Monarch Maniacs
Fan Appreciation Night 2014
Soccer Voucher Books 2014
Football Style Guide 2014
Taylor's Tally
Stihl Soccer Classic 2014 Above Header
Tickets for Troops
College Colors Day
Swimming and Diving: Old Dominion vs. College of Charleston

 

Jan. 19, 2008

Recap

Licensed to College of Charleston      Hy-Tek's Meet Manager 1/19/2008 03:47 PM
                  CofC vs Old Dominion University - 1/19/2008
                                    Results

Event 1 Women 400 SC Meter Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Old Dominion University 'A' NT 4:28.48 11 1) Barrientos, April 2) Sayers, Kelley 3) Kess, Hannah 4) North, Kelli 2 College of Charleston 'A' NT 4:36.35 4 1) Sayles, Megan 2) Tubb, Cassie 3) Ailsworth, Sarah 4) Fieldson, Brittany 3 College of Charleston 'B' NT 4:44.51 2 1) Davit, Catherine 2) Coyne, April 3) Hall, Morgan 4) Watson, Robbin 4 Old Dominion University 'B' NT 4:47.24 1) Gianni, Christina 2) Nold, Allyson 3) Ephriam, Jordan 4) Smidlein, Emily 5 College of Charleston 'C' NT x4:52.99 1) Saylor, Megan 2) Simon, Kristin 3) Mellis, Johanna 4) Clark, Bailey

Event 2 Men 400 SC Meter Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 College of Charleston 'A' NT 3:54.41 11 1) Herbert, Marc 2) Buchanan, Randy 3) Greer, Greg 4) Buchanan, Larry 2 Old Dominion University 'A' NT 3:58.44 4 1) Murai, Wesley 2) Kinas, Joshua 3) Lundberg, Johan 4) Ramkvist, Mikael 3 Old Dominion University 'B' NT 4:08.31 2 1) Gallagher, Daniel 2) Hagy, Trey 3) Pastore, Vincent 4) Dee, Jonathan 4 College of Charleston 'B' NT 4:10.87 1) Rogers, Chris 2) Winkler, Sam 3) Gray, Alex 4) Enterline, Mark 5 College of Charleston 'C' NT x4:22.39 1) Parrish, Preston 2) McFadden, Joshua 3) Jones, Patrick 4) Scibal, Stephen

Event 3 Women 800 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gardocki, Sara Cougars NT 9:11.98 9 2 Larsson, Caroline ODU NT 9:16.40 4 3 Hogg, Kendra ODU NT 9:30.14 3 4 Smidlein, Emily ODU NT 9:41.76 2 5 Kalaris, Angela Cougars NT 9:54.31 1 6 Schaefer, Lauren Cougars NT 10:02.86

Event 4 Men 800 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hagg, Kristofer ODU NT 8:44.37 9 2 Plummer, Chris ODU NT 8:49.40 4 3 Lehman, Eric Cougars NT 8:55.70 3 4 Bayles, Will Cougars NT 9:22.13 2

Event 5 Women 200 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 North, Kelli ODU NT 2:09.10 9 2 Brichler, Laura Cougars NT 2:12.37 4 3 Hurst, Diana ODU NT 2:13.37 3 4 Dahn, Brittany Cougars NT 2:13.83 2 5 Sargent, Jennifer ODU NT 2:14.31 1 6 Montagnet, Chase Cougars NT 2:18.36

Event 6 Men 200 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Balint, Patrik ODU NT 1:55.71 9 2 Buchanan, Randy Cougars NT 1:55.99 4 3 Ramkvist, Mikael ODU NT 1:59.34 3 4 Gangwer, Chad ODU NT 2:01.41 2 5 Enterline, Mark Cougars NT 2:02.23 1 6 Puciaty, Andy Cougars NT 2:02.24

Event 7 Women 50 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Fieldson, Brittany Cougars NT 27.59 9 2 Kess, Hannah ODU NT 27.74 4 3 Moiseeva, Elizaveta ODU NT 28.17 3 4 Bailey, Laura Cougars NT 28.31 2 5 Hall, Morgan Cougars NT 28.45 1 6 Johnson, Lauren ODU NT 29.52

Event 8 Men 50 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Herbert, Marc Cougars NT 24.60 9 2 Buchanan, Larry Cougars NT 24.77 4 3 Murai, Wesley ODU NT 24.93 3 4 Lundberg, Johan ODU NT 25.01 2 5 Keck, Brandon ODU NT 25.95 1 6 Scibal, Stephen Cougars NT 26.32

Event 9 Women 400 SC Meter IM =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Larsson, Caroline ODU NT 5:07.72 9 2 Mellis, Johanna Cougars NT 5:12.39 4 3 Gianni, Christina ODU NT 5:14.30 3 4 Coyne, April Cougars NT 5:15.85 2 5 Simon, Kristin Cougars NT 5:26.06 1 6 Gill, Megan ODU NT 5:26.49

Event 10 Men 400 SC Meter IM =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kinas, Joshua ODU NT 4:43.66 9 2 Lietzow, Chris Cougars NT 4:50.46 4 3 Jones, Patrick Cougars NT 4:59.51 3 4 Winkler, Sam Cougars NT 5:04.40 2 5 Sica, Corey ODU NT 5:09.81 1 -- Hagy, Trey ODU NT DQ

Event 11 Women 200 SC Meter Butterfly =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kess, Hannah ODU NT 2:25.40 9 2 Mellis, Johanna Cougars NT 2:25.99 4 3 Ailsworth, Sarah Cougars NT 2:27.80 3 4 Hurst, Diana ODU NT 2:27.86 2 5 Gianni, Christina ODU NT 2:31.01 1 6 Ivey, Ashley Cougars NT 2:37.76

Event 12 Men 200 SC Meter Butterfly =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Greer, Greg Cougars NT 2:11.80 9 2 Gallagher, Daniel ODU NT 2:12.00 4 3 Jones, Patrick Cougars NT 2:24.34 3 4 Toopes, Jordan Cougars NT 2:27.32 2 5 Hagy, Trey ODU NT 2:28.32 1

Event 13 Women 100 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Moiseeva, Elizaveta ODU NT 1:00.22 9 2 Fieldson, Brittany Cougars NT 1:00.39 4 3 Bailey, Laura Cougars NT 1:01.56 3 4 Sargent, Jennifer ODU NT 1:02.05 2 5 Dahn, Brittany Cougars NT 1:02.08 1 6 Johnson, Lauren ODU NT 1:02.70

Event 14 Men 100 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gangwer, Chad ODU NT 54.32 9 2 Puciaty, Andy Cougars NT 54.72 4 3 Enterline, Mark Cougars NT 55.18 3 4 Parrish, Preston Cougars NT 55.21 2 5 Pastore, Vincent ODU NT 55.92 1 6 Keck, Brandon ODU NT 58.47

Event 15 Women 200 SC Meter Backstroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Barrientos, April ODU NT 2:22.44 9 2 Sayles, Megan Cougars NT 2:30.87 4 3 Fiskus, Lauren ODU NT 2:32.19 3 4 Gill, Megan ODU NT 2:35.43 2 5 Montagnet, Chase Cougars NT 2:41.19 1

Event 16 Men 200 SC Meter Backstroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Balint, Patrik ODU NT 2:05.27 9 2 Ramkvist, Mikael ODU NT 2:07.35 4 3 Herbert, Marc Cougars NT 2:07.38 3 4 Rogers, Chris Cougars NT 2:16.32 2 5 Lietzow, Chris Cougars NT 2:16.66 1 6 Austin, Brett ODU NT 2:18.65

Event 17 Women 400 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Larsson, Caroline ODU NT 4:29.69 9 2 Gardocki, Sara Cougars NT 4:29.78 4 3 Hogg, Kendra ODU NT 4:38.22 3 4 Brichler, Laura Cougars NT 4:39.21 2 5 Hurst, Diana ODU NT 4:44.49 1 6 Kalaris, Angela Cougars NT 4:54.91

Event 18 Men 400 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hagg, Kristofer ODU NT 4:12.37 9 2 Plummer, Chris ODU NT 4:17.26 4 3 Gallagher, Daniel ODU NT 4:17.27 3 4 Lehman, Eric Cougars NT 4:19.28 2 5 Bayles, Will Cougars NT 4:35.59 1

Event 19 Women 200 SC Meter Breaststroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Sargent, Jennifer ODU NT 2:39.59 9 2 Sayers, Kelley ODU NT 2:42.70 4 3 Nold, Allyson ODU NT 2:46.90 3 4 Tubb, Cassie Cougars NT 2:49.19 2 5 Coyne, April Cougars NT 2:51.71 1 6 Simon, Kristin Cougars NT 2:53.89

Event 20 Men 200 SC Meter Breaststroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Buchanan, Randy Cougars NT 2:24.78 9 2 Kinas, Joshua ODU NT 2:26.18 4 3 Lundberg, Johan ODU NT 2:32.35 3 4 Sica, Corey ODU NT 2:37.95 2 5 Winkler, Sam Cougars NT 2:45.04 1 6 McFadden, Joshua Cougars NT 2:50.32

Event 21 Women 400 SC Meter Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 College of Charleston 'A' NT 4:04.72 11 1) Bailey, Laura 2) Fieldson, Brittany 3) Hall, Morgan 4) Brichler, Laura 2 Old Dominion University 'A' NT 4:04.93 4 1) Moiseeva, Elizaveta 2) Johnson, Lauren 3) Barrientos, April 4) North, Kelli 3 College of Charleston 'C' NT 4:15.67 2 1) Kalaris, Angela 2) Davit, Catherine 3) Schaefer, Lauren 4) Watson, Robbin 4 College of Charleston 'B' NT x4:17.24 1) Sayles, Megan 2) Saylor, Megan 3) Montagnet, Chase 4) Gardocki, Sara 5 Old Dominion University 'B' NT 4:19.12 1) Ephriam, Jordan 2) Smidlein, Emily 3) Hogg, Kendra 4) Fiskus, Lauren

Event 22 Men 400 SC Meter Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Old Dominion University 'A' NT 3:35.79 11 1) Balint, Patrik 2) Murai, Wesley 3) Hagg, Kristofer 4) Gangwer, Chad 2 College of Charleston 'A' NT 3:36.93 4 1) Buchanan, Larry 2) Lietzow, Chris 3) Puciaty, Andy 4) Parrish, Preston 3 Old Dominion University 'B' NT 3:45.71 2 1) Keck, Brandon 2) Pastore, Vincent 3) Austin, Brett 4) Dee, Jonathan 4 College of Charleston 'B' NT 3:50.22 1) Greer, Greg 2) Moon, Austin 3) Scibal, Stephen 4) Lehman, Eric 5 College of Charleston 'C' NT x3:54.55 1) Gray, Alex 2) Mangano, Jeff 3) Bayles, Will 4) Rogers, Chris

Event 23 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 McCord, Piper Cougars NT 238.73 9 2 Moore, Jasmine ODU NT 209.25 4 3 MacGillavray, Susie Cougars NT 185.33 3 4 Peck, Katherine Cougars NT 155.70 2 5 Kruer, Lauren ODU NT 144.38 1

Event 24 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Scully, Noah ODU NT 334.58 9 2 Stickl, Peter ODU NT 245.55 4 3 Scorupa, David ODU NT 198.75 3 4 Toopes, Jordan Cougars NT 138.38 2

Event 25 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Moore, Jasmine ODU NT 228.30 9 2 MacGillavray, Susie Cougars NT 172.50 4 3 Kruer, Lauren ODU NT 165.00 3 4 Peck, Katherine Cougars NT 131.63 2

Event 26 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Scully, Noah ODU NT 312.15 9 2 Scorupa, David ODU NT 264.38 4 3 Stickl, Peter ODU NT 240.98 3

Soccer Voucher Books 2014
Stihl Soccer Classic 2014 Ad Belt
College Colors Day
Style Guide 2014
Fan Appreciation Night 2014
Tickets the Troops
ODAF Donor Spotlight
Monarch Media