Monarch Maniacs
Soccer Voucher Books 2014
Football Style Guide 2014
Taylor's Tally
Tickets for Troops
Wrestling Voucher Books 2014
Pick 5 Game Mini-Plan
BBall Season Tickets 2014-15
CUSA MSOC Championships


Recap

Licensed to Old Dominion University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/4/2010 04:36 PM
                            ODU vs GWU - 12/4/2010                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Old Dominion University  'B'                           NT    1:51.47   11  
     1) Barrientos, April A 21          2) Palermo, Maryrose              
     3) Haraldsdottir, Erla D 22        4) Ward, Elizabeth                
                  27.02       59.83 (32.81)     1:25.78 (25.95)     1:51.47 (25.69)
  2 Old Dominion University  'C'                           NT    1:51.90    4  
     1) Capes, Molly                    2) Nold, Allyson                  
     3) Lauer, Kristen                  4) Goodman, Carrie                
                  29.09     1:01.09 (32.00)     1:27.45 (26.36)     1:51.90 (24.45)
  3 Old Dominion University  'D'                           NT   x1:53.80  
     1) Huggin, Elizabeth               2) Fiskus, Lauren                 
     3) Tate, Whitney                   4) Cempel, Laura                  
                  28.46     1:00.43 (31.97)     1:28.00 (27.57)     1:53.80 (25.80)
  4 George Washington University-PV  'A'              1:49.69    1:53.82    2  
     1) Moore, Lindsay D 18             2) Johnston, Rachael 19           
     3) Beggs, Sarah M 22               4) Saunders, Sydney A 18          
                  29.36     1:01.62 (32.26)     1:29.24 (27.62)     1:53.82 (24.58)
  5 Old Dominion University  'A'                      1:42.12   x1:54.49  
     1) Canty, Christine                2) Huther, Alicia                 
     3) Naylor, Danielle C 19           4) Luchsinger, Ashley N 18        
                  29.16     1:01.86 (32.70)     1:29.20 (27.34)     1:54.49 (25.29)
  6 George Washington University-PV  'B'                   NT    1:57.86  
     1) Weatherford, Chelsey E 18       2) Neville, Remy E 18             
     3) Miesfeld, Noelle C 21           4) Saunders, Sloan M 18           
                  31.20     1:04.06 (32.86)     1:32.68 (28.62)     1:57.86 (25.18)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Old Dominion University  'D'                           NT    1:38.69   11  
     1) Crockett, Drew                  2) Telep, Ryan                    
     3) Fischetti, Brian                4) Hagg, Kristoffer               
                  24.90       53.16 (28.26)     1:16.90 (23.74)     1:38.69 (21.79)
  2 George Washington University-PV  'A'              1:37.57    1:38.90    4  
     1) Etz, Alex J 19                  2) Maguire, Andrew J 22           
     3) Wilson, Niccolo R 18            4) Seedorff, Marshall W 20        
                  24.89       53.60 (28.71)     1:17.48 (23.88)     1:38.90 (21.42)
  3 Old Dominion University  'B'                           NT    1:39.09    2  
     1) Hoxha, Sidni                    2) Bahminipour, Jobin             
     3) Kinas, Joshua                   4) Ramkvist, Mikael               
                  25.62       54.05 (28.43)     1:17.52 (23.47)     1:39.09 (21.57)
  4 Old Dominion University  'C'                           NT   x1:40.73  
     1) Badis, Yacine 18                2) Gorman, Eric                   
     3) Brame, Jason                    4) Doordan, Eric R 20             
                  26.33       54.31 (27.98)     1:18.64 (24.33)     1:40.73 (22.09)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vance, Abby                  ODU                 10:34.12   10:32.72    9  
                  29.51     1:01.07 (31.56)     1:33.08 (32.01)     2:05.14 (32.06)
        2:37.27 (32.13)     3:09.12 (31.85)     3:41.00 (31.88)     4:12.91 (31.91)
        4:44.72 (31.81)     5:16.42 (31.70)     5:47.92 (31.50)     6:19.35 (31.43)
        6:50.86 (31.51)     7:22.37 (31.51)     7:54.25 (31.88)     8:26.16 (31.91)
        8:57.83 (31.67)     9:29.58 (31.75)    10:01.46 (31.88)    10:32.72 (31.26)
  2 Martin, Kristina E        18 GW-PV               10:33.69   10:37.24    4  
                  30.32     1:02.17 (31.85)     1:34.02 (31.85)     2:06.06 (32.04)
        2:37.79 (31.73)     3:09.41 (31.62)     3:41.29 (31.88)     4:13.15 (31.86)
        4:44.90 (31.75)     5:16.81 (31.91)     5:48.60 (31.79)     6:20.17 (31.57)
        6:52.02 (31.85)     7:24.22 (32.20)     7:56.41 (32.19)     8:28.74 (32.33)
        9:01.02 (32.28)     9:33.40 (32.38)    10:05.91 (32.51)    10:37.24 (31.33)
  3 Cole, Taylor S            19 GW-PV               10:46.01   10:57.79    3  
                  30.82     1:04.07 (33.25)     1:37.52 (33.45)     2:10.50 (32.98)
        2:43.94 (33.44)     3:17.01 (33.07)     3:49.99 (32.98)     4:23.11 (33.12)
        4:56.28 (33.17)     5:29.14 (32.86)     6:02.12 (32.98)     6:34.98 (32.86)
        7:08.48 (33.50)     7:41.91 (33.43)     8:14.38 (32.47)     8:47.43 (33.05)
        9:20.35 (32.92)     9:53.26 (32.91)    10:26.01 (32.75)    10:57.79 (31.78)
  4 Hubert, Jessica              ODU                 11:09.06   11:04.08    2  
                  30.33     1:02.52 (32.19)     1:34.91 (32.39)     2:07.47 (32.56)
        2:40.39 (32.92)     3:13.63 (33.24)     3:47.55 (33.92)     4:21.12 (33.57)
        4:55.10 (33.98)     5:28.89 (33.79)     6:02.43 (33.54)     6:36.69 (34.26)
        7:10.33 (33.64)     7:42.83 (32.50)     8:16.03 (33.20)     8:49.12 (33.09)
        9:22.88 (33.76)     9:56.77 (33.89)    10:30.76 (33.99)    11:04.08 (33.32)
  5 Capes, Molly                 ODU                 11:02.23   11:10.17    1  
                  30.66     1:03.87 (33.21)     1:36.68 (32.81)     2:09.93 (33.25)
        2:43.31 (33.38)     3:16.63 (33.32)     3:50.27 (33.64)     4:23.66 (33.39)
        4:57.05 (33.39)     5:30.36 (33.31)     6:04.03 (33.67)     6:37.96 (33.93)
        7:11.94 (33.98)     7:45.92 (33.98)     8:19.94 (34.02)     8:53.58 (33.64)
        9:28.03 (34.45)    10:02.69 (34.66)    10:36.95 (34.26)    11:10.17 (33.22)
  6 Johnson, Lauren              ODU                 11:08.90  x11:28.25  
                  29.73     1:02.29 (32.56)     1:35.78 (33.49)     2:09.20 (33.42)
        2:42.86 (33.66)     3:16.78 (33.92)     3:50.76 (33.98)     4:24.81 (34.05)
        4:59.10 (34.29)     5:33.42 (34.32)     6:07.61 (34.19)     6:42.65 (35.04)
        7:17.79 (35.14)     7:52.94 (35.15)     8:28.45 (35.51)     9:04.26 (35.81)
        9:40.35 (36.09)    10:16.52 (36.17)    10:52.72 (36.20)    11:28.25 (35.53)
  7 Jensen, Kayla M           20 GW-PV               11:09.12   11:34.07  
                  31.76     1:06.19 (34.43)     1:41.50 (35.31)     2:16.82 (35.32)
        2:51.46 (34.64)     3:26.39 (34.93)     4:01.64 (35.25)     4:36.75 (35.11)
        5:12.07 (35.32)     5:47.12 (35.05)     6:22.13 (35.01)     6:57.49 (35.36)
        7:32.68 (35.19)     8:07.45 (34.77)     8:42.13 (34.68)     9:16.67 (34.54)
        9:51.17 (34.50)    10:26.01 (34.84)    11:00.41 (34.40)    11:34.07 (33.66)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenesk, Niklas L         19 GW-PV                     NT    9:50.93    9  
                  26.69       56.61 (29.92)     1:26.66 (30.05)     1:56.46 (29.80)
        2:26.05 (29.59)     2:54.97 (28.92)     3:24.23 (29.26)     3:53.59 (29.36)
        4:23.24 (29.65)     4:53.05 (29.81)     5:22.85 (29.80)     5:52.99 (30.14)
        6:23.20 (30.21)     6:53.32 (30.12)     7:23.31 (29.99)     7:53.28 (29.97)
        8:23.24 (29.96)     8:53.05 (29.81)     9:22.25 (29.20)     9:50.93 (28.68)
  2 Akay, Dogus                  ODU                  9:46.06    9:57.50    4  
                  26.68       56.23 (29.55)     1:26.13 (29.90)     1:56.21 (30.08)
        2:26.39 (30.18)     2:56.55 (30.16)     3:26.58 (30.03)     3:56.92 (30.34)
        4:27.30 (30.38)     4:57.56 (30.26)     5:27.29 (29.73)     5:57.22 (29.93)
        6:27.46 (30.24)     6:57.97 (30.51)     7:28.43 (30.46)     7:58.40 (29.97)
        8:27.94 (29.54)     8:57.60 (29.66)     9:27.53 (29.93)     9:57.50 (29.97)
  3 Neff, Spencer M           19 GW-PV               10:05.39   10:02.47    3  
                  27.30       56.87 (29.57)     1:26.79 (29.92)     1:56.89 (30.10)
        2:27.04 (30.15)     2:57.16 (30.12)     3:27.54 (30.38)     3:57.88 (30.34)
        4:27.98 (30.10)     4:58.22 (30.24)     5:28.84 (30.62)     5:59.76 (30.92)
        6:30.91 (31.15)     7:01.51 (30.60)     7:32.54 (31.03)     8:03.18 (30.64)
        8:33.95 (30.77)     9:04.09 (30.14)     9:33.83 (29.74)    10:02.47 (28.64)
  4 Telep, Ryan                  ODU                 10:04.23   10:02.83    2  
                  27.99       58.11 (30.12)     1:28.39 (30.28)     1:59.02 (30.63)
        2:29.44 (30.42)     3:00.03 (30.59)     3:30.36 (30.33)     4:00.76 (30.40)
        4:31.29 (30.53)     5:01.95 (30.66)     5:32.66 (30.71)     6:03.73 (31.07)
        6:34.72 (30.99)     7:05.41 (30.69)     7:35.94 (30.53)     8:06.08 (30.14)
        8:36.10 (30.02)     9:05.81 (29.71)     9:35.10 (29.29)    10:02.83 (27.73)
  5 Galler, Duncan C          19 GW-PV               10:31.79   10:35.57    1  
                  29.02     1:00.45 (31.43)     1:32.41 (31.96)     2:04.57 (32.16)
        2:37.09 (32.52)     3:09.64 (32.55)     3:41.82 (32.18)     4:13.61 (31.79)
        4:45.45 (31.84)     5:17.61 (32.16)     5:49.97 (32.36)     6:21.73 (31.76)
        6:53.04 (31.31)     7:24.86 (31.82)     7:57.05 (32.19)     8:28.60 (31.55)
        9:00.33 (31.73)     9:32.68 (32.35)    10:04.72 (32.04)    10:35.57 (30.85)
  6 Russell, Bryan B             ODU                       NT   10:42.32  
                  26.35       56.32 (29.97)     1:27.89 (31.57)     2:00.20 (32.31)
        2:32.54 (32.34)     3:05.24 (32.70)     3:37.84 (32.60)     4:10.58 (32.74)
        4:43.08 (32.50)     5:15.85 (32.77)     5:48.73 (32.88)     6:21.40 (32.67)
        6:54.42 (33.02)     7:27.17 (32.75)     7:59.82 (32.65)     8:32.73 (32.91)
        9:05.10 (32.37)     9:37.88 (32.78)    10:10.70 (32.82)    10:42.32 (31.62)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Caroline M         19 GW-PV                1:54.34    1:54.66    9  
                  26.76       55.35 (28.59)     1:24.85 (29.50)     1:54.66 (29.81)
  2 Stiles, Madeline             ODU                  1:54.84    1:57.02    4  
                  27.23       56.78 (29.55)     1:27.11 (30.33)     1:57.02 (29.91)
  3 Naylor, Danielle C        19 ODU                  1:53.30    1:57.15    3  
                  27.34       56.69 (29.35)     1:26.78 (30.09)     1:57.15 (30.37)
  4 Forbes, Emma C            20 ODU                  1:54.13    1:59.46    2  
                  27.45       57.54 (30.09)     1:28.44 (30.90)     1:59.46 (31.02)
  5 Goodman, Carrie              ODU                  1:56.92   x2:00.18  
                  27.38       57.35 (29.97)     1:28.41 (31.06)     2:00.18 (31.77)
  6 Cole, Taylor S            19 GW-PV                1:59.13    2:01.32    1  
                  28.13       58.68 (30.55)     1:30.01 (31.33)     2:01.32 (31.31)
  7 Martin, Kristina E        18 GW-PV                1:58.54    2:03.89  
                  28.70       59.47 (30.77)     1:31.70 (32.23)     2:03.89 (32.19)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagg, Kristoffer             ODU                  1:42.29    1:43.54    9  
                  24.54       50.84 (26.30)     1:17.21 (26.37)     1:43.54 (26.33)
  2 Arnason, Arni M           23 ODU                  1:42.46    1:44.17    4  
                  24.15       50.73 (26.58)     1:17.94 (27.21)     1:44.17 (26.23)
  3 Brame, Jason                 ODU                       NT    1:45.14    3  
                  24.88       51.32 (26.44)     1:18.23 (26.91)     1:45.14 (26.91)
  4 Graeter, Phillip          20 GW-PV                     NT    1:45.66    2  
                  24.07       50.83 (26.76)     1:18.53 (27.70)     1:45.66 (27.13)
  5 Nelson, Steve M           19 GW-PV                     NT    1:46.95    1  
                  24.56       51.19 (26.63)     1:18.74 (27.55)     1:46.95 (28.21)
  6 Quimby, Luke N            19 GW-PV                1:47.42    1:48.17  
                  24.89       52.28 (27.39)     1:20.09 (27.81)     1:48.17 (28.08)
  7 Morio, Matt                  ODU                       NT   x1:49.79  
                  25.22       52.68 (27.46)     1:21.21 (28.53)     1:49.79 (28.58)
  8 Neff, Spencer M           19 GW-PV                1:45.57   x1:53.37  
                  26.23       54.59 (28.36)     1:24.05 (29.46)     1:53.37 (29.32)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrientos, April A       21 ODU                    55.48      57.97    9  
                  27.91       57.97 (30.06)                                        
  2 Ekstrand, Malin              ODU                       NT    1:01.42    4  
                  29.50     1:01.42 (31.92)                                        
  3 Moore, Lindsay D          18 GW-PV                  59.88    1:02.27    3  
                  30.01     1:02.27 (32.26)                                        
  4 Canty, Christine             ODU                  1:01.08    1:02.61    2  
                  30.65     1:02.61 (31.96)                                        
  5 Lundberg, Kristina           ODU                       NT   x1:02.97  
                  30.34     1:02.97 (32.63)                                        
  6 Beggs, Sarah M            22 GW-PV                1:01.78    1:04.29    1  
                  31.20     1:04.29 (33.09)                                        
  7 Huther, Alicia               ODU                       NT   x1:05.36  
                  32.27     1:05.36 (33.09)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramkvist, Mikael             ODU                    50.23      52.69    9  
                  26.01       52.69 (26.68)                                        
  2 Crockett, Drew               ODU                    52.56      53.34    4  
                  25.95       53.34 (27.39)                                        
  3 Etz, Alex J               19 GW-PV                  52.73      53.56    3  
                  25.62       53.56 (27.94)                                        
  4 Mortensen, Jake G         18 GW-PV                  53.55      54.91    2  
                  26.96       54.91 (27.95)                                        
  5 Peart, Zach R             19 GW-PV                  55.48      55.90    1  
                  27.26       55.90 (28.64)                                        
  6 Fischetti, Brian             ODU                    53.80      56.93  
                  27.51       56.93 (29.42)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haraldsdottir, Erla D     22 ODU                  1:01.15    1:04.17    9  
                  30.04     1:04.17 (34.13)                                        
  2 Rasleigh, Kimberly           ODU                  1:08.48    1:08.19    4  
                  32.27     1:08.19 (35.92)                                        
  3 Fiskus, Lauren               ODU                  1:05.84    1:08.62    3  
                  32.93     1:08.62 (35.69)                                        
  4 Johnston, Rachael         19 GW-PV                1:08.19    1:09.85    2  
                  33.51     1:09.85 (36.34)                                        
  5 Nold, Allyson                ODU                  1:07.60   x1:10.80  
                  33.65     1:10.80 (37.15)                                        
  6 Neville, Remy E           18 GW-PV                1:09.87    1:11.29    1  
                  33.31     1:11.29 (37.98)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haigh, Jason                 ODU                    58.01    1:00.42    9  
                  28.86     1:00.42 (31.56)                                        
  2 Badis, Yacine             18 ODU                       NT    1:00.66    4  
                  29.25     1:00.66 (31.41)                                        
  3 Bahminipour, Jobin           ODU                  1:00.76    1:00.70    3  
                  28.51     1:00.70 (32.19)                                        
  4 Gorman, Eric                 ODU                       NT   x1:02.19  
                  29.41     1:02.19 (32.78)                                        
  5 Maguire, Andrew J         22 GW-PV                1:02.24    1:04.66    2  
                  30.17     1:04.66 (34.49)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cempel, Laura                ODU                       NT    2:09.27    9  
                  28.94     1:01.19 (32.25)     1:35.14 (33.95)     2:09.27 (34.13)
  2 Luchsinger, Ashley N      18 ODU                  2:07.02    2:11.28    4  
                  29.10     1:02.03 (32.93)     1:36.39 (34.36)     2:11.28 (34.89)
  3 Tate, Whitney                ODU                  2:13.09    2:12.14    3  
                  29.69     1:03.21 (33.52)     1:37.20 (33.99)     2:12.14 (34.94)
  4 Miesfeld, Noelle C        21 GW-PV                2:11.73    2:16.06    2  
                  30.46     1:04.26 (33.80)     1:39.56 (35.30)     2:16.06 (36.50)
  5 Weatherford, Chelsey E    18 GW-PV                2:14.87    2:16.11    1  
                  29.71     1:03.63 (33.92)     1:39.26 (35.63)     2:16.11 (36.85)
  6 Palermo, Maryrose            ODU                       NT   x2:18.86  
                  30.11     1:05.13 (35.02)     1:41.53 (36.40)     2:18.86 (37.33)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Camozzo, Daniel              ODU                  1:52.99    1:58.22    9  
                  26.07       56.39 (30.32)     1:27.61 (31.22)     1:58.22 (30.61)
  2 Graeter, Phillip          20 GW-PV                1:56.93    1:58.79    4  
                  26.57       56.63 (30.06)     1:28.48 (31.85)     1:58.79 (30.31)
  3 Doordan, Eric R           20 ODU                  1:56.93    2:02.07    3  
                  27.49       58.42 (30.93)     1:30.43 (32.01)     2:02.07 (31.64)
  4 Skoupa, Eric                 ODU                       NT    2:03.88    2  
                  28.68       59.45 (30.77)     1:31.44 (31.99)     2:03.88 (32.44)
 -- Kinas, Joshua                ODU                       NT         DQ  
                  27.42       57.96 (30.54)     1:28.41 (30.45)          DQ (31.19)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saunders, Sydney A        18 GW-PV                  24.78      25.13    9  
  2 Forbes, Emma C            20 ODU                    24.40      25.19    4  
  3 McLaren, Sara H           19 ODU                       NT      25.49    3  
  4 Saunders, Sloan M         18 GW-PV                  25.24      25.50    2  
  5 Ward, Elizabeth              ODU                    25.48      25.95    1  
  6 Lauer, Kristen               ODU                       NT     x26.46  
  7 Mehrtens, Carolyn D       21 GW-PV                  26.71      27.24  
  8 Al Bitar, Sameera         20 GW-PV                  27.67     x27.97  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoxha, Sidni                 ODU                    20.34      21.41    9  
  2 Seedorff, Marshall W      20 GW-PV                  21.35      21.76    4  
  3 Peart, Ryan                  ODU                    21.42      21.95    3  
  4 Tornell, Dale                ODU                       NT      22.07    2  
  5 Etz, Alex J               19 GW-PV                  22.02      22.27    1  
  6 Wilson, Niccolo R         18 GW-PV                  21.99      22.32  
  7 Skorupa, David               ODU                    23.56     x23.39  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ekstrand, Malin              ODU                    51.72      52.44    9  
                  25.26       52.44 (27.18)                                        
  2 Saunders, Sydney A        18 GW-PV                  53.42      54.04    4  
                  26.53       54.04 (27.51)                                        
  3 Goodman, Carrie              ODU                    54.07      54.45    3  
                  26.30       54.45 (28.15)                                        
  4 Saunders, Sloan M         18 GW-PV                  54.04      54.76    2  
                  26.43       54.76 (28.33)                                        
  5 McLaren, Sara H           19 ODU                       NT      56.83    1  
                  27.13       56.83 (29.70)                                        
  6 Nold, Allyson                ODU                       NT     x57.81  
                  27.46       57.81 (30.35)                                        
  7 Mehrtens, Carolyn D       21 GW-PV                  58.09      59.00  
                  28.26       59.00 (30.74)                                        
  8 Al Bitar, Sameera         20 GW-PV                  59.13   x1:00.60  
                  28.96     1:00.60 (31.64)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnason, Arni M           23 ODU                    44.31      46.93    9  
                  22.75       46.93 (24.18)                                        
  2 Hoxha, Sidni                 ODU                    45.87      47.02    4  
                  22.75       47.02 (24.27)                                        
  3 Glenesk, Niklas L         19 GW-PV                  47.77      48.34    3  
                  23.33       48.34 (25.01)                                        
  4 Quimby, Luke N            19 GW-PV                  48.79      49.03    2  
                  23.37       49.03 (25.66)                                        
  5 Nelson, Steve M           19 GW-PV                     NT      49.36    1  
                  23.73       49.36 (25.63)                                        
  6 Morio, Matt                  ODU                    49.39      49.39  
                  23.92       49.39 (25.47)                                        
  7 Camozzo, Daniel              ODU                       NT     x49.41  
                  23.88       49.41 (25.53)                                        
  8 Seedorff, Marshall W      20 GW-PV                  48.80     x49.72  
                  23.58       49.72 (26.14)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrientos, April A       21 ODU                  2:02.30    2:07.94    9  
                  29.84     1:01.85 (32.01)     1:34.47 (32.62)     2:07.94 (33.47)
  2 Moore, Lindsay D          18 GW-PV                2:09.85    2:12.25    4  
                  31.05     1:04.80 (33.75)     1:39.01 (34.21)     2:12.25 (33.24)
  3 Haraldsdottir, Erla D     22 ODU                       NT    2:12.32    3  
                  30.53     1:04.14 (33.61)     1:39.32 (35.18)     2:12.32 (33.00)
  4 Capes, Molly                 ODU                  2:13.39    2:14.59    2  
                  31.20     1:05.13 (33.93)     1:39.91 (34.78)     2:14.59 (34.68)
  5 Huggin, Elizabeth            ODU                  2:04.99   x2:14.84  
                  30.36     1:03.61 (33.25)     1:38.29 (34.68)     2:14.84 (36.55)
  6 Weatherford, Chelsey E    18 GW-PV                2:12.15    2:22.65    1  
                  32.87     1:08.95 (36.08)     1:45.79 (36.84)     2:22.65 (36.86)
  7 Jensen, Kayla M           20 GW-PV                2:17.88    2:26.95  
                  34.68     1:11.56 (36.88)     1:49.33 (37.77)     2:26.95 (37.62)
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramkvist, Mikael             ODU                  1:48.36    1:57.56    9  
                  28.38       58.11 (29.73)     1:28.19 (30.08)     1:57.56 (29.37)
  2 Akay, Dogus                  ODU                       NT    1:58.15    4  
                  28.16       58.02 (29.86)     1:28.27 (30.25)     1:58.15 (29.88)
  3 Mortensen, Jake G         18 GW-PV                1:56.26    1:58.89    3  
                  28.48       58.87 (30.39)     1:29.39 (30.52)     1:58.89 (29.50)
  4 Badis, Yacine             18 ODU                  2:01.38    2:02.60    2  
                  29.05       59.94 (30.89)     1:31.59 (31.65)     2:02.60 (31.01)
  5 Peart, Zach R             19 GW-PV                2:02.37    2:03.00    1  
                  29.08       59.94 (30.86)     1:31.81 (31.87)     2:03.00 (31.19)
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiskus, Lauren               ODU                  2:19.20    2:24.88    9  
                  33.61     1:10.28 (36.67)     1:47.58 (37.30)     2:24.88 (37.30)
  2 Rasleigh, Kimberly           ODU                       NT    2:25.89    4  
                  33.22     1:10.29 (37.07)     1:48.34 (38.05)     2:25.89 (37.55)
  3 Johnston, Rachael         19 GW-PV                2:27.06    2:30.02    3  
                  34.16     1:11.82 (37.66)     1:50.53 (38.71)     2:30.02 (39.49)
  4 Huther, Alicia               ODU                  2:28.70    2:34.87    2  
                  35.62     1:14.98 (39.36)     1:54.66 (39.68)     2:34.87 (40.21)
  5 Neville, Remy E           18 GW-PV                2:31.87    2:35.12    1  
                  34.45     1:13.60 (39.15)     1:54.34 (40.74)     2:35.12 (40.78)
  6 Nold, Allyson                ODU                  2:27.40   x2:35.98  
                  35.15     1:14.32 (39.17)     1:55.16 (40.84)     2:35.98 (40.82)
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahminipour, Jobin           ODU                  2:11.75    2:11.46    9  
                  29.81     1:03.45 (33.64)     1:37.94 (34.49)     2:11.46 (33.52)
  2 Haigh, Jason                 ODU                  2:07.71    2:11.89    4  
                  30.38     1:03.69 (33.31)     1:38.04 (34.35)     2:11.89 (33.85)
  3 Peart, Ryan                  ODU                       NT    2:17.85    3  
                  30.60     1:04.87 (34.27)     1:40.28 (35.41)     2:17.85 (37.57)
  4 Gorman, Eric                 ODU                       NT   x2:22.37  
                  31.36     1:06.36 (35.00)     1:44.44 (38.08)     2:22.37 (37.93)
  5 Maguire, Andrew J         22 GW-PV                2:18.04    2:25.71    2  
                  32.39     1:09.24 (36.85)     1:48.29 (39.05)     2:25.71 (37.42)
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Caroline M         19 GW-PV                4:55.40    5:04.69    9  
                  28.32       58.32 (30.00)     1:29.03 (30.71)     1:59.93 (30.90)
        2:31.13 (31.20)     3:02.09 (30.96)     3:33.01 (30.92)     4:03.87 (30.86)
        4:34.76 (30.89)     5:04.69 (29.93)                                        
  2 Stiles, Madeline             ODU                  5:12.48    5:14.87    4  
                  29.16     1:00.77 (31.61)     1:32.70 (31.93)     2:04.40 (31.70)
        2:36.20 (31.80)     3:08.03 (31.83)     3:39.85 (31.82)     4:11.80 (31.95)
        4:43.63 (31.83)     5:14.87 (31.24)                                        
  3 Martin, Kristina E        18 GW-PV                5:11.40    5:23.40    3  
                  30.09     1:02.73 (32.64)     1:35.91 (33.18)     2:08.71 (32.80)
        2:41.24 (32.53)     3:13.44 (32.20)     3:45.40 (31.96)     4:18.09 (32.69)
        4:51.04 (32.95)     5:23.40 (32.36)                                        
  4 Forbes, Emma C            20 ODU                       NT    5:25.08    2  
                  28.29     1:00.27 (31.98)     1:33.30 (33.03)     2:06.18 (32.88)
        2:39.56 (33.38)     3:12.88 (33.32)     3:46.47 (33.59)     4:19.98 (33.51)
        4:52.99 (33.01)     5:25.08 (32.09)                                        
  5 Cole, Taylor S            19 GW-PV                5:12.91    5:26.78    1  
                  30.63     1:03.95 (33.32)     1:37.41 (33.46)     2:10.78 (33.37)
        2:44.14 (33.36)     3:17.08 (32.94)     3:49.90 (32.82)     4:22.75 (32.85)
        4:54.91 (32.16)     5:26.78 (31.87)                                        
  6 Johnson, Lauren              ODU                  5:24.52    5:32.31  
                  30.13     1:02.78 (32.65)     1:36.23 (33.45)     2:09.98 (33.75)
        2:43.17 (33.19)     3:16.51 (33.34)     3:49.90 (33.39)     4:23.83 (33.93)
        4:57.95 (34.12)     5:32.31 (34.36)                                        
  7 Hubert, Jessica              ODU                  5:27.03   x5:52.35  
                  29.81     1:03.74 (33.93)     1:38.99 (35.25)     2:14.40 (35.41)
        2:50.36 (35.96)     3:26.41 (36.05)     4:03.20 (36.79)     4:39.71 (36.51)
        5:16.26 (36.55)     5:52.35 (36.09)                                        
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenesk, Niklas L         19 GW-PV                4:42.28    4:48.36    9  
                  26.64       55.94 (29.30)     1:25.71 (29.77)     1:55.55 (29.84)
        2:25.17 (29.62)     2:54.65 (29.48)     3:24.21 (29.56)     3:52.37 (28.16)
        4:20.86 (28.49)     4:48.36 (27.50)                                        
  2 Telep, Ryan                  ODU                       NT    4:55.34    4  
                  27.15       56.95 (29.80)     1:26.96 (30.01)     1:57.19 (30.23)
        2:27.13 (29.94)     2:56.94 (29.81)     3:26.67 (29.73)     3:56.28 (29.61)
        4:25.87 (29.59)     4:55.34 (29.47)                                        
  3 Nelson, Steve M           19 GW-PV                     NT    4:58.31    3  
                  26.38       55.51 (29.13)     1:25.18 (29.67)     1:55.66 (30.48)
        2:26.22 (30.56)     2:57.00 (30.78)     3:27.84 (30.84)     3:58.68 (30.84)
        4:28.95 (30.27)     4:58.31 (29.36)                                        
  4 Crockett, Drew               ODU                       NT    4:59.59    2  
                  26.00       54.59 (28.59)     1:23.51 (28.92)     1:53.15 (29.64)
        2:23.25 (30.10)     2:53.70 (30.45)     3:24.84 (31.14)     3:56.18 (31.34)
        4:28.22 (32.04)     4:59.59 (31.37)                                        
  5 Neff, Spencer M           19 GW-PV                4:48.46    5:01.77    1  
                  27.63       57.57 (29.94)     1:27.19 (29.62)     1:57.59 (30.40)
        2:28.11 (30.52)     2:58.32 (30.21)     3:28.33 (30.01)     3:59.48 (31.15)
        4:30.30 (30.82)     5:01.77 (31.47)                                        
  6 Galler, Duncan C          19 GW-PV                5:04.63   x5:06.52  
                  27.28       57.32 (30.04)     1:28.27 (30.95)     1:59.85 (31.58)
        2:31.59 (31.74)     3:03.18 (31.59)     3:35.17 (31.99)     4:07.15 (31.98)
        4:37.82 (30.67)     5:06.52 (28.70)                                        
  7 Skoupa, Eric                 ODU                       NT    5:07.51  
                  27.49       57.12 (29.63)     1:27.42 (30.30)     1:58.18 (30.76)
        2:29.55 (31.37)     3:01.22 (31.67)     3:33.12 (31.90)     4:05.16 (32.04)
        4:38.00 (32.84)     5:07.51 (29.51)                                        
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beggs, Sarah M            22 GW-PV                  59.49    1:01.05    9  
                  28.81     1:01.05 (32.24)                                        
  2 Miesfeld, Noelle C        21 GW-PV                1:02.03    1:02.71    4  
                  29.58     1:02.71 (33.13)                                        
  3 Weatherford, Chelsey E    18 GW-PV                1:02.36    1:03.74    3  
                  29.77     1:03.74 (33.97)                                        
 -- Naylor, Danielle C        19 ODU                       NT   X1:00.14  
                  28.37     1:00.14 (31.77)                                        
 -- Tate, Whitney                ODU                  1:01.33   X1:00.88  
                  28.80     1:00.88 (32.08)                                        
 -- Lauer, Kristen               ODU                    59.09   X1:01.42  
                  28.68     1:01.42 (32.74)                                        
 -- Lundberg, Kristina           ODU                  1:01.73   X1:02.14  
                  28.88     1:02.14 (33.26)                                        
 
Event 24  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Niccolo R         18 GW-PV                  53.82      54.12    9  
                  25.24       54.12 (28.88)                                        
  2 Maguire, Andrew J         22 GW-PV                  55.77      58.26    4  
                  26.32       58.26 (31.94)                                        
 -- Kinas, Joshua                ODU                    53.28     X52.29  
                  24.61       52.29 (27.68)                                        
 -- Ramkvist, Mikael             ODU                    52.68     X52.44  
                  24.89       52.44 (27.55)                                        
 -- Camozzo, Daniel              ODU                       NT     X53.56  
                  25.41       53.56 (28.15)                                        
 -- Doordan, Eric R           20 ODU                    52.42     X54.15  
                  25.70       54.15 (28.45)                                        
 
Event 25  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Caroline M         19 GW-PV                2:08.67    2:10.01    9  
                  28.41     1:01.26 (32.85)     1:39.69 (38.43)     2:10.01 (30.32)
  2 Neville, Remy E           18 GW-PV                2:13.80    2:18.78    4  
                  30.69     1:07.25 (36.56)     1:46.42 (39.17)     2:18.78 (32.36)
  3 Johnston, Rachael         19 GW-PV                2:16.62    2:20.90    3  
                  31.66     1:10.58 (38.92)     1:48.63 (38.05)     2:20.90 (32.27)
 -- Ekstrand, Malin              ODU                       NT   X2:12.85  
                  27.25     1:01.89 (34.64)     1:42.48 (40.59)     2:12.85 (30.37)
 -- Cempel, Laura                ODU                  2:11.65   X2:13.53  
                  28.35     1:03.52 (35.17)     1:43.39 (39.87)     2:13.53 (30.14)
 -- Huggin, Elizabeth            ODU                       NT   X2:15.39  
                  29.02     1:03.02 (34.00)     1:43.32 (40.30)     2:15.39 (32.07)
 -- Palermo, Maryrose            ODU                  2:12.78   X2:15.43  
                  29.03     1:02.95 (33.92)     1:43.26 (40.31)     2:15.43 (32.17)
 
Event 26  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graeter, Phillip          20 GW-PV                1:56.05    1:57.25    9  
                  25.18       53.86 (28.68)     1:29.42 (35.56)     1:57.25 (27.83)
  2 Mortensen, Jake G         18 GW-PV                1:59.65    2:02.69    4  
                  26.65       57.34 (30.69)     1:34.81 (37.47)     2:02.69 (27.88)
  3 Peart, Zach R             19 GW-PV                2:03.95    2:04.07    3  
                  26.05       57.36 (31.31)     1:34.12 (36.76)     2:04.07 (29.95)
 -- Brame, Jason                 ODU                       NT   X1:57.37  
                  26.00       55.78 (29.78)     1:30.49 (34.71)     1:57.37 (26.88)
 -- Hagg, Kristoffer             ODU                       NT   X1:59.35  
                  26.30       57.33 (31.03)     1:31.56 (34.23)     1:59.35 (27.79)
 -- Fischetti, Brian             ODU                  2:02.04   X2:05.88  
                  25.58       57.29 (31.71)     1:34.39 (37.10)     2:05.88 (31.49)
 
Event 27  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George Washington University-PV  'A'              1:38.64    1:41.43   11  
     1) Saunders, Sloan M 18            2) Moore, Lindsay D 18            
     3) Myers, Caroline M 19            4) Saunders, Sydney A 18          
                  25.46       51.17 (25.71)     1:16.51 (25.34)     1:41.43 (24.92)
  2 George Washington University-PV  'B'              1:42.83    1:46.77    4  
     1) Beggs, Sarah M 22               2) Al Bitar, Sameera 20           
     3) Mehrtens, Carolyn D 21          4) Cole, Taylor S 19              
                  26.62       54.60 (27.98)     1:21.11 (26.51)     1:46.77 (25.66)
 -- Old Dominion University  'A'                      1:35.37   X1:38.82  
     1) Haraldsdottir, Erla D 22        2) Goodman, Carrie                
     3) Rasleigh, Kimberly              4) Stiles, Madeline               
                  24.50       49.02 (24.52)     1:14.14 (25.12)     1:38.82 (24.68)
 -- Old Dominion University  'B'                           NT   X1:41.91  
     1) McLaren, Sara H 19              2) Palermo, Maryrose              
     3) Vance, Abby                     4) Cempel, Laura                  
                  25.80       50.65 (24.85)     1:15.95 (25.30)     1:41.91 (25.96)
 -- Old Dominion University  'C'                           NT   X1:43.67  
     1) Luchsinger, Ashley N 18         2) Naylor, Danielle C 19          
     3) Johnson, Lauren                 4) Ward, Elizabeth                
                  25.97       52.08 (26.11)     1:18.04 (25.96)     1:43.67 (25.63)
 -- Old Dominion University  'D'                           NT   X1:46.45  
     1) Lauer, Kristen                  2) Dross, Megan                   
     3) Hubert, Jessica                 4) Capes, Molly                   
                  26.60       55.23 (28.63)     1:21.51 (26.28)     1:46.45 (24.94)
 
Event 28  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George Washington University-PV  'A'              1:27.50    1:26.98   11  
     1) Glenesk, Niklas L 19            2) Wilson, Niccolo R 18           
     3) Etz, Alex J 19                  4) Seedorff, Marshall W 20        
                  22.32       44.46 (22.14)     1:05.76 (21.30)     1:26.98 (21.22)
  2 George Washington University-PV  'B'              1:30.03    1:28.79    4  
     1) Graeter, Phillip 20             2) Mortensen, Jake G 18           
     3) Quimby, Luke N 19               4) Nelson, Steve M 19             
                  22.71       45.00 (22.29)     1:06.91 (21.91)     1:28.79 (21.88)
 -- Old Dominion University  'A'                      1:21.21   X1:26.94  
     1) Camozzo, Daniel                 2) Peart, Ryan                    
     3) Arnason, Arni M 23              4) Kinas, Joshua                  
                  22.86       44.28 (21.42)     1:05.15 (20.87)     1:26.94 (21.79)
 -- Old Dominion University  'B'                           NT   X1:31.08  
     1) Tornell, Dale                   2) Bahminipour, Jobin             
     3) Fischetti, Brian                4) Russell, Bryan B               
                  22.17       45.90 (23.73)     1:08.80 (22.90)     1:31.08 (22.28)
 -- Old Dominion University  'D'                           NT   X1:31.49  
     1) Skoupa, Eric                    2) Telep, Ryan                    
     3) Doordan, Eric R 20              4) Akay, Dogus                    
                  23.59       46.95 (23.36)     1:09.22 (22.27)     1:31.49 (22.27)
 -- Old Dominion University  'C'                           NT   X1:33.24  
     1) Skorupa, David                  2) Haigh, Jason                   
     3) Gorman, Eric                    4) Morio, Matt                    
                  23.69       47.03 (23.34)     1:10.53 (23.50)     1:33.24 (22.71)

Pick 5 Game Mini-Plan
Soccer Voucher Books 2014
BBall Season Tickets 2014-15
Style Guide 2014
CUSA MSOC Championships
Wrestling Voucher Books 2014-15
Tickets the Troops
ODAF Donor Spotlight
Monarch Media