Baseball Voucher Books 2015 Holiday
Holiday Family 4-Pack
Monarch Maniacs
Taylor's Tally
Tickets for Troops
Wrestling Voucher Books 2014
Pick 5 Game Mini-Plan
BBall Season Tickets 2014-15
Swimming/Diving: Old Dominion vs. College of Charleston

 

Jan. 17, 2009

Recap

Licensed to Old Dominion University    Hy-Tek's Meet Manager 1/17/2009 01:37 PM
                       College of Charleston - 1/17/2009
                                    Results

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Old Dominion University 'A' 1:47.37 1:49.75 11 1) Barrientos, April 2) Haraldsdottir, Erla Dogg D 3) Nowak, Agata 4) Moiseeva, Liza 27.80 59.22 (31.42) 1:25.19 (25.97) 1:49.75 (24.56) 2 College of Charleston 'A' NT 1:54.42 4 1) Sayles, Megan 19 2) Shepherd, Cailtin 19 3) Hall, Morgan 21 4) Horkey, Haley 18 28.75 1:00.87 (32.12) 1:28.80 (27.93) 1:54.42 (25.62) 3 Old Dominion University 'B' NT 1:57.34 2 1) Gill, Megan 2) Sayers, Kelley 3) Gianni, Tina 4) Connolly, Catherine 32.42 1:04.15 (31.73) 1:32.69 (28.54) 1:57.34 (24.65) 4 College of Charleston 'B' NT 1:57.86 1) Davit, Catherine 20 2) Tubb, Cassie 20 3) Sweeney, Clare 18 4) Dahn, Brittany 19 30.10 1:03.26 (33.16) 1:32.28 (29.02) 1:57.86 (25.58)

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Old Dominion University 'A' 1:35.27 1:37.32 11 1) Ramkvist, Kristian 2) Arnason, Arni M 3) Pastore, Vince 4) Gangwer, Chad 25.40 51.46 (26.06) 1:15.66 (24.20) 1:37.32 (21.66) 2 College of Charleston 'A' NT 1:37.33 4 1) Rogers, Chris 20 2) Buchanan, Randy 21 3) Greer, Greg 20 4) Reynolds, Brantley 18 25.50 51.52 (26.02) 1:15.30 (23.78) 1:37.33 (22.03) 3 Old Dominion University 'B' NT 1:39.21 2 1) Lundberg, Johan 2) Kinas, Josh 3) Doordan, Eric 4) Daniels, Tim 25.87 53.48 (27.61) 1:17.54 (24.06) 1:39.21 (21.67) 4 College of Charleston 'B' NT 1:42.21 1) Winkler, Sam 20 2) Jones, Patrick 19 3) Gorin, Dmitriy 19 4) Parrish, Preston 26.56 56.26 (29.70) 1:20.33 (24.07) 1:42.21 (21.88) 5 College of Charleston 'C' NT 1:45.91 1) Mangano, Jeff 20 2) McFadden, Joshua 20 3) Gerland, Andrew 19 4) Scibal, Stephen 22 27.43 57.63 (30.20) 1:22.90 (25.27) 1:45.91 (23.01)

Event 3 Girls 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gardocki, Sara 19 Cougars NT 10:30.40 9 29.13 1:00.60 (31.47) 1:32.31 (31.71) 2:04.11 (31.80) 2:35.75 (31.64) 3:07.62 (31.87) 3:39.52 (31.90) 4:11.34 (31.82) 4:43.37 (32.03) 5:15.29 (31.92) 5:46.67 (31.38) 6:17.96 (31.29) 6:49.55 (31.59) 7:20.98 (31.43) 7:52.58 (31.60) 8:24.21 (31.63) 8:56.03 (31.82) 9:27.83 (31.80) 9:59.26 (31.43) 10:30.40 (31.14) 2 Larsson, Caroline ODU 10:36.31 10:37.45 4 29.47 1:00.84 (31.37) 1:32.61 (31.77) 2:04.31 (31.70) 2:36.17 (31.86) 3:07.94 (31.77) 3:39.89 (31.95) 4:11.76 (31.87) 4:43.57 (31.81) 5:15.51 (31.94) 5:47.31 (31.80) 6:19.07 (31.76) 6:51.11 (32.04) 7:23.40 (32.29) 7:55.77 (32.37) 8:28.28 (32.51) 9:00.92 (32.64) 9:33.41 (32.49) 10:06.20 (32.79) 10:37.45 (31.25) 3 North, Kelli J ODU 1:56.96 10:52.41 3 29.71 1:01.41 (31.70) 1:33.41 (32.00) 2:05.66 (32.25) 2:38.16 (32.50) 3:10.63 (32.47) 3:43.28 (32.65) 4:15.75 (32.47) 4:48.67 (32.92) 5:21.19 (32.52) 5:53.78 (32.59) 6:26.80 (33.02) 6:59.75 (32.95) 7:32.82 (33.07) 8:06.11 (33.29) 8:39.40 (33.29) 9:12.98 (33.58) 9:46.42 (33.44) 10:19.67 (33.25) 10:52.41 (32.74) 4 Teres, Ally ODU NT 11:14.29 2 29.93 1:02.08 (32.15) 1:35.12 (33.04) 2:08.33 (33.21) 2:41.69 (33.36) 3:15.42 (33.73) 3:49.30 (33.88) 4:23.17 (33.87) 4:57.06 (33.89) 5:31.26 (34.20) 6:05.44 (34.18) 6:39.51 (34.07) 7:13.90 (34.39) 7:48.17 (34.27) 8:22.86 (34.69) 8:57.18 (34.32) 9:31.71 (34.53) 10:06.28 (34.57) 10:40.51 (34.23) 11:14.29 (33.78)

Event 4 Boys 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Sherrier, Matthew 19 Cougars NT 9:45.79 9 27.77 57.67 (29.90) 1:27.92 (30.25) 1:57.94 (30.02) 2:27.94 (30.00) 2:58.00 (30.06) 3:28.19 (30.19) 3:57.91 (29.72) 4:27.65 (29.74) 4:57.51 (29.86) 5:27.32 (29.81) 5:57.18 (29.86) 6:26.84 (29.66) 6:56.32 (29.48) 7:25.43 (29.11) 7:54.67 (29.24) 8:23.76 (29.09) 8:52.47 (28.71) 9:20.28 (27.81) 9:45.79 (25.51) 2 Bird, Greg ODU NT 9:47.45 4 28.07 57.96 (29.89) 1:27.92 (29.96) 1:57.71 (29.79) 2:27.18 (29.47) 2:57.28 (30.10) 3:27.39 (30.11) 3:57.35 (29.96) 4:27.49 (30.14) 4:57.24 (29.75) 5:26.61 (29.37) 5:56.20 (29.59) 6:25.83 (29.63) 6:55.28 (29.45) 7:24.84 (29.56) 7:54.12 (29.28) 8:22.91 (28.79) 8:51.95 (29.04) 9:20.53 (28.58) 9:47.45 (26.92) 3 Hagg, Kris ODU 1:51.23 10:00.99 3 27.42 57.30 (29.88) 1:27.18 (29.88) 1:57.17 (29.99) 2:27.18 (30.01) 2:57.27 (30.09) 3:27.26 (29.99) 3:57.30 (30.04) 4:27.30 (30.00) 4:57.56 (30.26) 5:27.41 (29.85) 5:57.41 (30.00) 6:27.29 (29.88) 6:57.38 (30.09) 7:27.54 (30.16) 7:58.33 (30.79) 8:29.43 (31.10) 9:00.48 (31.05) 9:31.38 (30.90) 10:00.99 (29.61) 4 Gorin, Dmitriy 19 Cougars NT 10:01.86 2 27.31 56.79 (29.48) 1:26.59 (29.80) 1:56.62 (30.03) 2:26.99 (30.37) 2:57.37 (30.38) 3:27.68 (30.31) 3:58.13 (30.45) 4:28.76 (30.63) 4:59.20 (30.44) 5:29.88 (30.68) 6:00.41 (30.53) 6:30.80 (30.39) 7:01.45 (30.65) 7:32.63 (31.18) 8:03.38 (30.75) 8:33.65 (30.27) 9:03.81 (30.16) 9:33.90 (30.09) 10:01.86 (27.96) 5 Clauss, Warren 19 Cougars NT 10:20.96 1 28.00 58.85 (30.85) 1:30.39 (31.54) 2:01.91 (31.52) 2:33.39 (31.48) 3:04.83 (31.44) 3:36.28 (31.45) 4:07.62 (31.34) 4:39.24 (31.62) 5:11.01 (31.77) 5:42.77 (31.76) 6:14.18 (31.41) 6:45.63 (31.45) 7:17.00 (31.37) 7:48.32 (31.32) 8:19.73 (31.41) 8:51.00 (31.27) 9:21.70 (30.70) 9:52.02 (30.32) 10:20.96 (28.94)

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Moiseeva, Liza ODU 1:54.84 1:56.31 9 26.85 56.32 (29.47) 1:26.27 (29.95) 1:56.31 (30.04) 2 Forbes, Emma ODU 1:55.09 1:59.57 4 27.84 58.63 (30.79) 1:29.47 (30.84) 1:59.57 (30.10) 3 Montagnet, Chase 21 Cougars NT 2:00.97 3 28.36 59.44 (31.08) 1:30.59 (31.15) 2:00.97 (30.38) 4 Johnson, Lauren ODU 1:57.19 2:01.39 2 28.47 58.87 (30.40) 1:30.38 (31.51) 2:01.39 (31.01) 5 Brichler, Laura 20 Cougars NT 2:01.66 1 28.19 59.06 (30.87) 1:30.34 (31.28) 2:01.66 (31.32) 6 Teres, Ally ODU 2:02.40 2:02.76 28.99 59.86 (30.87) 1:31.33 (31.47) 2:02.76 (31.43) 7 Dahn, Brittany 19 Cougars NT 2:03.46 28.64 59.86 (31.22) 1:31.63 (31.77) 2:03.46 (31.83)

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Ramkvist, Mikeal ODU 1:45.21 1:44.53 9 24.60 51.22 (26.62) 1:17.40 (26.18) 1:44.53 (27.13) 2 Ramkvist, Mikael ODU 1:45.21 1:45.82 4 24.56 51.03 (26.47) 1:18.12 (27.09) 1:45.82 (27.70) 3 Lietzow, Chris 22 Cougars NT 1:49.82 3 25.16 52.73 (27.57) 1:20.96 (28.23) 1:49.82 (28.86) 4 Bird, Greg ODU 1:43.81 1:51.45 2 26.10 54.47 (28.37) 1:23.13 (28.66) 1:51.45 (28.32)

Event 7 Women 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Barrientos, April ODU 57.32 58.89 9 28.30 58.89 (30.59) 2 Sayles, Megan 19 Cougars NT 1:01.75 4 29.64 1:01.75 (32.11) 3 Davit, Catherine 20 Cougars NT 1:06.00 3 31.41 1:06.00 (34.59) 4 Hom, Molly ODU NT 1:08.36 2 33.79 1:08.36 (34.57)

Event 8 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Mangano, Jeff 20 Cougars NT 52.86 9 26.04 52.86 (26.82) 2 Shults, Will ODU 57.77 53.33 4 26.47 53.33 (26.86) 3 Brett, Austin ODU 55.23 56.65 3 27.35 56.65 (29.30) 4 Rogers, Chris 20 Cougars NT 56.68 2 27.27 56.68 (29.41) 5 Silverstein, Ben 19 Cougars NT 56.88 1 27.29 56.88 (29.59) 6 Ramkvist, Kristian ODU 53.33 59.82 28.81 59.82 (31.01) 7 Parrish, Preston Cougars NT 1:00.15 28.91 1:00.15 (31.24)

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Haraldsdottir, Erla Dogg ODU 1:03.24 1:07.50 9 31.96 1:07.50 (35.54) 2 Sargent, Jennifer ODU 1:06.68 1:08.05 4 32.28 1:08.05 (35.77) 3 Sayers, Kelley ODU 1:06.99 1:09.36 3 32.72 1:09.36 (36.64) 4 Fiskus, Lauren ODU 1:08.68 1:09.83 2 33.57 1:09.83 (36.26) 5 Nold, Ally ODU 1:10.33 1:10.84 1 33.41 1:10.84 (37.43) 6 Shepherd, Cailtin 19 Cougars NT 1:11.07 33.19 1:11.07 (37.88) 7 Tubb, Cassie 20 Cougars NT 1:12.00 33.47 1:12.00 (38.53) 8 Gill, Megan ODU 1:11.06 1:12.53 34.79 1:12.53 (37.74) 9 Cogswell, Kalyn 18 Cougars NT 1:13.53 34.36 1:13.53 (39.17) 10 Coyne, April 19 Cougars NT 1:13.83 34.98 1:13.83 (38.85)

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Arnason, Arni M ODU 54.57 56.57 9 26.72 56.57 (29.85) 2 Buchanan, Randy 21 Cougars NT 57.78 4 27.04 57.78 (30.74) 3 Kinas, Josh ODU 58.56 58.77 3 28.04 58.77 (30.73) 4 Reynolds, Brantley 18 Cougars NT 1:03.13 2 29.30 1:03.13 (33.83) 5 Daniels, Tim ODU 1:00.74 1:03.48 1 29.88 1:03.48 (33.60) 6 Winkler, Sam 20 Cougars NT 1:04.28 30.25 1:04.28 (34.03) 7 Sica, Corey ODU 1:03.58 1:04.70 30.36 1:04.70 (34.34) 8 McFadden, Joshua 20 Cougars NT 1:07.66 32.06 1:07.66 (35.60)

Event 11 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gianni, Tina ODU 2:09.94 2:10.54 9 29.03 1:02.19 (33.16) 1:36.61 (34.42) 2:10.54 (33.93) 2 Stiles, Maddie ODU 2:09.10 2:12.00 4 30.00 1:03.62 (33.62) 1:38.00 (34.38) 2:12.00 (34.00) 3 Sweeney, Clare 18 Cougars NT 2:15.54 3 29.50 1:03.29 (33.79) 1:39.22 (35.93) 2:15.54 (36.32) 4 Nowak, Agata ODU 2:07.72 2:17.50 2 30.32 1:04.61 (34.29) 1:40.77 (36.16) 2:17.50 (36.73)

Event 12 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gallagher, Daniel ODU 1:54.94 1:58.24 9 26.62 56.82 (30.20) 1:26.99 (30.17) 1:58.24 (31.25) 2 Greer, Greg 20 Cougars NT 2:00.34 4 27.24 58.60 (31.36) 1:29.62 (31.02) 2:00.34 (30.72) 3 Gerland, Andrew 19 Cougars NT 2:00.50 3 26.97 57.88 (30.91) 1:28.78 (30.90) 2:00.50 (31.72) 4 Clauss, Arthur 19 Cougars NT 2:04.41 2 27.75 59.15 (31.40) 1:32.02 (32.87) 2:04.41 (32.39) 5 Russell, Bryan B ODU NT 2:04.81 1 27.40 58.58 (31.18) 1:31.45 (32.87) 2:04.81 (33.36) 6 Plummer, Chris ODU NT 2:07.38 28.32 1:00.07 (31.75) 1:33.30 (33.23) 2:07.38 (34.08)

Event 13 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Johnson, Lauren ODU 25.73 25.45 6.5 1 Moiseeva, Liza ODU 24.65 25.45 6.5 3 Hall, Morgan 21 Cougars NT 26.27 3 4 Connolly, Catherine ODU 25.20 26.49 2 5 Watson, Robbin 20 Cougars NT 26.62 1 6 Clark, Bailey 20 Cougars NT 27.85

Event 14 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Loccisano, Steven ODU 21.66 21.93 9 2 Jones, Patrick 19 Cougars NT 22.12 4 3 Lundberg, Johan ODU 22.00 22.29 3 4 Gangwer, Chad ODU 21.77 22.32 2 5 Doordan, Eric ODU 22.27 22.41 1 6 Parrish, Preston Cougars NT 22.79 7 Frye, Sean ODU 22.93 23.05 8 Scibal, Stephen 22 Cougars NT 23.40

Event 15 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Maschi, Alyssa 18 Cougars NT 158.32 9 2 Moore, Jasmine ODU 229.85 152.77 4 3 Hood, Megan 19 Cougars NT 145.25 3 4 Thompson, Kelsey ODU 211.80 142.72 2 5 MacGillavray, Susie 20 Cougars NT 129.67 1 6 Boyer, Ashley ODU 125.05 110.25

Event 16 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Stickl, Peter ODU 256.55 160.87 9 2 Scorupa, David ODU 252.05 152.40 4 3 Jankowski, Jeffrey 20 Cougars NT 135.75 3 4 Curry, Ray ODU 206.45 121.80 2 5 Toopes, Jordan 21 Cougars NT 118.20 1

Event 17 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Moiseeva, Liza ODU 53.31 54.55 9 26.51 54.55 (28.04) 2 Connolly, Catherine ODU 54.51 55.15 4 27.10 55.15 (28.05) 3 Forbes, Emma ODU 53.81 55.27 3 26.96 55.27 (28.31) 4 Johnson, Lauren ODU 55.57 55.82 2 26.97 55.82 (28.85) 5 Horkey, Haley 18 Cougars NT 56.17 1 27.49 56.17 (28.68) 6 Dahn, Brittany 19 Cougars NT 56.60 27.30 56.60 (29.30) 7 Davit, Catherine 20 Cougars NT 56.94 27.40 56.94 (29.54) 8 Watson, Robbin 20 Cougars NT 57.72 27.66 57.72 (30.06)

Event 18 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Loccisano, Steven ODU 46.66 47.22 9 23.20 47.22 (24.02) 2 Gangwer, Chad ODU 47.43 47.98 4 23.32 47.98 (24.66) 3 Sherrier, Matthew 19 Cougars NT 48.30 3 23.61 48.30 (24.69) 4 Hagg, Kris ODU 49.42 49.00 2 23.66 49.00 (25.34) 5 Daniels, Tim ODU 47.96 49.12 1 23.64 49.12 (25.48) 6 Clauss, Warren 19 Cougars NT 49.91 24.05 49.91 (25.86) 7 Bird, Greg ODU NT 50.00 24.36 50.00 (25.64) 8 Reynolds, Brantley 18 Cougars NT 50.72 24.46 50.72 (26.26) 9 Silverstein, Ben 19 Cougars NT 53.47 25.77 53.47 (27.70)

Event 19 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Barrientos, April ODU 2:05.17 2:08.42 9 30.59 1:03.16 (32.57) 1:35.46 (32.30) 2:08.42 (32.96) 2 Sayles, Megan 19 Cougars NT 2:13.16 4 30.81 1:04.06 (33.25) 1:37.99 (33.93) 2:13.16 (35.17) 3 Sweeney, Clare 18 Cougars NT 2:19.35 3 32.39 1:07.78 (35.39) 1:43.77 (35.99) 2:19.35 (35.58) 4 Hom, Molly ODU NT 2:23.78 2 34.23 1:10.20 (35.97) 1:47.20 (37.00) 2:23.78 (36.58)

Event 20 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Ramkvist, Mikael ODU 1:51.63 1:55.66 9 27.46 55.82 (28.36) 1:25.31 (29.49) 1:55.66 (30.35) 2 Rogers, Chris 20 Cougars NT 1:58.00 4 27.84 58.10 (30.26) 1:28.79 (30.69) 1:58.00 (29.21) 3 Lietzow, Chris 22 Cougars NT 1:58.81 3 28.77 59.14 (30.37) 1:29.12 (29.98) 1:58.81 (29.69) 4 Russell, Bryan B ODU NT 2:00.90 2 29.17 59.91 (30.74) 1:30.94 (31.03) 2:00.90 (29.96) 5 Gallagher, Daniel ODU 1:56.24 2:01.41 1 28.48 59.13 (30.65) 1:29.89 (30.76) 2:01.41 (31.52) 6 Brett, Austin ODU 2:01.30 2:02.43 29.06 1:00.22 (31.16) 1:31.81 (31.59) 2:02.43 (30.62) 7 Mangano, Jeff 20 Cougars NT 2:06.29 29.30 1:00.88 (31.58) 1:33.31 (32.43) 2:06.29 (32.98) 8 Parrish, Preston Cougars NT 2:09.37 30.74 1:03.41 (32.67) 1:36.52 (33.11) 2:09.37 (32.85)

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Haraldsdottir, Erla Dogg ODU 2:21.32 2:24.67 9 32.43 1:08.81 (36.38) 1:46.53 (37.72) 2:24.67 (38.14) 2 Sargent, Jennifer ODU 2:23.02 2:27.51 4 33.68 1:11.21 (37.53) 1:48.97 (37.76) 2:27.51 (38.54) 3 Sayers, Kelley ODU 2:28.35 2:27.96 3 34.03 1:11.35 (37.32) 1:49.64 (38.29) 2:27.96 (38.32) 4 Fiskus, Lauren ODU 2:25.92 2:29.03 2 34.35 1:11.96 (37.61) 1:50.10 (38.14) 2:29.03 (38.93) 5 Gill, Megan ODU 2:30.42 2:33.22 1 35.55 1:13.86 (38.31) 1:54.34 (40.48) 2:33.22 (38.88) 6 Shepherd, Cailtin 19 Cougars NT 2:34.77 35.69 1:15.45 (39.76) 1:54.26 (38.81) 2:34.77 (40.51) 7 Tubb, Cassie 20 Cougars NT 2:34.87 34.72 1:14.09 (39.37) 1:54.70 (40.61) 2:34.87 (40.17) 8 Nold, Ally ODU 2:33.14 2:35.32 34.88 1:14.08 (39.20) 1:54.85 (40.77) 2:35.32 (40.47) 9 Coyne, April 19 Cougars NT 2:38.52 36.28 1:16.27 (39.99) 1:57.04 (40.77) 2:38.52 (41.48) 10 Cogswell, Kalyn 18 Cougars NT 2:42.72 36.85 1:17.91 (41.06) 2:00.33 (42.42) 2:42.72 (42.39)

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Arnason, Arni M ODU 2:01.51 2:06.14 9 28.17 1:00.13 (31.96) 1:33.37 (33.24) 2:06.14 (32.77) 2 Buchanan, Randy 21 Cougars NT 2:10.27 4 29.13 1:02.23 (33.10) 1:35.56 (33.33) 2:10.27 (34.71) 3 Brooks, Phil ODU 2:09.96 2:13.22 3 29.56 1:02.67 (33.11) 1:37.55 (34.88) 2:13.22 (35.67) 4 Lundberg, Johan ODU NT 2:15.89 2 30.14 1:04.10 (33.96) 1:39.76 (35.66) 2:15.89 (36.13) 5 Sica, Corey ODU 2:17.78 2:21.32 1 32.17 1:08.87 (36.70) 1:45.54 (36.67) 2:21.32 (35.78) 6 Scibal, Stephen 22 Cougars NT 2:22.24 32.20 1:08.43 (36.23) 1:44.98 (36.55) 2:22.24 (37.26) 7 Winkler, Sam 20 Cougars NT 2:22.68 31.38 1:07.11 (35.73) 1:44.35 (37.24) 2:22.68 (38.33) 8 McFadden, Joshua 20 Cougars NT 2:33.82 34.15 1:13.22 (39.07) 1:52.89 (39.67) 2:33.82 (40.93)

Event 23 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gardocki, Sara 19 Cougars NT 5:09.45 9 28.70 59.94 (31.24) 1:31.68 (31.74) 2:03.30 (31.62) 2:34.96 (31.66) 3:06.46 (31.50) 3:37.85 (31.39) 4:08.89 (31.04) 4:39.90 (31.01) 5:09.45 (29.55) 2 Montagnet, Chase 21 Cougars NT 5:19.49 4 29.54 1:01.21 (31.67) 1:33.34 (32.13) 2:05.64 (32.30) 2:38.11 (32.47) 3:10.41 (32.30) 3:43.06 (32.65) 4:15.63 (32.57) 4:48.29 (32.66) 5:19.49 (31.20) 3 Brichler, Laura 20 Cougars NT 5:26.50 3 30.06 1:02.95 (32.89) 1:36.40 (33.45) 2:10.19 (33.79) 2:43.45 (33.26) 3:16.84 (33.39) 3:49.95 (33.11) 4:22.46 (32.51) 4:54.94 (32.48) 5:26.50 (31.56) -- Teres, Ally ODU 5:22.84 X5:08.26 28.85 59.94 (31.09) 1:31.37 (31.43) 2:02.38 (31.01) 2:33.74 (31.36) 3:05.33 (31.59) 3:36.61 (31.28) 4:07.83 (31.22) 4:38.71 (30.88) 5:08.26 (29.55) -- North, Kelli J ODU 5:12.75 X5:15.73 28.77 59.74 (30.97) 1:31.25 (31.51) 2:02.89 (31.64) 2:34.55 (31.66) 3:06.67 (32.12) 3:38.97 (32.30) 4:11.42 (32.45) 4:43.89 (32.47) 5:15.73 (31.84) -- Larsson, Caroline ODU 5:09.60 X5:29.63 30.05 1:02.23 (32.18) 1:35.17 (32.94) 2:08.49 (33.32) 2:41.92 (33.43) 3:15.43 (33.51) 3:49.23 (33.80) 4:23.02 (33.79) 4:56.56 (33.54) 5:29.63 (33.07)

Event 24 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Sherrier, Matthew 19 Cougars NT 4:47.92 9 27.26 56.70 (29.44) 1:26.40 (29.70) 1:56.59 (30.19) 2:26.44 (29.85) 2:55.98 (29.54) 3:24.79 (28.81) 3:53.26 (28.47) 4:21.01 (27.75) 4:47.92 (26.91) 2 Hagg, Kris ODU NT 4:49.56 4 27.35 57.15 (29.80) 1:26.77 (29.62) 1:56.71 (29.94) 2:26.19 (29.48) 2:55.17 (28.98) 3:24.06 (28.89) 3:53.47 (29.41) 4:22.09 (28.62) 4:49.56 (27.47) 3 Bird, Greg ODU NT 4:51.77 3 27.81 57.88 (30.07) 1:27.89 (30.01) 1:58.09 (30.20) 2:28.22 (30.13) 2:57.78 (29.56) 3:26.44 (28.66) 3:55.80 (29.36) 4:24.29 (28.49) 4:51.77 (27.48) 4 Gorin, Dmitriy 19 Cougars NT 4:52.66 2 27.15 56.50 (29.35) 1:25.74 (29.24) 1:55.55 (29.81) 2:25.07 (29.52) 2:54.98 (29.91) 3:25.06 (30.08) 3:54.76 (29.70) 4:24.67 (29.91) 4:52.66 (27.99) 5 Clauss, Warren 19 Cougars NT 4:52.75 1 27.01 56.56 (29.55) 1:26.69 (30.13) 1:57.14 (30.45) 2:27.29 (30.15) 2:56.81 (29.52) 3:26.26 (29.45) 3:56.03 (29.77) 4:25.19 (29.16) 4:52.75 (27.56) 6 Plummer, Chris ODU 4:49.35 5:00.08 27.46 57.02 (29.56) 1:27.39 (30.37) 1:57.46 (30.07) 2:28.01 (30.55) 2:58.53 (30.52) 3:28.60 (30.07) 3:59.27 (30.67) 4:30.12 (30.85) 5:00.08 (29.96)

Event 25 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Nowak, Agata ODU 56.65 58.10 9 27.17 58.10 (30.93) 2 Sayles, Megan 19 Cougars NT 1:00.66 4 28.36 1:00.66 (32.30) 3 Stiles, Maddie ODU 59.63 1:01.60 3 29.23 1:01.60 (32.37) 4 Hall, Morgan 21 Cougars NT 1:01.68 2 28.63 1:01.68 (33.05) 5 Sweeney, Clare 18 Cougars NT 1:02.93 1 29.78 1:02.93 (33.15) 6 Gianni, Tina ODU 1:00.25 1:03.86 29.68 1:03.86 (34.18) 7 Clark, Bailey 20 Cougars NT 1:10.32 32.16 1:10.32 (38.16)

Event 26 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Greer, Greg 20 Cougars NT 52.87 9 24.81 52.87 (28.06) 2 Doordan, Eric ODU 52.70 53.43 4 25.00 53.43 (28.43) 3 Kinas, Josh ODU 53.28 53.58 3 25.24 53.58 (28.34) 4 Jones, Patrick 19 Cougars NT 53.71 2 25.05 53.71 (28.66) 5 Ramkvist, Kristian ODU NT 53.90 1 24.88 53.90 (29.02) 6 Gerland, Andrew 19 Cougars NT 54.17 25.12 54.17 (29.05) 7 Pastore, Vince ODU 52.62 55.39 24.90 55.39 (30.49) 8 Frye, Sean ODU 55.08 55.80 26.92 55.80 (28.88) 9 Shults, Will ODU 56.00 55.99 26.27 55.99 (29.72)

Event 27 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Moore, Jasmine ODU NT 236.02 9 2 Thompson, Kelsey ODU NT 224.92 4 3 Maschi, Alyssa 18 Cougars NT 190.72 3 4 MacGillavray, Susie 20 Cougars NT 171.82 2 5 Hood, Megan 19 Cougars NT 168.60 1 6 Boyer, Ashley ODU NT 101.95

Event 28 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Stickl, Peter ODU NT 254.10 9 2 Scorupa, David ODU NT 253.72 4 3 Curry, Ray ODU NT 175.12 3 4 Jankowski, Jeffrey 20 Cougars NT 147.45 2 5 Toopes, Jordan 21 Cougars NT 137.17 1

Event 29 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Coyne, April 19 Cougars NT 2:18.72 9 30.41 1:06.64 (36.23) 1:46.31 (39.67) 2:18.72 (32.41) 2 Cogswell, Kalyn 18 Cougars NT 2:23.37 4 31.74 1:09.48 (37.74) 1:50.03 (40.55) 2:23.37 (33.34) -- Haraldsdottir, Erla Dogg ODU 2:06.60 X2:13.72 28.90 1:03.54 (34.64) 1:41.32 (37.78) 2:13.72 (32.40) -- Stiles, Maddie ODU 2:11.37 X2:15.40 29.89 1:05.12 (35.23) 1:44.89 (39.77) 2:15.40 (30.51) -- Gianni, Tina ODU 2:17.08 X2:16.88 29.61 1:04.83 (35.22) 1:44.57 (39.74) 2:16.88 (32.31) -- Gill, Megan ODU 2:19.46 X2:19.57 31.01 1:07.48 (36.47) 1:46.46 (38.98) 2:19.57 (33.11)

Event 30 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Buchanan, Randy 21 Cougars NT 1:55.73 9 25.13 54.60 (29.47) 1:27.84 (33.24) 1:55.73 (27.89) 2 Kinas, Josh ODU 1:55.30 1:58.34 4 25.52 56.12 (30.60) 1:29.72 (33.60) 1:58.34 (28.62) 3 Brooks, Phil ODU 1:59.38 2:01.78 3 26.84 58.46 (31.62) 1:32.71 (34.25) 2:01.78 (29.07) 4 Lundberg, Johan ODU 1:58.49 2:03.03 2 25.84 57.75 (31.91) 1:34.23 (36.48) 2:03.03 (28.80) 5 Russell, Bryan B ODU 1:58.84 2:04.12 1 27.80 59.18 (31.38) 1:35.71 (36.53) 2:04.12 (28.41) 6 Winkler, Sam 20 Cougars NT 2:04.44 26.99 59.56 (32.57) 1:36.47 (36.91) 2:04.44 (27.97) 7 Lietzow, Chris 22 Cougars NT 2:04.63 26.73 58.22 (31.49) 1:34.96 (36.74) 2:04.63 (29.67) 8 Clauss, Arthur 19 Cougars NT 2:06.17 26.83 59.70 (32.87) 1:37.56 (37.86) 2:06.17 (28.61)

Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 College of Charleston 'A' NT 1:42.95 11 1) Hall, Morgan 21 2) Brichler, Laura 20 3) Horkey, Haley 18 4) Dahn, Brittany 19 26.18 51.47 (25.29) 1:17.29 (25.82) 1:42.95 (25.66) 2 College of Charleston 'B' NT 1:48.36 4 1) Shepherd, Cailtin 19 2) Clark, Bailey 20 3) Davit, Catherine 20 4) Watson, Robbin 20 27.00 54.93 (27.93) 1:20.96 (26.03) 1:48.36 (27.40) -- Old Dominion University 'A' 1:38.80 X1:39.78 1) Barrientos, April 2) Forbes, Emma 3) Connolly, Catherine 4) Nowak, Agata 25.26 50.19 (24.93) 1:15.20 (25.01) 1:39.78 (24.58) -- Old Dominion University 'B' NT X1:42.71 1) North, Kelli J 2) Johnson, Lauren 3) Stiles, Maddie 4) Sargent, Jennifer 25.99 51.43 (25.44) 1:17.25 (25.82) 1:42.71 (25.46)

Event 32 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Old Dominion University 'A' 1:26.14 1:25.72 11 1) Arnason, Arni M 2) Gangwer, Chad 3) Ramkvist, Mikael 4) Daniels, Tim 21.05 42.59 (21.54) 1:04.34 (21.75) 1:25.72 (21.38) 2 College of Charleston 'A' NT 1:28.82 4 1) Reynolds, Brantley 18 2) Lietzow, Chris 22 3) Sherrier, Matthew 19 4) Jones, Patrick 19 22.88 44.81 (21.93) 1:07.23 (22.42) 1:28.82 (21.59) 3 Old Dominion University 'B' NT 1:29.25 2 1) Bird, Greg 2) Hagg, Kris 3) Loccisano, Steven 4) Ramkvist, Kristian 22.89 45.55 (22.66) 1:06.95 (21.40) 1:29.25 (22.30) 4 College of Charleston 'B' NT 1:30.13 1) Gorin, Dmitriy 19 2) Clauss, Arthur 19 3) Clauss, Warren 19 4) Greer, Greg 20 22.51 45.56 (23.05) 1:07.97 (22.41) 1:30.13 (22.16) 5 College of Charleston 'C' NT 1:32.13 1) Mangano, Jeff 20 2) Gerland, Andrew 19 3) Rogers, Chris 20 4) Scibal, Stephen 22 24.07 47.23 (23.16) 1:09.38 (22.15) 1:32.13 (22.75) 6 Old Dominion University 'C' NT 1:34.37 1) Brett, Austin 2) Frye, Sean 3) Sica, Corey 4) Shults, Will 23.38 46.41 (23.03) 1:09.87 (23.46) 1:34.37 (24.50)

Holiday Family 4-Pack
Pick 5 Game Mini-Plan
Baseball Voucher Book Holiday 2015
BBall Season Tickets 2014-15
Wrestling Voucher Books 2014-15
Tickets the Troops
ODAF Donor Spotlight
Monarch Media