:24.22 (28.65)   1:55.89 (1:00.32)
       2:23.25 (27.36)     2:53.17 (57.28)     3:20.86 (27.69)     3:51.58 (58.41)
-- James Madison University  'B'                          NT   X3:58.72  
    1) Sarricks, Erin P                2) Merritt, Erin M                
    3) Marchall, CJ J                  4) deMaris, Grace M              
                 27.87       57.85 (57.85)     1:26.87 (29.02)   1:58.99 (1:01.14)
       2:27.07 (28.08)     2:57.73 (58.74)     3:26.88 (29.15)   3:58.72 (1:00.99)

Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
 1 James Madison University  'A'                          NT    3:19.65   11  
    1) Dunn, RJ J                      2) Moore, Joe S                  
    3) Evans, Steven R                 4) Carhart, Evan D                
                 22.70       48.19 (48.19)     1:12.50 (24.31)     1:39.21 (51.02)
       2:02.95 (23.74)     2:29.24 (50.03)     2:52.91 (23.67)     3:19.65 (50.41)
-- Old Dominion University  'A'                           NT   X3:11.36  
    1) Smith, Ian                      2) Haverty, Tyler                
    3) Julich, Brian                   4) Frisk, Patrick                
                 22.84       46.95 (46.95)     1:09.70 (22.75)     1:34.06 (47.11)
       1:57.01 (22.95)     2:22.32 (48.26)     2:45.21 (22.89)     3:11.36 (49.04)
-- Old Dominion University  'B'                           NT   X3:25.94  
    1) Tinney, Ryan                    2) Medley, Carl                  
    3) Kavanagh, J                     4) Estrada, David                
                 24.83       51.73 (51.73)     1:16.85 (25.12)     1:43.52 (51.79)
       2:07.43 (23.91)     2:33.14 (49.62)     2:57.41 (24.27)     3:25.94 (52.80)
-- Old Dominion University  'C'                           NT        XDQ  
    1) Stajduhar, Brian                2) Clark, Brandon                
    3) Zacharieas, John                4) Noles, David                  
                 26.67       57.55 (57.55)     1:23.34 (25.79)     1:51.44 (53.89)
       2:17.34 (25.90)     2:45.54 (54.10)     3:11.22 (25.68)          DQ (54.37)

SIGN UP FOR
E-MAIL UPDATES

Advertisement
Soccer Voucher Books 2014
Stihl Soccer Classic 2014 Ad Belt
College Colors Day
Style Guide 2014
Fan Appreciation Night 2014
Tickets the Troops
Uploaded Ad
ODAF Donor Spotlight
Monarch Media