Monarch Maniacs
Soccer Voucher Books 2014
Football Style Guide 2014
Taylor's Tally
Stihl Soccer Classic 2014 Above Header
Tickets for Troops
College Colors Day


Recap

Licensed to Old Dominion University
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/15/2011 12:35 PM
                          ODU vs HOWARD - 10/15/2011                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Old Dominion University  'A'                      1:50.66    1:53.10   11  
     1) Martin, Chelsea 18              2) Cempel, Laura 20               
     3) Haraldsdottir, ErlaDogg D 23    4) Bowers, Savannah 18            
                  28.51     1:00.83 (32.32)     1:27.65 (26.82)     1:53.10 (25.45)
  2 Old Dominion University  'B'                           NT    1:58.50    4  
     1) Capes, Molly 19                 2) Huther, Alicia 19              
     3) Naylor, Danielle C 20           4) Hubert, Jessica 20             
                  29.93     1:02.87 (32.94)     1:30.68 (27.81)     1:58.50 (27.82)
  3 Howard University-PV  'A'                              NT    2:17.80    2  
     1) Monge, Keely M 18               2) Dykes, Camille O 18            
     3) Johnson, Shaianne L 17          4) Anthony, Lauren M 20           
                  34.86     1:11.65 (36.79)     1:48.40 (36.75)     2:17.80 (29.40)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Old Dominion University  'A'                      1:32.70    1:37.90   11  
     1) Hoxha, Sidni 19                 2) Haigh, Jason 19                
     3) Jonnson, BirkirMar 24           4) Smith, Chad 19                 
                  25.42       53.10 (27.68)     1:16.29 (23.19)     1:37.90 (21.61)
  2 Old Dominion University  'C'                           NT    1:41.52    4  
     1) Telep, Ryan 19                  2) Hubert, Eddie 18               
     3) Leach, Jimmy 19                 4) Brame, Jason 20                
                  26.22       53.83 (27.61)     1:19.18 (25.35)     1:41.52 (22.34)
  3 Old Dominion University  'B'                           NT   x1:41.61  
     1) Collins, Ty 18                  2) Bahminipour, Jobin 21          
     3) Watson, Carter                  4) Camozzo, Daniel 19             
                  27.24       55.21 (27.97)     1:19.77 (24.56)     1:41.61 (21.84)
  4 Howard University-PV  'A'                              NT    1:41.84    2  
     1) Skelding, Ben A 18              2) Hungerford, Darell E 18        
     3) Isaacs, Zadok 19                4) Popovich, Trent J 17           
                  27.07       54.91 (27.84)     1:19.03 (24.12)     1:41.84 (22.81)
  5 Howard University-PV  'B'                              NT    1:59.10  
     1) Calhoun, Matthew J 18           2) Bouzaghrane, Mohamed A 19      
     3) Brooks, Emeka D 18              4) Washington, Darien D 18        
                  31.95     1:04.81 (32.86)     1:35.95 (31.14)     1:59.10 (23.15)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Girsemsulu, Yesim         18 ODU                       NT   10:08.88    9  
                  27.41       56.65 (29.24)     1:26.63 (29.98)     1:57.09 (30.46)
        2:27.87 (30.78)     2:58.54 (30.67)     3:29.24 (30.70)     3:59.90 (30.66)
        4:30.85 (30.95)     5:01.90 (31.05)     5:32.61 (30.71)     6:03.40 (30.79)
        6:34.05 (30.65)     7:05.08 (31.03)     7:35.95 (30.87)     8:07.35 (31.40)
        8:38.11 (30.76)     9:09.09 (30.98)     9:39.47 (30.38)    10:08.88 (29.41)
  2 Stiles, Madeline          21 ODU                       NT   10:50.26    4  
                  29.01     1:00.31 (31.30)     1:32.57 (32.26)     2:04.87 (32.30)
        2:37.32 (32.45)     3:09.60 (32.28)     3:42.08 (32.48)     4:15.10 (33.02)
        4:47.91 (32.81)     5:21.00 (33.09)     5:54.16 (33.16)     6:27.10 (32.94)
        7:00.03 (32.93)     7:32.80 (32.77)     8:05.87 (33.07)     8:39.16 (33.29)
        9:12.23 (33.07)     9:45.41 (33.18)    10:18.13 (32.72)    10:50.26 (32.13)
  3 Cempel, Laura             20 ODU                       NT   10:53.14    3  
                  29.30     1:01.01 (31.71)     1:33.42 (32.41)     2:06.12 (32.70)
        2:38.70 (32.58)     3:11.66 (32.96)     3:44.53 (32.87)     4:17.59 (33.06)
        4:50.58 (32.99)     5:23.65 (33.07)     5:56.82 (33.17)     6:30.30 (33.48)
        7:03.23 (32.93)     7:36.35 (33.12)     8:09.07 (32.72)     8:42.36 (33.29)
        9:15.29 (32.93)     9:48.25 (32.96)    10:21.22 (32.97)    10:53.14 (31.92)
  4 Canty, Christine          19 ODU                       NT  x12:08.99  
                  31.12     1:04.88 (33.76)     1:40.02 (35.14)     2:15.65 (35.63)
        2:52.01 (36.36)     3:28.38 (36.37)     4:05.24 (36.86)     4:42.75 (37.51)
        5:19.59 (36.84)     5:56.71 (37.12)     6:34.52 (37.81)     7:12.44 (37.92)
        7:50.02 (37.58)     8:27.20 (37.18)     9:03.47 (36.27)     9:40.37 (36.90)
       10:18.46 (38.09)    10:56.01 (37.55)    11:32.69 (36.68)    12:08.99 (36.30)
  5 Brewer, E'Lan B           19 Howard-PV                 NT   12:12.81    2  
                  31.17     1:06.50 (35.33)     1:42.75 (36.25)     2:19.86 (37.11)
        2:57.11 (37.25)     3:34.61 (37.50)     4:12.05 (37.44)     4:49.59 (37.54)
        5:26.61 (37.02)     6:03.85 (37.24)     6:41.40 (37.55)     7:19.01 (37.61)
        7:56.64 (37.63)     8:34.05 (37.41)     9:10.34 (36.29)     9:47.37 (37.03)
       10:23.76 (36.39)    11:01.28 (37.52)    11:37.53 (36.25)    12:12.81 (35.28)
  6 Gregoire, Caleah          19 Howard-PV                 NT   12:32.34    1  
                  31.61     1:07.81 (36.20)     1:45.37 (37.56)     2:22.99 (37.62)
        3:01.63 (38.64)     3:40.08 (38.45)     4:18.91 (38.83)     4:57.20 (38.29)
        5:35.62 (38.42)     6:14.35 (38.73)     6:53.14 (38.79)     7:31.27 (38.13)
        8:09.58 (38.31)     8:47.61 (38.03)     9:25.85 (38.24)    10:03.46 (37.61)
       10:40.79 (37.33)    11:18.68 (37.89)    11:55.91 (37.23)    12:32.34 (36.43)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figuredo, Bernardo           ODU                       NT    9:33.73    9  
                  25.77       53.72 (27.95)     1:22.63 (28.91)     1:51.61 (28.98)
        2:20.64 (29.03)     2:49.57 (28.93)     3:18.62 (29.05)     3:47.78 (29.16)
        4:16.75 (28.97)     4:45.91 (29.16)     5:14.89 (28.98)     5:43.89 (29.00)
        6:12.86 (28.97)     6:42.11 (29.25)     7:10.93 (28.82)     7:39.61 (28.68)
        8:08.63 (29.02)     8:37.40 (28.77)     9:06.38 (28.98)     9:33.73 (27.35)
  2 Cook, Andrew              18 ODU                       NT    9:45.49    4  
                  26.69       55.74 (29.05)     1:24.92 (29.18)     1:54.26 (29.34)
        2:23.94 (29.68)     2:53.70 (29.76)     3:23.51 (29.81)     3:53.60 (30.09)
        4:23.34 (29.74)     4:53.33 (29.99)     5:22.11 (28.78)     5:51.40 (29.29)
        6:20.59 (29.19)     6:49.78 (29.19)     7:19.00 (29.22)     7:48.31 (29.31)
        8:17.94 (29.63)     8:47.33 (29.39)     9:16.67 (29.34)     9:45.49 (28.82)
  3 Akay, Dogus               20 ODU                       NT    9:58.88    3  
                  27.01       56.32 (29.31)     1:26.29 (29.97)     1:56.33 (30.04)
        2:26.40 (30.07)     2:56.14 (29.74)     3:25.94 (29.80)     3:56.21 (30.27)
        4:26.52 (30.31)     4:56.82 (30.30)     5:26.57 (29.75)     5:56.59 (30.02)
        6:27.19 (30.60)     6:57.87 (30.68)     7:28.04 (30.17)     7:58.64 (30.60)
        8:29.05 (30.41)     8:59.66 (30.61)     9:29.98 (30.32)     9:58.88 (28.90)
  4 Telep, Ryan               19 ODU                       NT  x10:04.98  
                  27.20       56.15 (28.95)     1:26.01 (29.86)     1:56.01 (30.00)
        2:26.09 (30.08)     2:56.27 (30.18)     3:26.49 (30.22)     3:56.75 (30.26)
        4:27.35 (30.60)     4:57.90 (30.55)     5:28.48 (30.58)     5:59.24 (30.76)
        6:29.99 (30.75)     7:00.77 (30.78)     7:31.45 (30.68)     8:02.58 (31.13)
        8:33.36 (30.78)     9:04.05 (30.69)     9:34.79 (30.74)    10:04.98 (30.19)
  5 Bouzaghrane, Mohamed A    19 Howard-PV                 NT   12:16.96    2  
                  30.49     1:05.51 (35.02)     1:42.20 (36.69)     2:20.16 (37.96)
        2:57.89 (37.73)     3:35.21 (37.32)     4:13.23 (38.02)     4:50.69 (37.46)
        5:28.44 (37.75)     6:06.51 (38.07)     6:44.41 (37.90)     7:21.97 (37.56)
        8:00.06 (38.09)     8:37.12 (37.06)     9:14.27 (37.15)     9:50.85 (36.58)
       10:27.76 (36.91)    11:05.31 (37.55)    11:42.12 (36.81)    12:16.96 (34.84)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowers, Savannah          18 ODU                  1:54.75    1:57.35    9  
                  26.80       55.95 (29.15)     1:26.63 (30.68)     1:57.35 (30.72)
  2 Goodman, Carrie           22 ODU                       NT    2:02.40    4  
                  27.92       58.56 (30.64)     1:30.49 (31.93)     2:02.40 (31.91)
  3 Capes, Molly              19 ODU                       NT    2:05.11    3  
                  28.83     1:00.24 (31.41)     1:32.58 (32.34)     2:05.11 (32.53)
  4 Lundberg, Kristina        20 ODU                  2:10.56   x2:07.51  
                  29.71     1:01.70 (31.99)     1:34.61 (32.91)     2:07.51 (32.90)
  5 Davis, Summer A           19 Howard-PV                 NT    2:13.14    2  
                  29.51     1:03.18 (33.67)     1:38.58 (35.40)     2:13.14 (34.56)
  6 Douglas, Ashley N         18 Howard-PV                 NT    2:13.90    1  
                  30.85     1:05.46 (34.61)     1:39.74 (34.28)     2:13.90 (34.16)
 -- Johnson, Shaianne L       17 Howard-PV                 NT         DQ  
      60 False start
                  31.71     1:07.49 (35.78)     1:47.22 (39.73)          DQ (38.94)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnason, Arni             24 ODU                       NT    1:43.79    9  
                  24.63       52.00 (27.37)     1:17.61 (25.61)     1:43.79 (26.18)
  2 Watson, Carter               ODU                       NT    1:46.02    4  
                  25.23       51.84 (26.61)     1:18.87 (27.03)     1:46.02 (27.15)
  3 Brame, Jason              20 ODU                       NT    1:48.76    3  
                  25.77       53.37 (27.60)     1:21.34 (27.97)     1:48.76 (27.42)
  4 Isaacs, Zadok             19 Howard-PV                 NT    1:49.54    2  
                  25.59       53.85 (28.26)     1:22.00 (28.15)     1:49.54 (27.54)
  5 Bogle, Justin             18 ODU                  1:51.59   x1:51.90  
                  26.22       54.74 (28.52)     1:23.27 (28.53)     1:51.90 (28.63)
  6 Hector, Miles U           18 Howard-PV                 NT    1:53.02    1  
                  26.15       54.79 (28.64)     1:23.93 (29.14)     1:53.02 (29.09)
  7 Brooks, Emeka D           18 Howard-PV                 NT    2:22.53  
                  30.27     1:06.39 (36.12)     1:45.28 (38.89)     2:22.53 (37.25)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLaren, Sara H           20 ODU                    25.91      25.57    9  
  2 Luchsinger, Ashley Lusch  19 ODU                       NT      25.69    4  
  3 Rasleigh, Kimberly B      21 ODU                       NT      25.81    3  
  4 Dillon, Briana J          18 Howard-PV                 NT      26.17    2  
  5 Bodner, Giovanna          18 ODU                    26.82     x26.80  
  6 Anthony, Lauren M         20 Howard-PV                 NT      33.94    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Chad               19 ODU                    22.02      21.66    9  
  2 Camozzo, Daniel           19 ODU                    22.39      22.42    4  
  3 Chalifant, Dan            19 ODU                    22.94      22.58    3  
  4 Hungerford, Darell E      18 Howard-PV                 NT      23.02    2  
  5 Popovich, Trent J         17 Howard-PV                 NT      23.16    1  
  6 Leach, Jimmy              19 ODU                    23.60     x23.33  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubert, Jessica           20 ODU                       NT    2:16.24    9  
                  28.42     1:02.57 (34.15)     1:43.45 (40.88)     2:16.24 (32.79)
  2 Naylor, Danielle C        20 ODU                       NT    2:18.00    4  
                  29.11     1:05.21 (36.10)     1:45.69 (40.48)     2:18.00 (32.31)
  3 Ederaine, Janai U         18 Howard-PV                 NT    2:21.76    3  
                  30.10     1:06.73 (36.63)     1:49.39 (42.66)     2:21.76 (32.37)
  4 Stevenson, Emily          19 ODU                       NT    2:21.93    2  
                  30.40     1:07.34 (36.94)     1:49.57 (42.23)     2:21.93 (32.36)
  5 Huther, Alicia            19 ODU                       NT   x2:25.55  
                  32.70     1:10.14 (37.44)     1:50.37 (40.23)     2:25.55 (35.18)
  6 Ross, Nandi S             18 Howard-PV                 NT    2:34.19    1  
                  33.58     1:13.04 (39.46)     1:58.57 (45.53)     2:34.19 (35.62)
  7 Monge, Keely M            18 Howard-PV                 NT    2:44.22  
                  34.52     1:14.30 (39.78)     2:05.96 (51.66)     2:44.22 (38.26)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crockett, Drew R          20 ODU                       NT    2:03.07    9  
                  24.45       55.08 (30.63)     1:34.56 (39.48)     2:03.07 (28.51)
  2 Bahminipour, Jobin        21 ODU                       NT    2:03.61    4  
                  26.63     1:00.06 (33.43)     1:34.07 (34.01)     2:03.61 (29.54)
  3 Hoxha, Sidni              19 ODU                       NT    2:04.70    3  
                  25.29       58.45 (33.16)     1:36.28 (37.83)     2:04.70 (28.42)
  4 Collins, Ty               18 ODU                  2:01.45   x2:05.59  
                  25.90       56.59 (30.69)     1:35.70 (39.11)     2:05.59 (29.89)
  5 Skelding, Ben A           18 Howard-PV                 NT    2:06.29    2  
                  27.11       58.57 (31.46)     1:37.10 (38.53)     2:06.29 (29.19)
  6 Brown, Dexter W           18 Howard-PV                 NT    2:06.40    1  
                  27.25       59.60 (32.35)     1:35.43 (35.83)     2:06.40 (30.97)
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, Madeline          21 ODU                       NT    1:00.17    9  
                  28.73     1:00.17 (31.44)                                        
  2 Bowers, Savannah          18 ODU                       NT    1:02.13    4  
                  29.19     1:02.13 (32.94)                                        
  3 Capes, Molly              19 ODU                  1:01.83    1:03.70    3  
                  29.77     1:03.70 (33.93)                                        
  4 Stevenson, Emily          19 ODU                       NT   x1:05.89  
                  30.69     1:05.89 (35.20)                                        
  5 Davis, Summer A           19 Howard-PV                 NT    1:06.13    2  
                  31.26     1:06.13 (34.87)                                        
  6 Gregoire, Caleah          19 Howard-PV                 NT    1:06.79    1  
                  31.96     1:06.79 (34.83)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, Carter               ODU                       NT      54.02    9  
                  25.15       54.02 (28.87)                                        
  2 Hubert, Eddie             18 ODU                       NT      54.53    4  
                  25.55       54.53 (28.98)                                        
  3 Collins, Ty               18 ODU                    55.27      55.80    3  
                  26.16       55.80 (29.64)                                        
  4 Leach, Jimmy              19 ODU                       NT     x56.84  
                  26.22       56.84 (30.62)                                        
  5 Popovich, Trent J         17 Howard-PV                 NT      58.10    2  
                  27.56       58.10 (30.54)                                        
  6 Brooks, Emeka D           18 Howard-PV                 NT    1:11.51    1  
                  31.34     1:11.51 (40.17)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasleigh, Kimberly B      21 ODU                       NT      54.41    9  
                  26.38       54.41 (28.03)                                        
  2 Luchsinger, Ashley Lusch  19 ODU                    55.82      55.14    4  
                  26.78       55.14 (28.36)                                        
  3 McLaren, Sara H           20 ODU                       NT      56.49    3  
                  27.18       56.49 (29.31)                                        
  4 Lundberg, Kristina        20 ODU                       NT     x57.86  
                  28.09       57.86 (29.77)                                        
  5 Brewer, E'Lan B           19 Howard-PV                 NT      58.24    2  
                  27.88       58.24 (30.36)                                        
  6 Douglas, Ashley N         18 Howard-PV                 NT    1:00.69    1  
                  28.41     1:00.69 (32.28)                                        
  7 Anthony, Lauren M         20 Howard-PV                 NT    1:19.40  
                  36.57     1:19.40 (42.83)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crockett, Drew R          20 ODU                       NT      47.65    9  
                  22.97       47.65 (24.68)                                        
  2 Smith, Chad               19 ODU                    48.31      48.55    4  
                  23.68       48.55 (24.87)                                        
  3 Brame, Jason              20 ODU                       NT      49.43    3  
                  24.20       49.43 (25.23)                                        
  4 Brown, Dexter W           18 Howard-PV                 NT      51.95    2  
                  24.89       51.95 (27.06)                                        
  5 Calhoun, Matthew J        18 Howard-PV                 NT      56.89    1  
                  26.29       56.89 (30.60)                                        
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haraldsdottir, ErlaDogg   23 ODU                       NT      59.42    9  
                  29.17       59.42 (30.25)                                        
  2 Martin, Chelsea           18 ODU                       NT    1:01.12    4  
                  29.86     1:01.12 (31.26)                                        
  3 Canty, Christine          19 ODU                  1:04.77    1:05.30    3  
                  31.88     1:05.30 (33.42)                                        
  4 Ederaine, Janai U         18 Howard-PV                 NT    1:06.87    2  
                  32.69     1:06.87 (34.18)                                        
  5 Goodman, Carrie           22 ODU                       NT   x1:08.19  
                  33.09     1:08.19 (35.10)                                        
  6 Monge, Keely M            18 Howard-PV                 NT    1:13.81    1  
                  35.83     1:13.81 (37.98)                                        
  7 Johnson, Shaianne L       17 Howard-PV                 NT    1:14.76  
                  35.75     1:14.76 (39.01)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnason, Arni             24 ODU                       NT      53.90    9  
                  26.71       53.90 (27.19)                                        
  2 Jonnson, BirkirMar        24 ODU                       NT      54.19    4  
                  26.47       54.19 (27.72)                                        
  3 Chalifant, Dan            19 ODU                       NT      55.09    3  
                  27.00       55.09 (28.09)                                        
  4 Isaacs, Zadok             19 Howard-PV                 NT      56.52    2  
                  27.76       56.52 (28.76)                                        
  5 Skelding, Ben A           18 Howard-PV                 NT      57.45    1  
                  27.92       57.45 (29.53)                                        
  6 Bogle, Justin             18 ODU                       NT     x57.78  
                  28.03       57.78 (29.75)                                        
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillon, Briana J          18 Howard-PV                 NT    5:42.08    9  
                  30.60     1:04.54 (33.94)     1:39.39 (34.85)     2:13.77 (34.38)
        2:48.93 (35.16)     3:23.78 (34.85)     3:58.79 (35.01)     4:33.51 (34.72)
        5:08.37 (34.86)     5:42.08 (33.71)                                        
  2 Ross, Nandi S             18 Howard-PV                 NT    6:03.36    4  
                  33.07     1:09.30 (36.23)     1:46.97 (37.67)     2:24.63 (37.66)
        3:01.63 (37.00)     3:38.32 (36.69)     4:15.19 (36.87)     4:52.09 (36.90)
        5:28.15 (36.06)     6:03.36 (35.21)                                        
 -- Cempel, Laura             20 ODU                       NT   X5:14.99  
                  28.06       59.46 (31.40)     1:31.28 (31.82)     2:03.14 (31.86)
        2:35.26 (32.12)     3:07.56 (32.30)     3:39.58 (32.02)     4:11.60 (32.02)
        4:43.71 (32.11)     5:14.99 (31.28)                                        
 -- Bodner, Giovanna          18 ODU                       NT   X5:24.93  
                  29.31     1:01.39 (32.08)     1:34.02 (32.63)     2:06.90 (32.88)
        2:39.67 (32.77)     3:12.68 (33.01)     3:45.83 (33.15)     4:19.33 (33.50)
        4:52.49 (33.16)     5:24.93 (32.44)                                        
 -- Considine, Nora           18 ODU                  5:33.71   X5:33.02  
                  30.44     1:03.29 (32.85)     1:36.53 (33.24)     2:10.23 (33.70)
        2:43.79 (33.56)     3:17.64 (33.85)     3:51.81 (34.17)     4:26.20 (34.39)
        5:00.36 (34.16)     5:33.02 (32.66)                                        
 -- Hubert, Jessica           20 ODU                       NT   X5:52.53  
                  30.91     1:05.20 (34.29)     1:40.75 (35.55)     2:16.88 (36.13)
        2:53.17 (36.29)     3:29.16 (35.99)     4:05.57 (36.41)     4:41.63 (36.06)
        5:18.01 (36.38)     5:52.53 (34.52)                                        
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hector, Miles U           18 Howard-PV                 NT    4:58.29    9  
                  27.02       56.83 (29.81)     1:26.91 (30.08)     1:56.98 (30.07)
        2:27.11 (30.13)     2:57.51 (30.40)     3:27.79 (30.28)     3:58.29 (30.50)
        4:28.89 (30.60)     4:58.29 (29.40)                                        
  2 Washington, Darien D      18 Howard-PV                 NT    6:02.11    4  
                  30.06     1:04.55 (34.49)     1:41.13 (36.58)     2:18.25 (37.12)
        2:55.59 (37.34)     3:32.72 (37.13)     4:09.96 (37.24)     4:48.22 (38.26)
        5:26.01 (37.79)     6:02.11 (36.10)                                        
 -- Camozzo, Daniel           19 ODU                       NT   X4:41.35  
                  25.52       53.46 (27.94)     1:22.01 (28.55)     1:50.95 (28.94)
        2:20.15 (29.20)     2:48.64 (28.49)     3:16.93 (28.29)     3:45.37 (28.44)
        4:13.79 (28.42)     4:41.35 (27.56)                                        
 -- Figuredo, Bernardo           ODU                  4:39.96   X4:43.13  
                  25.39       53.19 (27.80)     1:21.85 (28.66)     1:50.71 (28.86)
        2:19.75 (29.04)     2:48.58 (28.83)     3:17.89 (29.31)     3:47.06 (29.17)
        4:16.08 (29.02)     4:43.13 (27.05)                                        
 -- Cook, Andrew              18 ODU                  4:44.31   X4:44.02  
                  26.64       55.56 (28.92)     1:24.81 (29.25)     1:53.72 (28.91)
        2:22.77 (29.05)     2:51.32 (28.55)     3:20.09 (28.77)     3:48.12 (28.03)
        4:16.55 (28.43)     4:44.02 (27.47)                                        
 -- Akay, Dogus               20 ODU                       NT   X4:54.47  
                  26.16       55.65 (29.49)     1:25.23 (29.58)     1:54.68 (29.45)
        2:24.60 (29.92)     2:54.80 (30.20)     3:25.20 (30.40)     3:55.71 (30.51)
        4:26.19 (30.48)     4:54.47 (28.28)                                        
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dykes, Camille O          18 Howard-PV                 NT    1:20.27    9  
                  38.69     1:20.27 (41.58)                                        
 -- Haraldsdottir, ErlaDogg   23 ODU                  1:03.66   X1:05.76  
                  31.03     1:05.76 (34.73)                                        
 -- Rasleigh, Kimberly B      21 ODU                       NT   X1:08.29  
                  32.21     1:08.29 (36.08)                                        
 -- Huther, Alicia            19 ODU                  1:12.97   X1:14.31  
                  34.73     1:14.31 (39.58)                                        
 -- Naylor, Danielle C        20 ODU                       NT   X1:15.19  
                  35.75     1:15.19 (39.44)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hungerford, Darell E      18 Howard-PV                 NT    1:01.83    9  
                  29.14     1:01.83 (32.69)                                        
  2 Bouzaghrane, Mohamed A    19 Howard-PV                 NT    1:10.69    4  
                  32.65     1:10.69 (38.04)                                        
 -- Haigh, Jason              19 ODU                    58.08     X59.60  
                  28.16       59.60 (31.44)                                        
 -- Bahminipour, Jobin        21 ODU                  1:00.11     X59.82  
                  28.62       59.82 (31.20)                                        
 -- Hoxha, Sidni              19 ODU                       NT   X1:02.81  
                  28.99     1:02.81 (33.82)                                        
 -- Telep, Ryan               19 ODU                       NT   X1:03.34  
                  29.79     1:03.34 (33.55)                                        
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard University-PV  'A'                              NT    1:43.67   11  
     1) Douglas, Ashley N 18            2) Ederaine, Janai U 18           
     3) Brewer, E'Lan B 19              4) Dillon, Briana J 18            
                  27.15       52.26 (25.11)     1:18.77 (26.51)     1:43.67 (24.90)
  2 Howard University-PV  'B'                              NT    1:50.32    4  
     1) Davis, Summer A 19              2) Gregoire, Caleah 19            
     3) Ross, Nandi S 18                4) Dykes, Camille O 18            
                  27.40       54.22 (26.82)     1:22.82 (28.60)     1:50.32 (27.50)
 -- Old Dominion University  'A'                      1:39.99   X1:43.64  
     1) Martin, Chelsea 18              2) Luchsinger, Ashley Luschsinger 
     3) Goodman, Carrie 22              4) Girsemsulu, Yesim 18           
                  26.06       51.17 (25.11)     1:18.31 (27.14)     1:43.64 (25.33)
 -- Old Dominion University  'B'                           NT   X1:44.93  
     1) Lundberg, Kristina 20           2) McLaren, Sara H 20             
     3) Bodner, Giovanna 18             4) Considine, Nora 18             
                  26.71       52.62 (25.91)     1:19.08 (26.46)     1:44.93 (25.85)
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard University-PV  'A'                              NT    1:37.18   11  
     1) Brown, Dexter W 18              2) Hector, Miles U 18             
     3) Washington, Darien D 18         4) Calhoun, Matthew J 18          
                  23.05       47.25 (24.20)     1:11.75 (24.50)     1:37.18 (25.43)
 -- Old Dominion University  'A'                      1:27.63   X1:28.08  
     1) Arnason, Arni 24                2) Jonnson, BirkirMar 24          
     3) Camozzo, Daniel 19              4) Crockett, Drew R 20            
                  21.06       43.17 (22.11)     1:06.02 (22.85)     1:28.08 (22.06)
 -- Old Dominion University  'C'                           NT   X1:30.50  
     1) Bogle, Justin 18                2) Akay, Dogus 20                 
     3) Haigh, Jason 19                 4) Leach, Jimmy 19                
                  22.19       44.66 (22.47)     1:08.54 (23.88)     1:30.50 (21.96)
 -- Old Dominion University  'B'                           NT   X1:32.62  
     1) Hubert, Eddie 18                2) Figuredo, Bernardo             
     3) Cook, Andrew 18                 4) Chalifant, Dan 19              
                  23.74       46.41 (22.67)     1:09.28 (22.87)     1:32.62 (23.34)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Old Dominion University             126   2. Howard University                    61
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Old Dominion University             127   2. Howard University                    59

Soccer Voucher Books 2014
Stihl Soccer Classic 2014 Ad Belt
College Colors Day
Style Guide 2014
Tickets the Troops
ODAF Donor Spotlight
Monarch Media