Monarch Maniacs
Fan Appreciation Night 2014
Ladies Night
Soccer Voucher Books 2014
Football Style Guide 2014
Tickets for Troops


Recap

Licensed to East Carolina Univ. Swimming
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/15/2011 03:53 PM
                         16 Event ECUv ODU - 1/15/2011                         
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 East Carolina Swimming & Divin-NC  'A'                 NT    1:46.01   11  
     1) Gibas, Anna C 19                2) Harper, Stephanie R 21         
     3) Favoreto, Natalia C 21          4) Stewart, Jenna M 21            
       27.21    29.88    25.79    23.13                                    
  2 Old Dominion University  'A'                      1:38.12    1:48.48    4  
     1) Barrientos, April A 21          2) Nold, Allyson                  
     3) Ekstrand, Malin                 4) Forbes, Emma C 20              
       27.12    31.49    25.53    24.34                                    
  3 East Carolina Swimming & Divin-NC  'B'                 NT    1:50.59    2  
     1) Francis, Kylie N 21             2) Giese, Kristen B 20            
     3) Hess, Pamela M 19               4) Gaskill, Kali E 20             
       28.00    30.78    26.85    24.96                                    
  4 Old Dominion University  'B'                           NT    1:52.63  
     1) Rasleigh, Kimberly              2) Fiskus, Lauren                 
     3) Luchsinger, Ashley N 19         4) Stiles, Madeline               
       28.83    32.19    26.56    25.05                                    
  5 Old Dominion University  'C'                           NT   x1:53.50  
     1) Huggin, Elizabeth               2) Huther, Alicia                 
     3) Lundberg, Kristina              4) McLaren, Sara H 19             
       28.66    32.17    27.26    25.41                                    
  6 East Carolina Swimming & Divin-NC  'D'                 NT   x1:53.94  
     1) Hughes, Stephanie A 20          2) Brinkley, Jessica C 20         
     3) Simon, Becky R 18               4) Wayne, Anna E 20               
       29.77    30.59    32.05    21.53                                    
  7 East Carolina Swimming & Divin-NC  'C'                 NT   x1:54.61  
     1) O'Toole, Heather M 19           2) Harris, Courtney A 21          
     3) Lee, Hannah K 19                4) Minney, Mercedes J 22          
       29.32    32.00    27.65    25.64                                    
  8 Old Dominion University  'D'                           NT   x1:57.43  
     1) Canty, Christine                2) Palermo, Maryrose              
     3) Tate, Whitney                   4) Lauer, Kristen                 
       30.66    32.37    28.30    26.10                                    
 
Event 3  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Old Dominion University  'A'                      1:30.36    1:33.26   11  
     1) Ramkvist, Mikael                2) Arnason, Arni M 23             
     3) Jonnson, BirkirMar              4) Hoxha, Sidni                   
       24.56    25.42    22.73    20.55                                    
  2 East Carolina Swimming & Divin-NC  'A'                 NT    1:36.39    4  
     1) Kiraly, Attila 20               2) Ryan, Tommy J 21               
     3) Flanagan, JD D 20               4) Bobsin, Geoffrey W 19          
       25.58    26.61    23.12    21.08                                    
  3 East Carolina Swimming & Divin-NC  'B'                 NT    1:37.26    2  
     1) Sandler, Roman A 22             2) Stauder, Travis K 20           
     3) Haigwood, Turner W 19           4) Quarles, Will G 19             
       25.05    26.53    23.50    22.18                                    
  4 Old Dominion University  'B'                           NT    1:37.71  
     1) Crockett, Drew                  2) Kinas, Joshua                  
     3) Doordan, Eric R 21              4) Morio, Matt                    
       25.42    26.47    23.91    21.91                                    
  5 East Carolina Swimming & Divin-NC  'C'                 NT   x1:40.54  
     1) Francis, Alec R 19              2) Sisler, Ben P 22               
     3) Wittenauer, Chase H 19          4) Saylors, Rhett M 21            
       25.72    28.09    24.75    21.98                                    
  6 Old Dominion University  'C'                           NT   x1:40.94  
     1) Telep, Ryan                     2) Haigh, Jason                   
     3) Fischetti, Brian                4) Skoupa, Eric                   
       26.28    27.87    23.66    23.13                                    
 
Event 4  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naylor, Danielle C        19 ODU                 10:20.81   10:27.25    9  
      28.50   31.16   31.54   31.73   32.01   31.84   31.94   31.71
      31.76   31.52   31.04   31.75   32.01   32.08   31.71   31.76
      31.06   31.13   30.71   30.29                                
  2 Cempel, Laura                ODU                 10:28.69   10:27.56    4  
      28.94   30.80   31.22   31.63   31.28   31.74   31.56   31.76
      31.65   31.80   32.03   31.87   31.90   31.60   31.63   31.82
      31.34   31.72   31.29   29.98                                
  3 Marsilii, Caitlin T       20 ECU-NC                    NT   10:35.25    3  
      29.25   31.62   32.00   31.80   31.51   31.73   31.67   31.62
      31.81   32.01   31.82   32.01   32.19   32.03   32.17   32.11
      32.34   32.30   32.09   31.17                                
  4 Radcliffe, Brittany R     20 ECU-NC                    NT   10:40.25    2  
      28.57   31.39   31.68   31.43   31.66   31.68   31.69   31.97
      32.55   32.42   32.34   32.67   32.64   32.69   32.76   32.85
      32.83   32.30   32.32   31.81                                
  5 Capes, Molly                 ODU                 11:02.23   11:01.98    1  
      29.97   32.49   32.60   33.00   33.40   33.43   33.40   33.11
      33.05   33.30   33.23   33.42   33.39   33.61   33.13   33.91
      33.70   33.83   33.28   32.73                                
  6 Gadowry, Michelle E       20 ECU-NC                    NT   11:09.70  
      29.79   32.30   32.85   33.24   32.87   33.04   33.18   33.40
      33.78   35.42   33.51   33.78   33.83   34.03   33.71   33.89
      34.35   34.65   34.21   33.87                                
  7 Wagoner, Ashley E         19 ECU-NC                    NT  x11:15.47  
      29.61   31.82   32.68   33.43   34.02   33.88   34.15   34.25
      34.26   34.53   34.09   34.41   34.47   34.57   34.96   34.24
      34.39   34.88   34.63   32.20                                
 
Event 5  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cavalcanti, Thiago        23 ECU-NC                    NT    9:34.97    9  
      25.80   27.42   27.97   28.18   28.30   28.29   28.62   28.52
      28.64   28.85   28.98   29.09   29.09   29.21   29.26   29.62
      29.92   30.08   29.54   29.59                                
  2 Brame, Jason                 ODU                  9:44.39    9:39.25    4  
      26.16   28.15   28.14   28.30   28.24   28.65   28.99   28.90
      29.33   29.33   29.54   29.51   29.73   29.57   29.46   29.67
      29.62   29.55   29.66   28.75                                
  3 Bailey, Jonathan D        20 ECU-NC                    NT    9:53.05    3  
      26.12   28.37   28.59   28.73   29.30   29.83   30.16   30.16
      30.65   30.86   30.69   30.63   30.23   30.94   30.43   30.86
      30.19   29.95   29.53   26.83                                
  4 Akay, Dogus                  ODU                  9:46.06    9:53.58    2  
      26.73   28.92   29.54   29.78   29.91   29.76   29.86   29.81
      30.17   30.24   30.29   29.88   29.78   30.02   30.56   30.42
      30.69   30.40   29.95   26.87                                
  5 Hughes, Michael M         18 ECU-NC                    NT   10:02.71    1  
      27.32   29.38   29.50   29.86   30.00   30.07   30.09   30.26
      30.55   30.70   30.18   30.82   30.64   30.63   30.82   30.88
      30.47   30.72   30.34   29.48                                
  6 Hagg, Kristoffer             ODU                  1:51.23   10:08.68  
      26.95   29.23   29.47   30.09   30.05   30.40   30.33   30.60
      30.90   30.64   30.98   30.85   30.78   31.60   31.05   31.35
      31.39   31.43   30.88   29.71                                
 
Event 6  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brosi, Kelsey N           20 ECU-NC                    NT    1:53.37    9  
      25.72   28.80   29.41   29.44                                
  2 Berenotto, Holly C        19 ECU-NC                    NT    1:54.16    4  
      26.56   29.29   29.71   28.60                                
  3 Vance, Abby                  ODU                  1:53.13    1:54.64    3  
      26.82   28.90   29.49   29.43                                
  4 Stiles, Madeline             ODU                  1:54.84    1:56.30    2  
      27.42   29.49   29.84   29.55                                
  5 Lawrence, Anna Holland    19 ECU-NC                    NT    1:58.23    1  
      27.74   29.53   30.10   30.86                                
  6 Goodman, Carrie              ODU                  1:56.92    2:00.05  
      27.89   30.35   30.75   31.06                                
  7 Tate, Whitney                ODU                       NT   x2:09.40  
      29.88   32.23   33.46   33.83                                
 
Event 7  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Camozzo, Daniel              ODU                  1:43.21    1:43.95    9  
      24.81   26.31   26.49   26.34                                
  2 Arnason, Arni M           23 ODU                  1:40.84    1:44.28    4  
      24.77   26.98   26.48   26.05                                
  3 Christian, Andrew S       22 ECU-NC                    NT    1:44.71    3  
      24.94   26.90   26.31   26.56                                
  4 Gaston, Hyatt H           19 ECU-NC                    NT    1:45.15    2  
      24.76   27.09   26.97   26.33                                
  5 Gordon, Billy W           21 ECU-NC                    NT    1:46.69    1  
      24.61   26.63   27.55   27.90                                
  6 Crockett, Drew               ODU                       NT    1:48.42  
      25.01   27.36   27.52   28.53                                
  7 Quarles, Will G           19 ECU-NC                    NT   x1:49.87  
      24.94   27.64   28.17   29.12                                
  8 Skoupa, Eric                 ODU                  1:48.85   x1:51.68  
      25.76   27.95   28.63   29.34                                
 
Event 8  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrientos, April A       21 ODU                    55.48      56.90    9  
      27.62   29.28                                                
  2 Gibas, Anna C             19 ECU-NC                    NT      57.56    4  
      28.19   29.37                                                
  3 Francis, Kylie N          21 ECU-NC                    NT      59.01    3  
      28.85   30.16                                                
  4 Rasleigh, Kimberly           ODU                    56.70      59.62    2  
      29.22   30.40                                                
  5 Huggin, Elizabeth            ODU                    57.71    1:00.21    1  
      29.30   30.91                                                
  6 O'Toole, Heather M        19 ECU-NC                    NT    1:01.56  
      30.09   31.47                                                
  7 Canty, Christine             ODU                  1:01.08   x1:03.94  
      31.36   32.58                                                
  8 Hughes, Stephanie A       20 ECU-NC                    NT   x1:04.64  
      31.70   32.94                                                
 
Event 9  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramkvist, Mikael             ODU                    50.23      52.64    9  
      26.05   26.59                                                
  2 Kiraly, Attila            20 ECU-NC                    NT      53.19    4  
      26.17   27.02                                                
  3 Jonnson, BirkirMar           ODU                       NT      53.36    3  
      25.87   27.49                                                
  4 Sandler, Roman A          22 ECU-NC                    NT      54.06    2  
      26.85   27.21                                                
  5 Francis, Alec R           19 ECU-NC                    NT      55.12    1  
      26.85   28.27                                                
  6 Telep, Ryan                  ODU                    55.16      55.26  
      27.45   27.81                                                
  7 Jolly, Mike A             19 ECU-NC                    NT     x55.32  
      26.60   28.72                                                
  8 Russell, Bryan B             ODU                    54.04     x56.78  
      27.52   29.26                                                
 
Event 10  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Stephanie R       21 ECU-NC                    NT    1:04.95    9  
  2 Favoreto, Natalia C       21 ECU-NC                    NT    1:04.96    4  
  3 Brinkley, Jessica C       20 ECU-NC                    NT    1:06.53    3  
  4 Giese, Kristen B          20 ECU-NC                    NT   x1:08.02  
  5 Fiskus, Lauren               ODU                  1:05.84    1:08.90    2  
  6 Nold, Allyson                ODU                  1:07.60    1:09.01    1  
  7 Huther, Alicia               ODU                  1:09.54    1:10.58  
 -- Oliver, Elizabeth W       19 ECU-NC                    NT   X1:08.14  
      32.39   35.75                                                
 -- Harris, Courtney A        21 ECU-NC                    NT   X1:08.72  
      32.67   36.05                                                
 -- Mullen, Ashley M          20 ECU-NC                    NT   X1:11.19  
      33.76   37.43                                                
 -- Wayne, Anna E             20 ECU-NC                    NT   X1:12.46  
      34.54   37.92                                                
 
Event 11  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinas, Joshua                ODU                    57.16      58.13    9  
      27.56   30.57                                                
  2 Stauder, Travis K         20 ECU-NC                    NT      58.72    4  
      27.65   31.07                                                
  3 Ryan, Tommy J             21 ECU-NC                    NT    1:00.09    2.5
      28.42   31.67                                                
  3 Haigh, Jason                 ODU                    58.01    1:00.09    2.5
      28.72   31.37                                                
  5 Johnson, Andrew B         21 ECU-NC                    NT    1:01.18    1  
      29.19   31.99                                                
  6 Gorman, Eric                 ODU                  1:00.57    1:01.77  
      29.58   32.19                                                
  7 Bahminipour, Jobin           ODU                  1:00.70   x1:02.20  
      29.15   33.05                                                
 
Event 12  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubert, Jessica              ODU                  2:00.37    2:06.70    9  
      29.78   31.63   32.31   32.98                                
  2 Dufault, Lauren M         22 ECU-NC                    NT    2:09.19    4  
      29.45   32.59   33.03   34.12                                
  3 Rauscher, Meaghan E       19 ECU-NC                    NT    2:09.86    3  
      29.24   32.31   33.80   34.51                                
  4 Naylor, Danielle C        19 ODU                  2:05.37    2:10.27    2  
      29.72   33.39   34.13   33.03                                
  5 Luchsinger, Ashley N      19 ODU                  2:07.02    2:11.30    1  
      29.71   33.17   33.90   34.52                                
  6 Lee, Hannah K             19 ECU-NC                    NT    2:11.86  
      29.74   32.98   34.11   35.03                                
  7 Hess, Pamela M            19 ECU-NC                    NT   x2:13.32  
      29.74   33.72   34.42   35.44                                
  8 Palermo, Maryrose            ODU                  2:18.86   x2:15.85  
      30.62   34.10   34.88   36.25                                
 
Event 13  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flanagan, JD D            20 ECU-NC                    NT    1:53.63    9  
      25.80   29.61   29.56   28.66                                
  2 Cavalcanti, Thiago        23 ECU-NC                    NT    1:53.69    4  
      26.19   29.07   29.52   28.91                                
  3 Brame, Jason                 ODU                  1:53.74    1:55.66    3  
      26.56   29.27   29.82   30.01                                
  4 Camozzo, Daniel              ODU                  1:52.99    1:55.74    2  
      26.27   29.20   29.66   30.61                                
  5 Haigwood, Turner W        19 ECU-NC                    NT    1:57.51    1  
      26.07   29.95   30.36   31.13                                
  6 Bailey, Jonathan D        20 ECU-NC                    NT   x1:59.27  
      26.95   30.07   30.32   31.93                                
  7 Doordan, Eric R           21 ODU                  1:56.93    2:01.60  
      27.28   30.12   31.56   32.64                                
  8 Fischetti, Brian             ODU                  1:56.57   x2:02.17  
      26.54   30.63   31.94   33.06                                
 
Event 14  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Jenna M          21 ECU-NC                    NT      23.59    9  
  2 Ekstrand, Malin              ODU                    23.58      24.46    4  
  3 Brosi, Kelsey N           20 ECU-NC                    NT      24.55    3  
  4 Forbes, Emma C            20 ODU                    24.40      25.14    2  
  5 Gaskill, Kali E           20 ECU-NC                    NT      25.34    1  
  6 McLaren, Sara                ODU                    25.13      25.65  
  7 Minney, Mercedes J        22 ECU-NC                    NT     x26.05  
  8 Ward, Elizabeth              ODU                    25.48     x26.08  
 
Event 15  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoxha, Sidni                 ODU                    20.34      21.10    9  
  2 Temotio, Junior A         21 ECU-NC                    NT      21.82    4  
  3 Bobsin, Geoffrey W        19 ECU-NC                    NT      21.84    3  
  4 Tornell, Dale                ODU                    22.07      22.02    2  
  5 Gaston, Hyatt H           19 ECU-NC                    NT      22.48    1  
  6 Morio, Matt                  ODU                    22.79      22.94  
  7 Saylors, Rhett M          21 ECU-NC                    NT     x22.97  
  8 Skoupa, Eric                 ODU                    23.59     x24.10  
 
Event 16  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coyne, Meghan E           20 ECU-NC                    NT     286.05    9  
  2 Russell, Kirstie D        19 ECU-NC                    NT     251.56    4  
  3 Yamamoto, Katie M         20 ECU-NC                    NT     247.95    3  
  4 Edwards, Taylor E         19 ECU-NC                    NT    x237.52  
  5 Jones, Colleen               ECU-NC                    NT    x231.90  
  6 Dross, Megan                 ODU                   217.80     180.52    2  
 
Event 17  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunsmore, Tyler A         20 ECU-NC                    NT     300.45    9  
  2 Galvagni, Andrew W        19 ECU-NC                    NT     263.92    4  
  3 Tornell, Dale                ODU                   246.15     262.80    3  
  4 Skorupa, David               ODU                   307.25     261.97    2  
  5 Comiskey, Kyle            21 ECU-NC                    NT     258.75    1  
 -- Kuhn, James                  ODU                   235.95         x   
 
Event 18  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Jenna M          21 ECU-NC                    NT      51.20    9  
  2 Berenotto, Holly C        19 ECU-NC                    NT      52.87    4  
  3 Ekstrand, Malin              ODU                    51.72      53.11    3  
  4 Goodman, Carrie              ODU                    54.07      54.57    2  
  5 Vance, Abby                  ODU                    54.09      55.04    1  
  6 Gaskill, Kali E           20 ECU-NC                    NT      55.42  
  7 Forbes, Emma C            20 ODU                    52.28     x55.59  
  8 Wayne, Anna E             20 ECU-NC                    NT     x58.26  
 
Event 19  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoxha, Sidni                 ODU                    45.87      47.45    9  
      22.84   24.61                                                
  2 Bobsin, Geoffrey W        19 ECU-NC                    NT      47.87    4  
      23.26   24.61                                                
  3 Temotio, Junior A         21 ECU-NC                    NT      48.20    3  
      23.28   24.92                                                
  4 Hagg, Kristoffer             ODU                    48.62      49.20    2  
      23.95   25.25                                                
  5 Wittenauer, Chase H       19 ECU-NC                    NT      49.76    1  
      24.46   25.30                                                
  6 Morio, Matt                  ODU                    49.05      49.80  
      24.04   25.76                                                
  7 Saylors, Rhett M          21 ECU-NC                    NT     x49.93  
      24.00   25.93                                                
  8 Akay, Dogus                  ODU                    48.59     x50.03  
      24.16   25.87                                                
 
Event 20  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibas, Anna C             19 ECU-NC                    NT    2:04.26    9  
      29.43   31.17   32.04   31.62                                
  2 Rasleigh, Kimberly           ODU                  1:59.73    2:04.50    4  
      30.31   31.60   31.33   31.26                                
  3 Francis, Kylie N          21 ECU-NC                    NT    2:06.69    3  
      30.58   32.92   32.10   31.09                                
  4 Barrientos, April A       21 ODU                  2:02.30    2:08.25    2  
      30.27   31.75   32.46   33.77                                
  5 Huggin, Elizabeth            ODU                  2:04.99    2:09.88    1  
      30.87   32.66   33.20   33.15                                
  6 O'Toole, Heather M        19 ECU-NC                    NT    2:13.17  
      30.81   33.43   34.33   34.60                                
  7 Capes, Molly                 ODU                  2:13.39   x2:16.50  
      32.51   34.26   34.88   34.85                                
 
Event 21  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiraly, Attila            20 ECU-NC                    NT    1:53.25    9  
      27.14   29.21   28.48   28.42                                
  2 Ramkvist, Mikael             ODU                  1:48.36    1:53.26    4  
      27.51   28.47   29.12   28.16                                
  3 Telep, Ryan                  ODU                  1:55.99    1:56.14    3  
      28.51   29.48   29.46   28.69                                
  4 Crockett, Drew               ODU                  1:56.17    1:57.17    2  
      27.74   29.29   29.97   30.17                                
  5 Jolly, Mike A             19 ECU-NC                    NT    1:57.91    1  
      27.93   29.98   30.01   29.99                                
  6 Sandler, Roman A          22 ECU-NC                    NT    2:01.07  
      28.63   30.10   31.23   31.11                                
  7 Russell, Bryan B             ODU                  1:52.22   x2:02.70  
      28.95   30.73   31.52   31.50                                
  8 Quarles, Will G           19 ECU-NC                    NT   x2:05.42  
      28.78   30.41   32.54   33.69                                
 
Event 22  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Favoreto, Natalia C       21 ECU-NC                    NT    2:24.34    9  
      33.99   37.94   36.54   35.87                                
  2 Harper, Stephanie R       21 ECU-NC                    NT    2:25.06    4  
      33.00   36.87   37.73   37.46                                
  3 Oliver, Elizabeth W       19 ECU-NC                    NT    2:25.11    3  
      34.37   36.52   36.98   37.24                                
  4 Fiskus, Lauren               ODU                  2:19.20    2:25.89    2  
      33.82   36.92   37.59   37.56                                
  5 Harris, Courtney A        21 ECU-NC                    NT   x2:26.75  
      33.89   37.55   37.66   37.65                                
  6 Nold, Allyson                ODU                  2:27.40    2:31.49    1  
      34.43   38.17   39.74   39.15                                
  7 Huther, Alicia               ODU                  2:28.70    2:31.78  
      35.05   38.30   39.37   39.06                                
 -- Brinkley, Jessica C       20 ECU-NC                    NT   X2:26.08  
      33.19   36.65   38.22   38.02                                
 
Event 23  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnason, Arni M           23 ODU                  1:57.61    2:07.43    9  
      28.36   32.85   32.97   33.25                                
  2 Kinas, Joshua                ODU                  2:03.74    2:08.25    4  
      29.90   32.72   32.55   33.08                                
  3 Haigh, Jason                 ODU                  2:07.71    2:09.27    3  
      29.76   32.69   33.35   33.47                                
  4 Ryan, Tommy J             21 ECU-NC                    NT    2:11.39    2  
      29.50   33.08   33.68   35.13                                
  5 Stauder, Travis K         20 ECU-NC                    NT    2:12.10    1  
      29.42   33.82   34.14   34.72                                
  6 Johnson, Andrew B         21 ECU-NC                    NT    2:14.13  
      30.94   33.77   34.54   34.88                                
  7 Bahminipour, Jobin           ODU                  2:11.46   x2:15.06  
      30.05   33.89   35.78   35.34                                
 -- Parker, Doug M            20 ECU-NC                    NT   X2:16.75  
      31.20   35.37   35.43   34.75                                
 -- Sisler, Ben P             22 ECU-NC                    NT   X2:17.37  
      31.19   34.95   35.64   35.59                                
 
Event 24  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brosi, Kelsey N           20 ECU-NC                    NT    5:02.71    9  
      27.44   30.31   30.95   31.13   30.78   31.17   30.76   30.62
      30.04   29.51                                                
  2 Vance, Abby                  ODU                  4:56.63    5:06.81    4  
      28.99   30.69   31.44   31.22   31.12   30.97   30.85   30.95
      30.56   30.02                                                
  3 Naylor, Danielle C        19 ODU                  4:56.23    5:10.06    3  
      28.42   30.67   31.30   31.26   31.10   31.29   30.98   31.88
      31.95   31.21                                                
  4 Cempel, Laura                ODU                  5:07.37    5:10.31    2  
      28.62   30.56   31.35   31.45   31.60   31.71   32.15   31.63
      31.34   29.90                                                
  5 Marsilii, Caitlin T       20 ECU-NC                    NT    5:10.96    1  
      28.96   31.21   31.21   31.46   31.57   31.37   31.52   31.56
      31.53   30.57                                                
  6 Radcliffe, Brittany R     20 ECU-NC                    NT    5:15.05  
      28.72   31.48   31.81   31.86   31.78   31.80   31.81   32.03
      31.90   31.86                                                
  7 Gadowry, Michelle E       20 ECU-NC                    NT   x5:24.91  
      28.93   31.19   31.74   32.25   33.65   33.58   33.21   33.78
      33.62   32.96                                                
 
Event 25  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cavalcanti, Thiago        23 ECU-NC                    NT    4:38.98    9  
      25.61   27.61   27.59   27.71   27.93   28.46   28.56   28.66
      28.87   27.98                                                
  2 Camozzo, Daniel              ODU                  4:33.80    4:44.61    4  
      25.75   27.96   28.08   28.42   29.46   28.69   29.29   29.08
      29.39   28.49                                                
  3 Brame, Jason                 ODU                  4:35.55    4:45.51    3  
      26.34   28.14   28.11   28.52   29.07   29.26   29.37   28.81
      29.31   28.58                                                
  4 Gaston, Hyatt H           19 ECU-NC                    NT    4:46.96    2  
      26.21   28.74   29.06   29.16   29.13   29.21   29.20   29.02
      29.14   28.09                                                
  5 Akay, Dogus                  ODU                  4:41.44    4:50.84    1  
      26.36   28.61   29.22   29.15   29.13   29.40   29.95   30.51
      29.81   28.70                                                
  6 Hagg, Kristoffer             ODU                  4:36.24   x4:52.39  
      26.29   28.55   29.19   29.77   29.60   29.61   30.01   29.92
      30.14   29.31                                                
  7 Hughes, Michael M         18 ECU-NC                    NT    4:54.60  
      26.76   29.21   29.45   29.85   29.95   30.12   29.91   30.35
      29.75   29.25                                                
  8 Christian, Andrew S       22 ECU-NC                    NT   x4:56.55  
      26.80   29.01   29.47   30.06   30.18   30.08   30.69   30.10
      30.44   29.72                                                
 
Event 26  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubert, Jessica              ODU                    56.27      58.21    9  
      27.93   30.28                                                
  2 Luchsinger, Ashley N      19 ODU                    57.06      59.01    4  
      27.46   31.55                                                
  3 Ekstrand, Malin              ODU                       NT      59.38    3  
      27.65   31.73                                                
  4 Rauscher, Meaghan E       19 ECU-NC                    NT      59.78    2  
      28.35   31.43                                                
  5 Hess, Pamela M            19 ECU-NC                    NT    1:00.22    1  
      28.50   31.72                                                
  6 Lee, Hannah K             19 ECU-NC                    NT    1:00.97  
      28.70   32.27                                                
  7 Simon, Becky R            18 ECU-NC                    NT   x1:02.02  
      29.02   33.00                                                
 -- Lauer, Kristen               ODU                       NT   X1:01.23  
      30.04   31.19                                                
 -- Mullen, Ashley M          20 ECU-NC                    NT   X1:02.25  
      29.47   32.78                                                
 -- Hughes, Stephanie A       20 ECU-NC                    NT   X1:02.87  
      30.30   32.57                                                
 -- Minney, Mercedes J        22 ECU-NC                    NT   X1:03.30  
      29.71   33.59                                                
 -- Tate, Whitney                ODU                       NT   X1:03.46  
      29.77   33.69                                                
 -- Lundberg, Kristina           ODU                       NT   X1:03.62  
      29.04   34.58                                                
 
Event 27  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flanagan, JD D            20 ECU-NC                    NT      51.24    9  
      24.11   27.13                                                
  2 Temotio, Junior A         21 ECU-NC                    NT      51.98    4  
      24.28   27.70                                                
  3 Jonnson, BirkirMar           ODU                       NT      52.56    3  
      24.68   27.88                                                
  4 Fischetti, Brian             ODU                    51.71      52.65    2  
      24.65   28.00                                                
  5 Doordan, Eric R           21 ODU                    52.42      54.25    1  
      25.83   28.42                                                
  6 Gordon, Billy W           21 ECU-NC                    NT      54.29  
      25.06   29.23                                                
  7 Ramkvist, Mikael             ODU                    52.02     x55.59  
      25.96   29.63                                                
  8 Wittenauer, Chase H       19 ECU-NC                    NT     x56.59  
      25.88   30.71                                                
 
Event 28  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coyne, Meghan E           20 ECU-NC                    NT     317.10    9  
  2 Yamamoto, Katie M         20 ECU-NC                    NT     287.03    4  
  3 Russell, Kirstie D        19 ECU-NC                    NT     267.45    3  
  4 Jones, Colleen               ECU-NC                    NT    x249.98  
  5 Edwards, Taylor E         19 ECU-NC                    NT    x221.18  
  6 Dross, Megan                 ODU                   211.88     218.03    2  
 
Event 29  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galvagni, Andrew W        19 ECU-NC                    NT     305.78    9  
  2 Skorupa, David               ODU                   296.90     298.73    4  
  3 Dunsmore, Tyler A         20 ECU-NC                    NT     297.52    3  
  4 Comiskey, Kyle            21 ECU-NC                    NT     266.55    2  
  5 Tornell, Dale                ODU                   247.70     259.60    1  
 -- Kuhn, James                  ODU                   223.30         x   
 
Event 30  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasleigh, Kimberly           ODU                  2:04.35    2:09.44    9  
      29.40   33.62   37.13   29.29                                
  2 Stiles, Madeline             ODU                  2:06.27    2:09.95    4  
      28.66   33.72   38.55   29.02                                
  3 Dufault, Lauren M         22 ECU-NC                    NT    2:10.14    3  
      28.71   33.86   38.15   29.42                                
  4 Lawrence, Anna Holland    19 ECU-NC                    NT    2:10.87    2  
      28.70   34.41   37.56   30.20                                
  5 Giese, Kristen B          20 ECU-NC                    NT    2:11.46    1  
      28.89   35.27   37.39   29.91                                
  6 Cempel, Laura                ODU                  2:11.65    2:16.88  
      29.25   36.59   40.38   30.66                                
  7 Palermo, Maryrose            ODU                  2:12.78   x2:17.84  
      29.64   35.04   40.42   32.74                                
 
Event 31  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnason, Arni M           23 ODU                  1:49.53    1:53.04    9  
      25.09   30.72   30.97   26.26                                
  2 Kinas, Joshua                ODU                  1:51.89    1:55.00    4  
      25.32   30.26   32.37   27.05                                
  3 Kiraly, Attila            20 ECU-NC                    NT    1:55.40    3  
      25.07   28.83   33.91   27.59                                
  4 Stauder, Travis K         20 ECU-NC                    NT    1:58.72    2  
      25.19   30.87   33.87   28.79                                
  5 Haigwood, Turner W        19 ECU-NC                    NT    1:59.04    1  
      25.13   30.14   35.75   28.02                                
  6 Telep, Ryan                  ODU                  1:58.85    2:01.99  
      27.41   30.65   36.11   27.82                                
  7 Johnson, Andrew B         21 ECU-NC                    NT   x2:02.39  
      26.74   32.32   34.18   29.15                                
  8 Russell, Bryan B             ODU                  1:54.24   x2:04.09  
      26.77   31.49   36.28   29.55                                
 
Event 32  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 East Carolina Swimming & Divin-NC  'A'                 NT    3:33.85   11  
     1) Berenotto, Holly C 19           2) Stewart, Jenna M 21            
     3) Brosi, Kelsey N 20              4) Favoreto, Natalia C 21         
       26.16    54.18    24.15    51.42    25.16    52.90    25.88    55.35
  2 East Carolina Swimming & Divin-NC  'B'                 NT    3:38.42    4  
     1) Hess, Pamela M 19               2) Gibas, Anna C 19               
     3) Francis, Kylie N 21             4) Gaskill, Kali E 20             
       27.24    56.72    25.72    53.87    25.35    53.95    26.05    53.88
  3 Old Dominion University  'A'                      3:28.07    3:38.67    2  
     1) Forbes, Emma C 20               2) Vance, Abby                    
     3) Goodman, Carrie                 4) McLaren, Sara H 19             
       26.96    55.16    26.05    54.38    25.55    53.95    26.33    55.18
  4 Old Dominion University  'B'                           NT    3:44.42  
     1) Lundberg, Kristina              2) Luchsinger, Ashley N 19        
     3) Naylor, Danielle C 19           4) Hubert, Jessica                
       27.08    56.44    26.54    55.67    16.68    56.63    26.49    55.68
  5 Old Dominion University  'C'                           NT   x3:49.26  
     1) Barrientos, April A 21          2) Huggin, Elizabeth              
     3) Lauer, Kristen                  4) Ward, Elizabeth                
       27.52    57.48    26.93    56.56    27.51    58.13    26.92    57.09
  6 Old Dominion University  'D'                           NT   x3:56.80  
     1) Johnson, Lauren                 2) Canty, Christine               
     3) Capes, Molly                    4) Tate, Whitney                  
       27.34    57.59    27.78    59.44    27.45    57.82    29.15  1:01.95
 
Event 33  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 East Carolina Swimming & Divin-NC  'A'                 NT    3:09.31   11  
     1) Gaston, Hyatt H 19              2) Temotio, Junior A 21           
     3) Cavalcanti, Thiago 23           4) Bobsin, Geoffrey W 19          
       23.12    47.74    22.72    48.20    21.78    46.18    22.49    47.19
  2 Old Dominion University  'A'                      3:00.47    3:10.06    4  
     1) Camozzo, Daniel                 2) Jonnson, BirkirMar             
     3) Crockett, Drew                  4) Hoxha, Sidni                   
       23.47    48.63    22.81    48.02    22.84    48.22    21.29    45.19
  3 East Carolina Swimming & Divin-NC  'B'                 NT    3:13.52    2  
     1) Christian, Andrew S 22          2) Bailey, Jonathan D 20          
     3) Ryan, Tommy J 21                4) Gordon, Billy W 21             
       23.50    48.63    22.97    47.95    22.30    48.42    22.72    48.52
  4 Old Dominion University  'B'                           NT    3:17.13  
     1) Hagg, Kristoffer                2) Doordan, Eric R 21             
     3) Akay, Dogus                     4) Brame, Jason                   
       24.20    50.04    23.37    49.16    24.01    49.67    23.08    48.26
  5 East Carolina Swimming & Divin-NC  'C'                 NT   x3:18.15  
     1) Saylors, Rhett M 21             2) Wittenauer, Chase H 19         
     3) Quarles, Will G 19              4) Francis, Alec R 19             
       23.95    50.36    23.51    49.17    23.35    48.99    23.43    49.63
  6 Old Dominion University  'C'                           NT   x3:24.08  
     1) Fischetti, Brian                2) Morio, Matt                    
     3) Russell, Bryan B                4) Haigh, Jason                   
       24.20    50.25    23.35    49.31    24.42    51.88    24.81    52.64
  7 Old Dominion University  'D'                           NT   x3:25.85  
     1) Skoupa, Eric                    2) Gorman, Eric                   
     3) Bahminipour, Jobin              4) Tornell, Dale                  
       25.24    52.03    25.03    52.54    24.43    52.12    22.65    49.16

Soccer Voucher Books 2014
Style Guide 2014
Fan Appreciation Night 2014
Uploaded Ad
Tickets the Troops
ODU Football Ladies' Night
ODAF Donor Spotlight
Monarch Media